• 14876 marta o'qildi
Ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bola — har qanday sababga ko‘ra ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bola, etim bola bundan mustasno.
Etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar uy-joyga muhtoj etim bolalar ro‘yxatida turganida yoki biriktirilgan uy-joyga ega bo‘lganida, etim bolaning yoshi 23 yoshdan katta bo‘lmagan davrda, ta’lim muassasalarida, ijtimoiy uylarida, farzandlikka olgan oilalarda, vasiy (homiy) qaramog‘ida bo‘lgan to‘liq davrda, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarida xizmatni o‘tash davrida yoki ozodlikdan mahrum qilish tariqasidagi jazoni ijro etish muassasalarida bo‘lgan davrida meros bo‘yicha hamda davlat tomonidan beriladigan uy-joy olishga va uni saqlab qolishga bo‘lgan huquqini saqlab qoladi.
O‘zlariga biriktirilgan turar joyga ega bo‘lmagan va turar joyga muhtojlar sifatida hisobda turgan etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga ular 18 yoshga to‘lgan yilda ko‘p kvartirali uy-joylardan umumiy maydoni 25 kvadrat metrdan kam bo‘lmagan 1 xonali, voyaga etgan etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar o‘rtasida nikoh tuzilgan hollarda, 50 kvadrat metrdan kam bo‘lmagan 2 xonali kvartiralar ajratiladi.
• bitta ko‘p kvartirali uy-joyning har bir kirish yo‘lagidagi kvartiralarda bir nafardan ortiq etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni joylashtirish;
Uy-joy berish to‘g‘risidagi qaror asosida tuman (shahar) hokimligi etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarga belgilangan namunadagi order beradi, order berilgan uy-joyga ko‘chib kirish uchun asos hisoblanadi.

• 14047 количество просмотров
Ребёнком, лишенным родительской опеки - является ребёнок, лишенный родительской опеки по любой причине, за исключением сироты.
При нахождении детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в списках детей-сирот, нуждающихся в жилье, или имеющих пристроенное жилье, за ребенком-сиротой, не достигшим 23-летнего возраста, в образовательных учреждениях, социальных домах, приемных семьях, органах опеки и попечительства сохраняется право на наследование и получение жилья, предоставляемого государством в течение всего срока его службы, а также в период его службы в Вооруженных Силах Республики Узбекистан или в учреждениях по отбыванию наказания в виде лишения свободы.
Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, не имеющие присоединенного жилья и состоящие на учете в качестве нуждающихся в жилье, обеспечиваются однокомнатными,  общей площадью не менее 25 кв.м в год достижения ими 18-летнего возраста. В случаях заключения брака между детьми, оставшимися без попечения родителей, выделяется 2-комнатная квартира площадью не менее 50 кв.м.
В процессе предоставления жилья запрещается:
• размещение более одного ребенка-сироты и детей, оставшихся без попечения родителей, в квартирах в каждом подъезде одного многоквартирного дома;
• выделение одной квартиры из многоквартирного дома на 2 и более детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (кроме случаев заключения между ними брака);
• строительство отдельного многоэтажного жилья для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и размещение их всех в нем;
• выделение (приобретение) жилья из детских домов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
На основании решения о предоставлении жилья районный (городской) хокимият издает приказ установленной формы детям-сиротам и детям, лишенным родительской опеки, что является основанием для переселения в заказанное жилье.