• 88974 marta o'qildi
Gaz balon uskunasi – avtotransport dvigatelining siqilgan tabiy, suyultirilgan neft gazlarida yoki dizelь va gazsimon yoqilg‘i aralashmasida ishlashini ta’minlaydigan maxsus jihozdir.
• Avtotransport vositasiga gaz-balon uskunasini dastlabki o‘rnatish yoki gaz yoqilg‘isida ishlaydigan transport vositasini ishlab chiqarishga qo‘yish paytida transport vositalariga gaz-balon uskunasini o‘rnatish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatuvchi tashkilot, transport vositasini ishlab chiqaruvchisi majburiydir (transport vositasining har bir modeli uchun alohida)
Gaz balonli uskunalari bo‘lgan transport vositalarini ishlab chiqaruvchi avtotransport vositalarini rasmiy dilerlarga jo‘natishda qo‘shimcha ravishda o‘rnatilgan gaz ballonlarining pasport ma’lumotlarini beradi.
• Transport vositasiga o‘rnatish doimiy ravishda ishlab chiqaruvchining ko‘rsatmalari asosida yoki u yoq bo‘lganda, strukturaning texnik loyihasiga muvofiq amalga oshiriladi.
• Avtomobilning dvigatelь bo‘linmasiga gaz balonni o‘rnatishga yo‘l qo‘yilmaydi.
• Tayyor gaz-balon o‘rnatilgan avtomobilda avtomobil va yo‘l yuzasi orasidagi masofa kamida 200 mm bo‘lishi kerak.
Quyidagi turdagi balonlar avtotransport vositasiga o‘rnatishga yo‘l qo‘yilmaydi.
• Gaz-balon uskunasi o‘rnatilgan transport vositasining xaydovchisi majburiydir
• Gaz-balon uskunasi o‘rnatilgan transport vositasining xaydovchisiga taqiqlanadi.
Metall balonlarning xizmat qilish muddati balonlarni ishlab chiqaruvchisi tomonidan belgilanadi, lekin quydagi muddatlardan oshmasligi kerak
• Siqilgan tabiy gaz (STZ) balonlari uchun – 15 yil yoki 15 000 to‘ldirish davri;
• Siqilgan neftь gaz (SNG) balonlari uchun – 15 yil.
Ularning xizmat qilish muddati yoki 15 000 ta to‘ldirish davri (STZ balonlari uchun) tugagandan so‘ng, balonlarni utilizatsiya qilish kerak.
Belgilangan talablarga muvofiqligini tekshirish O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligining Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining yo‘l-patrulь xizmati (DYHXX YPX) tomonidan belgilangan tartibda amalga oshiriladi.

• 89098 количество просмотров
Газобаллонное оборудование - специальное оборудование, обеспечивающее работу двигателя автотранспортного средства на сжатом природном, сжиженном нефтяном газах или на смеси дизельного и газообразного топлива.
При первичной установке газобаллонного оборудования на транспортное средство или постановке на производство автотранспортного средства, работающего на газообразном топливе, организация, оказывающая услуги по установке газобаллонного оборудования на автотранспортные средства, завод-изготовитель автотранспортных средств должны (по каждой модели автотранспортного средства в отдельности).
Завод-изготовитель автотранспортных средств с газобаллонным оборудованием при отгрузке транспортных средств официальным дилерам дополнительно выдает паспортные данные установленных газовых баллонов.
Установка баллона на автотранспортное средство осуществляется стационарно на основании инструкций завода-изготовителя или при ее отсутствии - согласно техническому проекту конструкции.
Не допускается установка баллона в моторном отсеке транспортного средства.
На готовом к эксплуатации транспортном средстве расстояние между баллоном и поверхностью дороги должно составлять не менее 200 мм.
Не допускается установка на автотранспортное средство баллонов типов.
Водитель автотранспортного средства с установленным газобаллонным оборудованием обязан.
Водителю автотранспортных средств с установленным газобаллонным оборудованием запрещается.
Сроки службы металлических баллонов устанавливаются заводом-изготовителем баллонов, но не более следующих сроков:
• для баллонов  - сжатый природный газ СПГ - 15 лет, или 15 000 циклов заправки;
• для баллонов СНГ - 15 лет.
По истечении срока службы или 15 000 циклов заправки (для баллонов СПГ) баллоны подлежат утилизации.
Проверку на соответствие указанным требованиям осуществляет Государственная служба безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел Республики Узбекистан (ГСБДД) в установленном порядке.