• 15645 marta o'qildi
"Oila va xotin-qizlarni tizimli qo‘llab-quvvatlashga doir ishlarni yanada jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoniga 07.03.2022-yildagi PF-87-son asosan
Xotin-qizlarning uy-joy sharoitlarini yaxshilash maqsadida:
• a) 2022-yilda ipoteka kreditlari bo‘yicha ajratiladigan subsidiyalarning kamida 40 foizi xotin-qizlarga yo‘naltirilgan;
• b) 2022-yil 1 apreldan boshlab uy-joy sharoitlarini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan, shu jumladan, «Ayollar daftari», «Yoshlar daftari» va «Temir daftar»ga kiritilgan, etim yoki ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan voyaga etgan uy-joyga muhtoj xotin-qizlarni ijara huquqi asosida vaqtinchalik joylashtirish uchun ijtimoiy uy-joylarni «Xalqparvar» komissiyalari bilan kelishgan holda ikkilamchi uy-joy bozoridan sotib olishga ruxsat berilgan;
• v) uy-joyga muhtoj, jumladan xususiy uy-joy fondida ijara huquqi asosida istiqomat qilayotgan «Ayollar daftari»ga kiritilgan ehtiyojmand xotin-qizlarga ular tomonidan to‘lanadigan oylik ijara to‘lovining 50 foizi, lekin ko‘pi bilan 500 ming so‘mgacha bo‘lgan qismi «Ayollar daftari» jamg‘armasi hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlari mablag‘lari hisobidan qoplab beriladi. Bunda:
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlarining qo‘shimcha manbalari hisobidan 2022-yildan boshlab zarur mablag‘lar ajratib boriladi;
• ko‘rsatilgan imtiyozlardan foydalanish uchun xotin-qizlarga ijtimoiy kontrakt asosida kasb o‘rganish, mehnat qilish imkoniga ega bo‘lsa, mustaqil yoki Aholi bandligiga ko‘maklashish markazlari yo‘llanmasi asosida ishga joylashish bo‘yicha ijtimoiy majburiyatlarni yuklash tartibi joriy etildi.

• 15646 количество просмотров
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП-87 от 07.03.2022г., в целях улучшения жилищных условий женщин было поручено:
• а) не менее 40 процентов субсидий, выделяемых по ипотечным кредитам в 2022 году, направить женщинам;
• б) с 1 апреля 2022 года органам исполнительной власти на местах разрешить приобретать социальное жилье по согласованию с комиссиями «Халкпарвар» на вторичном рынке жилья для временного размещения на основе права аренды женщин, нуждающихся в улучшении жилищных условий, в том числе включенных в «Женскую тетрадь», «Молодежную тетрадь» и «Железную тетрадь», а также достигших совершеннолетия женщин из числа сирот либо оставшихся без попечения родителей, нуждающихся в жилье;
• в) покрывать женщинам, нуждающимся в жилье, в том числе включенным в «Женскую тетрадь» и проживающим на основе права аренды в частном жилищном фонде, часть до 50 процентов уплачиваемой ими месячной арендной платы, не превышающую размера 500 000 сумов, за счет Фонда «Женской тетради» и средств республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента. При этом:
• выделять с 2022 года необходимые средства за счет дополнительных источников республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента;
• для пользования социальными льготами, указанными в настоящем пункте, внедрить порядок возложения на женщин социальных обязательств по обучению профессиям, трудоспособных женщин — по самостоятельному трудоустройству либо поступлению на работу на основе направления центров содействия занятости на основании социального контракта.