• 189389 marta o'qildi
• 16 yoshga to‘lmagan fuqarolarning shaxsi — tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma (faqat voyaga etmagan nomidan sotilsa);
• Transport vositalarini qayd qilish guvohnomasi, DYHXX organlari agregatlar raqamlarining ro‘yxatdan o‘tkazish raqamlariga muvofiqligi ro‘yxatdan o‘tkazish hujjatidagi shtamp yoki ma’lumotnoma bilan tasdiqlanadi, traktorlar, o‘ziyurar shassilar, traktor tirkamalari va o‘ziyurar yo‘l qurilish mashinalari uchun «O‘zdavtexnazorat» tomonidan berilgan belgilangan shakldagi ma’lumotnoma);
• Mulk umumiy birgalikdagi mulk bo‘lgan taqdirda (er-xotinning birgalikdagi mulki), barcha egalarining (er-xotinning) roziligi;
• Mulk garovga qo‘yilgan bo‘lsa, garovga oluvchining roziligi.
• Notarial tartibda tasdiqlanishi lozim bo‘lgan bitimlarni vasiylikdagi shaxs nomidan Vasiylar vasiylik va homiylik organlarining faqat ruxsati bilan tuzishga haqli.
• Merosga bo‘lgan huquq to‘g‘risidagi guvohnomaga asosan transport vositasini qayd etish guvohnomasi berilgan bo‘lsa — merosga bo‘lgan huquq to‘g‘risidagi guvohnoma (asli).
• Avtomototransport vositasi kredit hisobiga olinayotgan bo‘lsa, kredit shartnomasini nusxasi kerak bo‘ladi.
• Bitimlar davlat bojining imtiyozli to‘lanishiga huquq beruvchi yaqin qarindosh bo‘lgan shaxslar o‘rtasida tuzilayotgan bo‘lsa (mulkdorning xotiniga (eriga), uning va xotinining (erining) ota-onalariga, bolalari va ularning er-xotinlariga, nabiralariga, buvilariga, buvalariga, aka-ukalari va opa-singillariga), ularning qarindoshligini tasdiqlovchi hujjatlar taqdim etiladi.
• Bitim vakil tomonidan tuzilgan taqdirda, vakolatini tasdiqlovchi hujjat (ishochnoma).
• Yo‘l-transport hodisasi natijasida shikastlangan avtomototransport vositasi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligining sud-ekspertiza muassasalarining mutaxassislari, bunday muassasalar bo‘lmagan viloyatlarda esa — «O‘zavtotexxizmat» mas’uliyati cheklangan jamiyati tashkilotlarining xulosasi.
Avtomototransportni boshqa shaxsga o‘tkazish shartnomalarini tasdiqlaganlik uchun davlat boji quyidagi miqdorlarda undiriladi:
• avtomototransport vositalari uchun – BHMning 3 baravari;
• bitta mototransport, motoaravacha, motoqayiq uchun – BHMning 25 foizi.
Qo‘shimcha harajatlar
• Gerb yig‘imi (BHMning 10% (xar bir blank uchun);
• Loyiha uchun to‘lov (BHMning 20%);
• Tushuntirish uchun haq miqdori (BHMni 10%);
• Taqiqni tekshirish uchun (xar bir mulkdan BHMni 15%);
• Tashkilotlardan ma’lumotlar olish uchun so‘rovnomalar yozish (har bir so‘rovnoma uchun BHMning 5%).
• Notarius qabuliga yozilish uchun quyidagi havolaga o‘ting.
Notarius harakatlaridan norozi bo‘lsangiz O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi “1008” ishonch telefoniga qo‘ng‘iroq qiling.

• 189687 количество просмотров
Сделки с автомототранспортными средствами подлежат нотариальному удостоверению нотариусами, за исключением случаев реализации автомототранспортных средств:
• специализированными торговыми предприятиями (предприятиями — производителями автомототранспорта, их представителями и посредническими (дистрибьюторскими) организациями);
• организациями, оказывающими лизинговые услуги по договорам лизинга (за исключением лизинга легковых автотранспортных средств);
• кредитными организациями и организациями, основным видом деятельности которых является лизинг, имеющими уставный капитал в размере не менее 2,0 млрд сум., по договорам лизинга с юридическими лицами в части легковых автотранспортных средств отечественного производства;
• физическими и юридическими лицами в адрес официальных дилерских организаций в рамках программы «TRADE-IN»;
• Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан и его территориальными подразделениями, а также государственными исполнителями районных (городских) отделов государственных исполнителей территориальных управлений Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан через аукционные торги в установленном порядке.
Для физических лиц:
• документы сторон, удостоверяющие их личность (паспорт или другой документ заменяющий его);
• свидетельство о регистрации транспортного средства (техпаспорт);
• согласие всех собственников (супруга (супруги)), если имущество является общей совместной  собственностью (свидетельство о заключении брака);
• если имущество принадлежит на основании наследства, то копия свидетельство о праве на наследство;
• копия кредитного договора, если автомототранспорт приобретен за счет кредитных средств;
• документы, подтверждающие степень близких родственников;
• документ, подтверждающий полномочия представителя (доверенность).
Для юридических лиц:
• документы сторон, удостоверяющиеих личность (паспорт или другой документ заменяющий его);
• решение компетентного органа;
• документ, подтверждающий полномочия представителя (доверенность);
• согласие собственника (если автомототранспорт находится в оперативном управлении или хозяйственном ведении);
• если единственный учредитель, то согласие супруга (супруги) (свидетельство о заключении брака);
• копия кредитного договора, если автомототранспорт был приобретен за счет кредитных средств. Подробно.
За удостоверение договоров отчуждения автомототранспортных средств государственная пошлина взыскивается в следующих размерах:
• для автомототранспортных средств – 3 БРВ;
• за единицу мототранспорта, мотоколяски, мотолодки – 25 процентов БРВ.
Дополнительно оплачиваемые услуги:
• гербовый сбор - 10% БРВ;
• дача разъяснений;
• подготовка проекта.
Установлен порядок обращения в нотариус в электронном виде с последующим удостоверением сделки по отчуждению недижимого имущества либо автотранспортного средства путем онлайн.
Нотариусами предусмотрены нормы, обеспечивающие права лиц с ограниченными физическими возможностями (глухих, слепых) и несовершеннолетних лиц (аудио и видео запись процесса оформления нотариального действия, с привлечением сурдо или тифло переводчика). Подробно: по ссылке.
В случаи несогласия с действиями нотариуса, можете обратиться в Министерство юстиции Республики Узбекистан перейдите по следующей ссылке или позвонить по телефону доверия -1008.