• 30329 marta o'qildi
Savol: D. ismli shaxs xotini bilan besh oydan buyon birgalikda yashamayotgani, lekin xotini hozirda homilador ekanligi, shunday holatda u sudga nikohdan ajratish haqida da’vo arizasi berishi mumkin yoki mumkin emasligi haqida so‘radi.
Javob: Xotinining homiladorlik vaqtida va bola tug‘ilganidan keyin bir yil mobaynida er xotinining roziligisiz nikohdan ajratish to‘g‘risida ish qo‘zg‘atishga haqli emas. Shu sababli, bunday da’vo arizasini qabul qilish sud tomonidan rad qilinadi.
Savol: K. ismli shaxs sud orqali xotini bilan ajrashgani, o‘rtalarida 2 nafar farzandlari borligi, lekin xotini farzandlari bilan ko‘rishishga to‘sqinlik qilib kelayotganini ma’lum qilib, farzandlari bilan ko‘rishishga huquqi bor yoki yo‘qligini, agar bunga xotini yo‘l qo‘ymagan taqdirda, qanday yo‘l tutishi kerakligini so‘radi.
Javob: Boladan alohida yashayotgan ota bola bilan ko‘rishish, uning tarbiyasida ishtirok etish va ta’lim olishi masalasini hal etishda qatnashish huquqiga ega.
K. ismli shaxs sobiq xotini bilan o‘zining otalik huquqlarini amalga oshirish, shu jumladan farzandlari bilan ko‘rishish  tartibi to‘g‘risida yozma ravishda kelishuv tuzishi mumkin. Agar ular kelisha olmasalar, nizo fuqarolik ishlari bo‘yicha sud tomonidan vasiylik va homiylik organi ishtirokida hal qilinadi.
Savol: T. ismli shaxs sud tartibida farzandlariga nisbatan otalik huquqidan mahrum qilingani, lekin hozirda xotini shu farzandlariga nisbatan moddiy ta’minotni amalga oshirishni talab qilayotganini ma’lum qilib, xotining talabi asosli yoki asossiz ekanligi yuzasidan tushuntirish berishni so‘radi.
Javob: Qonunchilikka ko‘ra, ota-onalik huquqidan mahrum qilinishi ota-onani o‘z bolasiga ta’minot berish majburiyatidan ozod qilmaydi.
Shu sababli, T. ismli shaxs garchi u otalik huquqidan mahrum qilingan bo‘lsada, farzandiga nisbatan moddiy ta’minot berish majburiyatiga ega.
Savol: M. ismli ayol turmushidan ajrashgani va hozirda qaramog‘ida 3 nafar voyaga etmagan farzandlari borligi, sobiq turmush o‘rtog‘i 2 yil oldin uzoq muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosiga hukm qilingani uchun undan farzandlari ta’minoti uchun etarli miqdorda aliment undirish imkoniyatiga ega emasligi haqida ma’lum qilib, farzandlarining bobosidan aliment undirish huquqiga ega yoki ega emasligi yuzasidan huquqiy  tushuntirish berishni so‘radi.
Javob: Ota-onasi yo‘q bo‘lgan yoki ulardan ta’minot ololmaydigan voyaga etmagan nevaralariga ta’minot berish majburiyati sud tomonidan etarli mablag‘ga ega bo‘lgan bobo va buvi zimmasiga yuklatilishi mumkin.
Savol: B. ismli shaxs xotini bilan ajrashmoqchi ekanligi, to‘yni o‘tkazishda har ikkala tarafning barcha xarajatlari o‘zi tomonidan qilingani haqida bayon qilib, er-xotin nikohdan ajratilayotganda ularning to‘yini o‘tkazishga ketgan sarf-xarajatlar qanday tartibda undirilishi yuzasidan huquqiy  tushuntirish berishni so‘radi.
Javob: Nikohdan ajratish to‘g‘risidagi ish ko‘rib chiqilayotganida to‘yni o‘tkazishga ketgan sarf-xarajatlarni undirish haqidagi talablar qanoatlantirilmaydi.

• 30328 количество просмотров
Гражданин по имени Д. не жил со своей женой в течение 5 месяцев, но его жена в настоящее время беременна. В этом случае может ли он подать на развод в суд?
Ответ: Муж не имеет права подавать на развод без согласия жены во время ее беременности и в течение 1 года после рождения ребенка. Таким образом, в принятии такого искового заявления судом отказывается.
Лицо Т. было лишено отцовства в отношении своих детей по постановлению суда, и его бывшая жена потребовала материальной поддержки для детей. Т. просил разъяснить, является ли требование его жены законным?
Ответ: Согласно Семейному кодексу, лишение родительских прав не освобождает родителей от обязанности обеспечивать своего ребенка.
Следовательно, указанное лицо Т. обязано оказывать материальную поддержку своему ребенку, даже если он лишен отцовства.
Гражданин К. развелся с женой. У них 2 детей, с которыми жена не дает ему видеться. Имеет ли право бывшая жена запрещать видеться отцу с детьми?
Ответ: Родитель, проживающий отдельно от ребенка, имеет право на общение с ребенком, участие в его воспитании и решение вопросов получения ребенком образования.
Гражданин К. может заключить письменное соглашение со своей бывшей женой об осуществлении своих прав отцовства, в том числе о порядке встреч с детьми (график встреч). Если они не придут к соглашению, спор разрешается гражданским судом в присутствии органа опеки и попечительства.
Женщина по имени М. разведена и имеет 3 несовершеннолетних детей. Ее бывший муж был приговорен к длительному тюремному заключению 2 года назад и не может выплачивать алименты на содержание детей. М. попросила юридического разъяснения имеет ли она право требовать алименты от дедушки (отца мужа).
Ответ: Согласно Семейному кодексу, обязанность обеспечивать несовершеннолетних внуков, родители которых отсутствуют или не могут обеспечить их, может быть возложена судом на бабушек и дедушек, имеющих достаточно средств на их содержание.
Лицо Б. заявил, что хочет развестись с женой, что все расходы обеих сторон на свадьбе были понесены им. Б.попросил юридического разъяснения того, в каком порядке будет возмещены их свадебные расходы после бракоразводного процесса?