• 1068 marta o'qildi
Hukumat qarori (195-son, 21.04.2026-y.) bilan “Bir million yashil oila” umummilliy harakati doirasida “Ekofaol fuqaro” maqomini berish hamda maqomni olgan shaxslarni rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Ushbu Nizom “Ekofaol fuqaro” maqomini berish hamda maqomni olgan shaxslarni rag‘batlantirish tartibini belgilaydi.
✅ Nizomga ko‘ra, “Ekofaol fuqaro” maqomi har chorakda o‘tkaziladigan tanlov asosida har bir hududdan eng yuqori ball to‘plagan 50 nafar tanlov ishtirokchilariga beriladi.
Tanlov ishtirokchilari Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasining maxsus platformasida ro‘yxatdan o‘tadi hamda talab etiladigan ma’lumotlarni kiritadi.
Yakuniy ballar aniqlangandan so‘ng 1 ish kuni ichida tanlov natijalari maxsus platformada e’lon qilinadi.
✳️ Tanlov natijalari bo‘yicha 3 oy davomida har oyda kamida
80 ball – jami 240 va undan yuqori ball to‘plagan tanlov ishtirokchisiga “Ekofaol fuqaro” maqomi beriladi.
⛔️ “Ekofaol fuqaro” maqomi berilgan tanlov ishtirokchisi keyingi 3 oy uchun 80 balldan past ball to‘plagan taqdirda, “Ekofaol fuqaro” maqomi bekor qilingan hisoblanadi.
“Ekofaol fuqaro” maqomini olgan shaxslar ro‘yxati Qo‘mitaning rasmiy veb-saytida e’lon qilib boriladi.

• 1132 количество просмотров
Постановлением Правительства (№195 от 21.04.2026) утверждено Положение «О порядке присвоения статуса “Экоактивный гражданин” в рамках общенационального движения “Один миллион зелёных семей”, а также поощрения лиц, получивших данный статус».
Данное Положение определяет порядок присвоения статуса «Экоактивный гражданин» и систему поощрения лиц, получивших этот статус.
✅ Согласно Положению, статус «Экоактивный гражданин» присваивается ежеквартально на конкурсной основе 50 участникам из каждого региона, набравшим наивысшие баллы.
Участники конкурса регистрируются на специальной платформе Национального комитета по экологии и изменению климата и вносят необходимые данные.
После определения итоговых баллов результаты конкурса публикуются на специальной платформе в течение 1 рабочего дня.
✳️ По итогам конкурса, если участник в течение 3 месяцев ежемесячно набирает не менее 80 баллов (в сумме 240 баллов и выше), ему присваивается статус «Экоактивный гражданин».
⛔️ Если лицо, получившее данный статус, в последующие 3 месяца набирает менее 80 баллов, статус считается аннулированным.