“Сел-тошқин сувларидан самарали фойдаланишни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–201-сон, 25.05.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, қуйидагилар сел-тошқин сувларидан самарали фойдаланишни таъминлашнинг асосий мақсадли кўрсаткичлари этиб белгиланди:
► 2027 йилдан республика ҳудудларида 5 та сел-сув омборларини қуриш;
сел-сув омборларини қуриш ҳисобига:
▪️ Самарқанд вилоятида 7 минг гектар, Тошкент вилоятида 2 минг гектар ва Жиззах вилоятида 300 гектар ер майдонларининг сув таъминотини яхшилаш;
▪️ Самарқанд вилоятида 3,3 минг гектар ва Тошкент вилоятида 300 гектар янги ерларни ўзлаштириш.
✅ 2027–2030 йилларда қуриладиган сел-сув омборларининг манзилли дастури (Дастур) тасдиқланди.
Сел-сув омбори ва унинг иншоотлари, карьерлар ва қурилиш майдонига тушган ер участкалари қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда жамоат эҳтиёжлари учун олиб қўйилиши белгиланди.
Бунда жисмоний ва юридик шахсларга етказилган мулкий зарарлар қонунчиликда белгиланган тартибда қоплаб берилади.

• 217 количество просмотров
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению эффективного использования селевых и паводковых вод» (№ ПП–201 от 25.05.2026 г.).
Согласно постановлению, основными целевыми показателями по эффективному использованию селевых и паводковых вод определены:
► начиная с 2027 года строительство 5 селевых водохранилищ в регионах республики;
► за счёт строительства селевых водохранилищ:
▪️ улучшение водообеспечения земельных площадей:
• 7 тыс. гектаров в Самаркандской области;
• 2 тыс. гектаров в Ташкентской области;
• 300 гектаров в Джизакской области;
▪️ освоение новых земель:
• 3,3 тыс. гектаров в Самаркандской области;
• 300 гектаров в Ташкентской области.
✅ Утверждена адресная программа строительства селевых водохранилищ на 2027–2030 годы.
Также установлено, что земельные участки, попадающие в зону размещения селевых водохранилищ и их сооружений, карьеров и строительных площадок, могут изыматься для государственных и общественных нужд в порядке, установленном законодательством.
При этом имущественный ущерб, причинённый физическим и юридическим лицам, подлежит возмещению в порядке, предусмотренном законодательством.