• 30245 marta o'qildi
Turizm — jismoniy shaxsning vaqtincha bo‘lish mamlakatidagi (joyidagi) manbalardan daromad olish bilan bog‘liq bo‘lgan faoliyat bilan shug‘ullanmagan holda doimiy yashash joyidan jo‘nab ketishi (sayohat qilishi).
Turist — vaqtincha bo‘lish mamlakatidagi (joyidagi) manbalardan daromad olish bilan bog‘liq bo‘lgan faoliyat bilan shug‘ullanmagan holda vaqtincha bo‘lish mamlakatiga (joyiga) 24 soatdan ketma-ket 12 oygacha bo‘lgan davrga boruvchi yoki vaqtincha bo‘lish mamlakatida (joyida) kamida bir kecha tunab qoluvchi jismoniy shaxs.
Gid (gid-tarjimon) — axborotga oid va tashkiliy xizmatlar ko‘rsatish, turistlar va ekskursantlarni vaqtincha bo‘lish mamlakatidagi (joyidagi) turistik resurslar bilan tanishtirish uchun kasbiy jihatdan tayyorgarlik ko‘rgan, O‘zbekiston Respublikasi rezidenti bo‘lgan jismoniy shaxs.
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzurida Turizm qo‘mitasi turizm sohasidagi vakolatli davlat organidir.
Turistik industriyadagi xizmatlarning turlari:
• turlarni taqdim etish bo‘yicha xizmatlar;
• yashash joylarini taqdim etish bo‘yicha xizmatlar;
• ovqatlantirish bo‘yicha xizmatlar;
• axborotga oid, reklama xizmatlari;
• barcha turdagi transport uchun chiptalar hamda tadbirlarga va ko‘ngilochar ob’ektlarga borish uchun chiptalar taqdim etish (band qilib qo‘yish, sotish va etkazib berish) bo‘yicha xizmatlar.
Turistik xizmatlar ko‘rsatish shartnomasida boshqa turistik xizmatlar ham nazarda tutilishi mumkin.
Gidlar, ekskursiya etakchilari va yo‘riqchi-yo‘l boshlovchilar:
• tegishli ma’lumotga, malaka sertifikatiga ega bo‘lishi va o‘z vaqtida malaka oshirishdan o‘tishi;
• mamlakatning tarixi, madaniyati, etnografiyasi, iqtisodiyotini va boshqa sohalarini rasmiy yoki ishonchli manbalardan bilishi;
• turistik yo‘nalishni rejalashtirish va ekskursiyada hamrohlik qilish ko‘nikmalariga ega bo‘lishi;
• o‘z funktsional vazifalarini bajarish chog‘ida ismi va familiyasi yozilgan ko‘krak nishonini (beyjikni) taqib yurishi;
• xavfsizlikni ta’minlash choralarini bilishi va favqulodda vaziyatlarda amaliy harakat qilish, birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish ko‘nikmalariga ega bo‘lishi shart.

• 29304 количество просмотров
Туризм - выезды (путешествия) физического лица из постоянного места жительства без занятия деятельностью, связанной с получением дохода от источников в стране (месте) временного пребывания.
Турист - физическое лицо, посещающее страну (место) временного пребывания без занятия деятельностью, связанной с получением дохода от источников в стране (месте) временного пребывания, на период от двадцати четырех часов до двенадцати месяцев подряд или осуществляющее не менее одной ночевки в стране (месте) временного пребывания.
Гид (гид-переводчик) - физическое лицо - резидент Республики Узбекистан, профессионально подготовленное для оказания информационных и организационных услуг, ознакомления туристов и экскурсантов с туристскими ресурсами в стране (месте) временного пребывания.
Комитет по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан является уполномоченным государственным органом в области туризма.
Виды услуг в индустрии туризма
• услуги по предоставлению туров;
• услуги по предоставлению мест проживания;
• услуги по предоставлению питания;
• информационные, рекламные услуги;
• транспортные услуги;
• услуги по предоставлению (включая бронирование, продажу и доставку) билетов на все виды транспорта и билетов на посещение мероприятий и объектов развлечения.
Договором на предоставление туристских услуг могут быть предусмотрены и иные туристские услуги.
Гиды (гиды-переводчики), экскурсоводы и инструкторы-проводники обязаны
• иметь соответствующее образование, квалификационный сертификат и своевременно проходить повышение квалификации;
• знать историю, культуру, этнографию, экономику и другие сферы страны из официальных или достоверных источников;
• иметь навыки планирования туристского маршрута и экскурсионного сопровождения;
• носить нагрудный знак (бейджик) с именем и фамилией во время выполнения своих функциональных обязанностей;
• знать меры безопасности и иметь навыки практических действий в чрезвычайных ситуациях, оказания первичной медицинской помощи.