• 16460 marta o'qildi
Savol: K. ismli shaxs yaqinda ko‘chada davlat raqami yaxshi ko‘rinmaydigan qilib qo‘yilgan avtotransport vositasi harakatlanayotganini ko‘rganini ma’lum qilib, bunday harakat uchun qanday javobgarlik mavjudligi haqida tushuntirish berishni so‘radi.
Javob: Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 127-moddasi 2-qismiga muvofiq, davlat raqam belgilarini ko‘rish imkoniyatini cheklaydigan, ularni anglashga to‘sqinlik qiladigan turli ashyolar o‘rnatish va qoplama surtish ana shu qurilmalarni musodara qilib, fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining 1 baravaridan 3 baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa 3 baravaridan 5 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Savol: X. ismli shaxs chorrahada svetoforning qizil chirog‘ida to‘xtab turgan vaqtida, yo‘lning to‘xtab turish chizig‘ini bosib o‘tgan holda avtomashinasini chetga olib, “tez tibbiy yordam” avtomashinasini o‘tkazib yuborgani, biroq oradan 10 kun o‘tgach, yashash manziliga yo‘l-harakati qoidasini buzganligi uchun unga jarima jazosi qo‘llanilgani to‘g‘risidagi xabarnoma kelganligi, ushbu holatda u aybdor yoki aybsiz hisoblanishi to‘g‘risida tushuntirish berishni so‘radi.
Javob: Bunday transport vositalariga, ularning to‘siqsiz o‘tib ketishi uchun yo‘l bergan transport vositalari haydovchilari tomonidan sodir etilgan ma’muriy huquqbuzarliklar foto- va videoqayd etishning maxsus avtomatlashtirilgan texnik vositalari orqali qayd etilgan taqdirda, haydovchilarning ma’muriy huquqbuzarligi oxirgi zarurat holatlarda sodir etilgan deb topiladi va ma’muriy ish MJtKning 271-moddasiga muvofiq tugatiladi.
Shu sababli, X. ismli shaxs o‘ziga nisbatan chiqarilgan qaror ustidan o‘n kunlik muddat ichida Yo‘l harakati xizmatining vakolatli mansabdor shaxsiga yoki tuman (shahar) ma’muriy sudiga shikoyat berishi lozim.
Savol: M. ismli shaxs hozir 19 yoshda ekanligi, 1 yildan buyon haydovchilik bilan shug‘ullanishi, yo‘nalishsiz taksini boshqarish faoliyati bilan shug‘ullanmoqchi ekanligi haqida ma’lum qilib, buning uchun qonunchilikda qanday talablar qo‘yilgani to‘g‘risida huquqiy tushuntirish berishni so‘radi.
Javob: Yo‘lovchilar tashish uchun mo‘ljallangan yo‘nalishsiz taksilarni boshqarishga haydovchilik guvohnomasida «V» ruxsat belgisi bo‘lgan, 21 yoshga to‘lgan, tibbiy ko‘rikdan o‘tgan va kamida uch yillik haydovchi stajiga ega bo‘lgan shaxslar qo‘yiladi.
Demak, M. ismli shaxs hozir 21 yoshga to‘lmagani va haydovchilik staji uch yilga etmagani uchun yo‘nalishsiz taksini boshqarish faoliyati bilan shug‘ullanishi mumkin emas.

• 16458 количество просмотров
Гражданин К. недавно видел движущийся автомобиль с номерным знаком, который не был четко виден на улице, и попросил разъяснить, какова ответственность за такое движение?
Ответ: В соответствии с ч.2 ст.127 Кодекса Респубики Узбекистан об административной ответственности, установка различных предметов и нанесение покрытий, ограничивающих обзорность государственных номерных знаков, препятствующих правильному их восприятию – влечет наложение штрафа на граждан от 1 до 3-х, а на должностных лиц - от 3-х до 5 БРВ с конфискацией этих устройств.
Лицу Х. спустя 10 дней по месту жительства пришло уведомление о наложении штрафа за нарушение ПДД, в то время когда он стоял на светофоре на перекрестке, убирая в сторону машину и пересек стоп-линию, чтобы пропустить машину скорой помощи. В этом случае он просит разъяснить свою вину или невиновность?
Ответ: Если административные правонарушения, совершенные водителями транспортных средств, разрешивших беспрепятственный проезд таким транспортным средствам, зафиксированы специальной автоматизированной фото- и видеозаписывающей аппаратурой, административные правонарушения водителей считаются совершенными в случае крайнй необходимости и прекращается в соответствии со ст. 271 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности.
Следовательно, X. в десятидневный срок должен обжаловать решение в  Службе дорожного движения или в районном (городском) административном суде.
Гражданину М. 19 лет, он водит автомобиль в течение 1 года, и хочет заниматься деятельностью такси. М. просит разъяснить порядок оформления?
Ответ: К управлению линейными такси, предназначенными для перевозки пассажиров, допускаются лица, у которых в водительском удостоверении имеется разрешительная отметка «В», достигшие 21-летнего возраста, прошедшие медицинский осмотр и имеющие водительский стаж не менее трех лет.
Итак, М. сейчас моложе 21 года и не имеет опыта вождения трех лет, поэтому заниматься вождением такси пока недопустимо.