• 11901 marta o'qildi
Aholi punktlari bosh rejalarining jamoatchilik ekspertizasi ushbu rejalarning yuridik va jismoniy shaxslar huquqlari hamda qonuniy manfaatlariga, jamiyat va davlat manfaatlariga muvofiqligi yuzasidan o‘rganilishini hamda baholanishini nazarda tutadi.
• Aholi punktlari bosh rejalarining jamoatchilik ekspertizasi jamoatchilik nazorati sub’ektlarining tashabbusiga ko‘ra va jamoatchilik muhokamasini o‘tkazuvchi shaharsozlik faoliyati sohasidagi davlat boshqaruvi organlariga jamoatchilik ekspertizasini o‘tkazish zaruratini asoslagan holda bergan arizasi asosida o‘tkaziladi.
• Aholi punktlari bosh rejalarining jamoatchilik ekspertizasini o‘tkazishga doir ariza jamoatchilik muhokamasi o‘tkazilganidan keyin 15 kun ichida shaharsozlik faoliyati sohasidagi davlat boshqaruvi organlari tomonidan qabul qilinadi.
Jamoatchilik ekspertizasi jamoatchilik asosida, jamoatchilik nazorati sub’ektlarining mablag‘lari, homiylik mablag‘lari yoki qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa mablag‘lar hisobidan amalga oshiriladi.
• Aholi punktlari bosh rejalarining jamoatchilik ekspertizasi natijalari bo‘yicha yakuniy hujjat tayyorlanib, u shaharsozlik faoliyati sohasidagi davlat boshqaruvi organiga va buyurtmachiga taqdim etiladi.
• Aholi punktlari bosh rejalarining buyurtmachilari aholi punktlari bosh rejalari jamoatchilik ekspertizasining yakuniy hujjatiga doir javoblarni ushbu hujjatni tasdiqlash to‘g‘risida uzil-kesil qaror qabul qiluvchi shaharsozlik faoliyati sohasidagi davlat boshqaruvi organiga taqdim etadi.
Aholi punktlarining bosh rejalarini tasdiqlash to‘g‘risida uzil-kesil qaror qabul qiluvchi shaharsozlik faoliyati sohasidagi davlat boshqaruvi organi o‘tkazilgan jamoatchilik muhokamasi natijalari bilan bir qatorda jamoatchilik ekspertizasining yakuniy hujjatida keltirilgan tavsiyalarni hisobga oladi.
• Aholi punktining tasdiqlangan bosh rejasiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida takliflar berish huquqi o‘z qonuniy manfaatlariga daxl qilinayotgan jamoatchilik nazorati sub’ektlariga taqdim etiladi.

• 11840 количество просмотров
Общественная экспертиза генеральных планов населенных пунктов предусматривает их изучение и оценку на предмет их соответствия правам и законным интересам юридических и физических лиц, интересам общества и государства.
• Общественная экспертиза генеральных планов населенных пунктов проводится по инициативе и на основе заявления субъектов общественного контроля, поданного в органы государственного управления в области градостроительной деятельности, проводящие общественное обсуждение с обоснованием необходимости проведения общественной экспертизы.
• Заявление на проведение общественной экспертизы генеральных планов населенных пунктов принимается органами государственного управления в области градостроительной деятельности в течение 15 дней после проведения общественного обсуждения.
Общественная экспертиза проводится на общественных началах, за счет средств субъектов общественного контроля, спонсорских средств или других средств, не запрещенных законодательством.
• По результатам общественной экспертизы генеральных планов населенных пунктов подготавливается итоговый документ, который предоставляется в орган государственного управления в области градостроительной деятельности и заказчику.
• Заказчики генеральных планов населенных пунктов представляют ответы на итоговый документ общественной экспертизы генеральных планов населенных пунктов органу государственного управления в области градостроительной деятельности, принимающему окончательное решение о его утверждении.
Орган государственного управления в области градостроительной деятельности, принимающий окончательное решение об утверждении генеральных планов населенных пунктов, наряду с результатами проведенного общественного обсуждения, учитывает рекомендации, приведенные в итоговом документе общественной экспертизы.
• Правом подачи предложений о внесении изменений в утвержденный генеральный план населенного пункта наделяются субъекты общественного контроля, законные интересы которых затрагиваются.