• 32033 marta o'qildi
haydovchi tomonidan yo‘l harakati qoidalarining (keyingi o‘rinlarda qoidalar deb ataladi) buzilishi vizual kuzatuvda aniqlanganda yoki maxsus moslama yordamida qayd qilinganda;
transport vositasi, haydovchi yoki yo‘lovchi qidiruvda ekanligi, yo‘l transport hodisasi yoki boshqa huquqbuzarlikka aloqador ekanligi to‘g‘risida ma’lumotlar mavjud bo‘lganda;
yo‘l transport hodisasi, huquqbuzarlik sodir etilganini ko‘rgan haydovchi yoki yo‘lovchidan hodisa tafsilotiga oydinlik kiritish zarurati yuzaga kelganda;
vakolatli davlat organlari yoki mansabdor shaxslarning harakatni cheklash yoki taqiqlash bo‘yicha ko‘rsatmalarini bajarish jarayonida;
transport vositasidan qonun hujjatlarida belgilangan tartibda foydalanish zarurati yuzaga kelganda (chet davlatlarning diplomatik, konsullik vakolatxonalariga va boshqa vakolatxonalariga, xalqaro tashkilotlarga tegishli bo‘lgan transport vositalari hamda maxsus mo‘ljallangan transport vositalari bundan mustasno);
maxsus tadbirlarni o‘tkazish jarayonida;
transport vositasidan foydalanish va boshqarish huquqini beruvchi, shuningdek, transport vositasi va olib ketilayotgan yuklarga oid hujjatlar mavjudligini tekshirish uchun (maxsus va harbiy yuklar, bojxona rasmiylashtiruvidan o‘tkazilib, bojxona xizmat tomonidan plombalangan yuklar bundan mustasno).

• 31953 количество просмотров
установление нарушения водителем Правил дорожного движения (далее — Правила) путем визуального наблюдения либо фиксации с помощью специальных средств;
наличие данных, свидетельствующих о нахождении транспортного средства, водителя или пассажира в розыске либо причастности к совершению дорожно-транспортного происшествия или иного правонарушения;
возникновение необходимости в выяснении обстоятельств совершения дорожно-транспортного происшествия, правонарушения, очевидцами которого являются водитель или пассажир;
в процессе выполнения указаний уполномоченных государственных органов или должностных лиц об ограничении или запрещении движения;
возникновение необходимости в использовании транспортного средства в порядке, установленном законодательными актами (за исключение транспортных средств, принадлежащих дипломатическим, консульским представительствам и иным представительствам зарубежных государств, международным организациям, а также специальных транспортных средств);
в процессе проведения специальных мероприятий;
для проверки документов на право пользования и управления транспортными средствами, а также документов на транспортное средство и перевозимый груз (за исключением специальных и военных грузов, а также грузов, прошедших таможенное оформление и опломбированных таможенной службой).