• 47415 marta o'qildi
Bolalar musiqa va san’at maktabi Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimliklarining qarori bilan tashkil etiladi.
Bolalar musiqa va san’at maktabi o‘quvchilarning qiziqishlari va ehtiyojlariga ko‘ra, ularning ijodiy imkoniyatlarini yanada rivojlantirishga yo‘naltirilgan musiqa (fortepiano, torli cholg‘ular, estrada cholg‘u ijrochiligi, xalq cholg‘ulari, damli va zarbli cholg‘ular, an’anaviy cholg‘u ijrochiligi, an’anaviy xonandalik, akademik xonandalik, estrada xonandaligi) va san’at (xoreografiya, teatr san’ati, tasviriy va amaliy san’at) yo‘nalishlarida faoliyatini amalga oshiradi.
Bolalar musiqa va san’at maktabida o‘quvchilarga ta’lim berish yakka tartibda yoki bir xil yoshdagi va turli yoshdagi bolalar guruhlarida ularning qiziqishlariga ko‘ra bir yoxud bir necha ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha amalga oshiriladi.
O‘qishga qabul qilish
Bolalar musiqa va san’at maktabi rahbariyati har yili iyunь avgust oylarida o‘qishga qabul qilish ishlarini tashkil etadi.
O‘quvchilar bolalar musiqa va san’at maktabiga Madaniyat vazirligi tomonidan belgilanadigan qabul kvotalari doirasida o‘qishga qabul qilinadi.
Qabul kvotalari bolalar musiqa va san’at maktabining quvvati, moddiy-texnika bazasi, kadrlar bilan ta’minlanganlik darajasi, ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha talab va ehtiyojlarni inobatga olgan holda shakllantiriladi.
Topshiriladigan hujjatlar
Bolalar musiqa va san’at maktabiga o‘qishga kirish uchun o‘quvchining ota-onasi yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar (keyingi o‘rinlarda ota-onalar deb ataladi) har yili 1-avgust 25-avgust mobaynida qabul komissiyasiga quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
• ta’lim yo‘nalishi (yo‘nalishlari) ko‘rsatilgan ariza;
• o‘quvchining tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi nusxasi;
• o‘quvchiga belgilangan shaklda berilgan tibbiy ma’lumotnoma;
• 3 x 4 o‘lchamli 2 ta fotosurat.
Imtihonlar
Imtihonlar har yili 31-avgustgacha o‘quvchining ijodiy qobiliyatini aniqlash maqsadida o‘tkaziladi.
Imtihonlar qabul komissiyasi huzurida o‘tkaziladi. Imtihonlar bir marta topshiriladi, qayta topshirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Imtihonlar ijodiy qobiliyatni aniqlash va maxsus fanlar bo‘yicha qabul sinoviga bo‘linadi
Ijodiy qobiliyatni aniqlash
Qabul komissiyasi ota-onaning arizasida ko‘rsatilgan ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha o‘quvchining quyidagi ijodiy qobiliyatini qabul sinovlarida aniqlaydi:
• musiqa (fortepiano, torli cholg‘ular, estrada cholg‘u ijrochiligi, xalq cholg‘ulari, damli va zarbli cholg‘ular, an’anaviy cholg‘u ijrochiligi, an’anaviy xonandalik, akademik xonandalik, estrada xonandaligi) yo‘nalishi bo‘yicha musiqa ritmiga moslashishi, qo‘shiq aytishi, musiqani eshitishi va eslab qolishi;
• xoreografiya bo‘yicha jismonan ma’qulligi (tana va oyoqlarning egiluvchanligi), ritmga moslashishi, musiqani eshitishi;
• tasviriy va amaliy san’at mutaxassisliklari bo‘yicha tasavvuridagi narsa-buyum yoki manzarani chiza olishi;
• teatr san’ati mutaxassisliklari bo‘yicha she’r yoki monologni yoddan ifodali o‘qishi va ovoz yoki harakatga nisbatan taqlid qila olishi.
Maxsus fanlar bo‘yicha qabul sinovi
a) musiqa (fortepiano, torli cholg‘ular, estrada cholg‘u ijrochiligi, xalq cholg‘ulari, damli va zarbli cholg‘ular, an’anaviy cholg‘u ijrochiligi, an’anaviy xonandalik, akademik xonandalik, estrada xonandaligi) yo‘nalishi bo‘yicha — mutaxassislik va solьfedjio fani;
b) san’at yo‘nalishlari bo‘yicha:
• xoreografiya — mumtoz raqs, parter fani;
• tasviriy va amaliy san’at — chizma tasvir, rang tasvir, kompozitsiya fani;
• teatr san’ati — aktyorlik mahorati, sahna nutqi, sahna harakati fani.
Qabul qilish
O‘quvchining sinovdan o‘tgan yoki o‘tmaganligi qabul komissiyasi a’zolarining ochiq ovoz berishi yo‘li bilan aniqlanadi. Qabul komissiyasi a’zolarining ko‘pchiligi ijobiy ovoz bergan taqdirda o‘quvchi qabul sinovidan o‘tgan hisoblanadi.
Qabul komissiyasining raisi barcha a’zolardan so‘ng ovoz beradi. Ovozlar soni teng bo‘lib qolganda qabul komissiyasi raisining ovozi hal qiluvchi hisoblanadi.
Qabul komissiyasi o‘quvchini o‘qishga qabul qilish yoki qabul qilmaslik to‘g‘risida qaror qabul qiladi. Qabul komissiyasining ijobiy qaroriga asosan muassasa direktori o‘quvchini o‘qishga qabul qilish to‘g‘risida buyruq chiqaradi.
O‘quvchilarni o‘quv yili davomida o‘qishga qabul qilishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Musiqa va san’at maktabida o‘qish muddati
Ta’lim yo‘nalishlari
Qabul yoshi
O‘qish muddati
Musiqa yo‘nalishi
Fortepiano
6 — 9
7 yil
Torli cholg‘ular
Estrada cholg‘u ijrochiligi:
fortepiano, torli cholg‘ular;
damli va zarbli cholg‘ular
6 — 9;
6 — 11
7 yil;
5 yil
Xalq cholg‘ulari
Damli va zarbli cholg‘ular
An’anaviy cholg‘u ijrochiligi
An’anaviy xonandalik
Akademik xonandalik
Estrada xonandaligi
San’at yo‘nalishi
Xoreografiya
Tasviriy san’at
Amaliy san’at
Teatr san’ati
O‘quv yili bolalar musiqa va san’at maktabida 2 sentyabrdan kelgusi yilning 31-mayiga qadar davom etadi va to‘rtta chorakka bo‘linadi.
• o‘quv yilining davomiyligi — 34 hafta;
• o‘quv haftasining davomiyligi — 6 kun;
• dars mashg‘ulotlari oralig‘idagi tanaffusning davomiyligi — 5 daqiqa.
O‘quvchilarning bilimi va ijodiy mahorati quyidagi tartibda baholanadi: 5 (a’lo), 4 (yaxshi), 3 (qoniqarli), 2 (qoniqarsiz).
Bolalar musiqa va san’at maktabida sinfdan sinfga o‘tkazish va bitiruv imtihonlari har yili 10-may — 31-may mobaynida o‘tkaziladi.
Bolalar musiqa va san’at maktabi bitiruvchilariga iyunь oyida o‘qishni tugatganligi to‘g‘risida guvohnoma beriladi.
Bitiruv imtihonlarini topshira olmagan o‘quvchilarga muassasada o‘qiganligi to‘g‘risida ma’lumotnoma beriladi.
Maktabdan chetlatish
O‘quvchilar quyidagi hollarda maktabdan chetlashtiriladi:
• o‘z xohishiga binoan;
• o‘qishning boshqa bolalar musiqa va san’at maktabiga ko‘chirilishi munosabati bilan;
• salomatligi tufayli (tibbiy komissiya ma’lumotnomasi asosida);
• akademik o‘zlashtira olmaganligi (qarzdorligi) uchun;
• o‘quv intizomini va muassasaning ichki tartib-qoidalarini buzganligi uchun;
• o‘qish uchun belgilangan to‘lovning o‘z vaqtida amalga oshirilmaganligi sababli (to‘lovdan ozod etilgan o‘quvchilar bundan mustasno);
• o‘quvchining sud tomonidan ozodlikdan mahrum etilganligi munosabati bilan;
• vafot etganligi sababli.
Direktorning o‘quvchini bolalar musiqa va san’at maktabidan chetlashtirish to‘g‘risidagi buyrug‘iga quyidagilardan biri asos bo‘ladi: ota-onaning arizasi, pedagogik kengash qarori, o‘qituvchining bildirishnomasi.
Bolalar musiqa va san’at maktabida ta’lim olish to‘lov asosida amalga oshiriladi.
Bunda bir oiladan ikki yoki undan ko‘p bolalar o‘qishga qatnasa to‘lov miqdori belgilangan stavkaning 70 % miqdorida undiriladi.
To‘lov o‘quv yili (sentyabrь — may oylari) uchun to‘lanadi. To‘lovlar har oyda kelgusi oyning 5-sanasidan kechikmasdan to‘lanadi. Batafsil havola bilan tanishing.
Bolalar musiqa va san’at maktablarida to‘lovlar miqdori
Musiqa va san’at maktabi joylashgan joy
Yil boshidagi eng kam ish
haqiga nisbatan foizlarda
Toshkent shahri
Viloyat markazlari
50
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va boshqa aholi punktlari
30
To‘liq davlat ta’minotida bo‘lgan etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar ham bolalar musiqa va san’at maktablarida o‘qish uchun belgilangan to‘lovlardan ozod etiladi.
To‘liq davlat ta’minotida bo‘lgan etim bolalar va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarning o‘qishi uchun to‘lovdan ozod etishga xalq ta’limi tuman (shahar) bo‘limlari tomonidan berilgan ma’lumotnoma asos bo‘ladi.
Bolalar musiqa va san’at maktablarida o‘quvchilar umumiy sonining 25 foizi doirasida bolalarning quyidagi toifalari to‘lovdan ozod etiladi:
• musiqa va san’at yo‘nalishlari bo‘yicha xalqaro (1 — 3-o‘rinlar) va respublika (1-o‘rin) tanlovlarida g‘olib bo‘lgan bolalar — bir kalendarь yil mobaynida (g‘olib deb e’lon qilingandan keyingi oydan boshlab 12 oy mobaynida);
• kam ta’minlangan oilalardan bo‘lgan bolalar.
Musiqa va san’at yo‘nalishlari bo‘yicha xalqaro (1 — 3-o‘rinlar) va respublika (1-o‘rin) tanlovlarida g‘olib bo‘lgan bolalarni bir kalendarь yil mobaynida o‘qitish uchun to‘lovdan ozod etishga ularning tanlovda g‘olib bo‘lganligini tasdiqlovchi hujjati asos bo‘ladi.
Kam ta’minlangan oilalarning bolalarini to‘lovdan ozod etish uchun quyidagi hujjatlar taqdim etilishi lozim:
• a) ota-onalarning arizasi;
• b) oilaning kam ta’minlanganligi to‘g‘risida fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari tomonidan beriladigan ma’lumotnoma.
Oilaning bir a’zosiga bir oyda to‘g‘ri keladigan jami daromadi eng past darajada bo‘lgan kam ta’minlangan oilalarning bolalari to‘lovdan ozod etiladigan bolalarning ro‘yxatiga birinchi navbatda kiritiladi.
Ro‘yxatga kirmagan kam ta’minlangan oilalarning bolalaridan zaxira shakllantiriladi.
To‘lovdan ozod etiladigan bolalarning ro‘yxati bolalar musiqa va san’at maktabi direktorining buyrug‘i asosida tasdiqlanadi.

• 47414 количество просмотров
Детская школа музыки и искусства организуется по решению Совета Министров Каракалпакстана, хокимиятов областей и города Ташкента.
Детская школа музыки и искусства в соответствии с интересами и потребностями учащихся осуществляет свою деятельность в таких направлениях, как музыка (фортепиано, струнные инструменты, эстрадное исполнительство, народные инструменты, духовые и ударные инструменты, традиционное исполнительство, академическое пение, эстрадное пение) и искусство (хореография, театральное искусство, изобразительное и прикладное искусство), направленные на дальнейшее развитие их творческих возможностей.
Обучение учащихся в детской школе музыки и искусства осуществляется индивидуально или в группах детей одного и того же возраста и разных возрастов по одному или нескольким образовательным направлениям в соответствии с их интересами.
Прием для обучения:
Руководство детской школы музыки и искусства ежегодно организует прием в июне — августе.
Учащиеся принимаются на учебу в детскую школу музыки и искусства в пределах квот приема, устанавливаемых Министерством культуры.
Квоты приема формируются с учетом потенциала, материально-технической базы детской школы музыки и искусства, уровня обеспеченности профессиональными кадрами, требований и потребностей по направлениям обучения.
Для поступления в детскую школу музыки и искусства родители ученика или лица, заменяющие им родителей (далее-родители), ежегодно в период с 1 по 25 августа представляют в приемную комиссию следующие документы:
• заявление с указанием направления (направления) образования;
• копия свидетельства о рождении учащегося;
• медицинская справка, выданная учащемуся по установленной форме;
• 2 фотографии размером 3х4см.
Приемные испытания проводятся ежегодно до 31 августа с целью выявления творческих способностей учащихся.
Приемные испытания проводятся приемной комиссией. Экзамены сдаются один раз, пересдача не допускается.
Экзамены делятся на определение творческих способностей и вступительное тестирование по специальным дисциплинам.
Определение творческих способностей:
Приемная комиссия в ходе приемных испытаний определяет творческие способности учащихся по указанным в заявлении родителей следующим направлениям обучения:
• по направлениям музыки (фортепиано, струнные инструменты, эстрадно-инструментальное исполнительство, народные инструменты, духовые и ударные инструменты, традиционное инструментальное исполнительство, традиционное пение, академический вокал, эстрадный вокал) — музыкальный ритм, исполнение песни, слушание музыки и музыкальная память;
• по хореографии — физическое соответствие (гибкость тела и выворотность ног), ритм, слушание музыки;
• по изобразительному и прикладному искусству — рисование воображаемых предметов или пейзажа;
• по театральному искусству — выразительное чтение наизусть стихотворения или монолога и умение подражать звукам или движениям.
Вступительные экзамены по специальным дисциплинам:
а) по направлению музыка (фортепиано, струнные инструменты, эстрадное исполнительство, народные инструменты, духовые и ударные инструменты, традиционное исполнительство, традиционное пение, академическое пение, эстрадное пение) — специальность и предмет по сольфеджио;
б) по направлениям искусства:
• хореография-классический танец, предмет партер;
• изобразительное и прикладное искусство-рисунок, живопись, композиция;
• театральное искусство-актерское мастерство, сценическая речь, сценическое движение.
Прием на учебу:
Прохождение учеником экзаменов определяется открытым голосованием членов приемной комиссии. В случае положительного голосования большинства членов приемной комиссии, ученик считается прошедшим экзамен.
Председатель приемной комиссии голосует после всех членов. При равенстве голосов, голос председателя приемной комиссии считается решающим.
Приемная комиссия принимает решение о приеме ученика на учебу. На основании положительного решения приемной комиссии директор учреждения издает приказ о зачислении ученика на учебу.
Зачисление учащихся на учебу в течение учебного года не допускается, за исключением учащихся, зачисленных из других детских школ музыки и искусства.
Между директором детской школы музыки и искусств и родителями учащихся, зачисленных на учебу, заключается договор на срок обучения.
Срок обучения в школе музыки и искусства:
Т/р
Направление обучения
Возраст приема
Срок обучения
Направление музыки
Фортепиано
6 — 9
7 лет
Струнные инструменты
Эстрадное исполнительство:
фортепиано, струнные инструменты;
духовые и ударные инструменты
6 — 11
5 лет
Народные инструменты
Духовые и ударные инструменты
Исполнение традиционных инструментов
Традиционное пение
Академическое пение
Эстрадное пение
Направление исскуство
Хореография
Изобразительное искусство
Прикладное искусство
Театральное искусство
Учебный год в детской школе музыки и искусства длится со 2 сентября по 31 мая следующего года и делится на 4 четверти.
• продолжительность учебного года - 34 недели;
• продолжительность учебной недели - 6 дней;
• продолжительность урока - 45 минут;
• продолжительность перерыва между уроками - 5 минут.
Оценка:
Знания и творческое мастерство учащихся оцениваются следующим образом: 5 (отлично), 4 (хорошо), 3 (удовлетворительно), 2 (неудовлетворительно).
Переводные и выпускные экзамены в детской школе музыки и искусства проводятся ежегодно с 10 мая до 31 мая.
Выпускникам детской школы музыки и искусства в июне выдается свидетельство об окончании обучения.
Студентам, не сдавшим выпускные экзамены, выдается справка об учебе в учреждении.
Исключение учащихся из школы:
• в связи с переводом на обучение в другую детскую школу музыки и искусства;
• из-за академической неуспеваемости (задолженности);
• за нарушение учебной дисциплины и правил внутреннего распорядка учреждения;
• за неосуществление своевременно установленной оплаты за обучение (за исключением учащихся, освобожденных от оплаты);
• в связи с лишением свободы учащихся по решению суда;
Основанием для приказа директора об исключении ученика из школы музыки и искусства является: заявление родителей, решение педагогического совета, уведомление учителя.
Оплата:
Получение образования в детской школе музыки и искусства осуществляется на платной основе. При этом, при посещении школы двумя и более детьми из одной семьи взимается плата в размере 70 % от установленной ставки.
Оплата производится за учебный год (сентябрь — май). Платежи выплачиваются ежемесячно не позднее 5-го числа следующего месяца. Подробно по ссылке.
Размер оплаты в детских музыкальных и художественных школах:
Место расположения школы музыки и искусства
В процентах к минимальной заработной плате на начало года
Областные центры
Республика Каракалпакстан и другие населенные пункты
По направлениям искусств
Порядок освобождения от оплаты за обучение:
От платы за обучение в детской школе музыки и искусства также освобождаются дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, находящиеся на полном государственном обеспечении.
Основанием для освобождения от платы за обучение детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся на полном государственном обеспечении, является справка, выданная районными (городскими) отделами методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования.
Следующие категории детей, в пределах не более 25 процентов от общего контингента обучаемых, освобождаются от платы за обучение в детских школах музыки и искусства:
• дети, победившие на международных (1 - 3-е места) и республиканских (1-е место) конкурсах по направлениям музыки и искусства в течение одного календарного года (в течение 12 месяцев, начиная со следующего месяца объявления победителя);
• дети из малообеспеченных семей.
Основанием для освобождения от платы за обучение детей, победивших на международных (1 - 3-е места) и республиканских (1-е место) конкурсах по направлениям музыки и искусства в течение 1-го календарного года является документ, подтверждающий их победу на конкурсе.
Для освобождения от внесения платы за обучение детей из малообеспеченных семей должны быть представлены следующие документы:
• а) заявление от родителей;
• б) справка о малообеспеченности семьи, выдаваемая органами самоуправления.
Дети из малообеспеченных семей, имеющих наиболее низкие совокупные доходы в месяц в расчете на члена семьи, включаются в список детей, освобождающихся от внесения платы, в приоритетном порядке.
Дети из малообеспеченных семей, не попавшие в список, формируют резерв.
Список детей, освобождаемых от оплаты, утверждается приказом директора детской школы музыки и искусств.