• 12945 marta o'qildi
• mazkur ishni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, fuqarolik ishlari bo‘yicha sud, jinoyat ishlari bo‘yicha sud, ma’muriy sud yoki iqtisodiy sud tomonidan ko‘rilayotgan boshqa ish yoki masala yuzasidan, shuningdek tergov harakatlari olib borilayotgan ish yoki masala yuzasidan qaror qabul qilinguniga qadar ko‘rish mumkin bo‘lmaganda;
• ishda ishtirok etuvchi shaxs bo‘lgan fuqaro vafot etganda, agar nizoli huquqiy munosabatlar huquqiy vorislikka yo‘l qo‘ysa;
• ishda ishtirok etuvchi shaxs bo‘lgan fuqaro muomala layoqatini yo‘qotganda.
• ishda ishtirok etuvchi shaxs bo‘lgan yuridik shaxs qayta tashkil etilganda;
• arizachi bo‘lgan fuqaro davlat majburiyatini bajarish uchun jalb qilinganda.
Ish yuritish to‘xtatib turilgan taqdirda, Kodeksda yoki boshqa qonunlarda belgilangan yoxud sud tomonidan tayinlangan muddatlarning o‘tishi to‘xtatib turiladi.
Ish yuritish tiklanguniga qadar sud biror-bir protsessual harakatni amalga oshirishga haqli emas, bundan dastlabki himoya choralarini ko‘rishga va dalillarni ta’minlashga qaratilgan harakatlar mustasno.
Ish yuritishni to‘xtatib turishga sabab bo‘lgan holatlar bartaraf qilinganidan keyin ish yuritish tiklanadi.
Ish yuritishni to‘xtatib turish, uni tiklash to‘g‘risida yoki uni tiklashni rad etish haqida sud ajrim chiqaradi.
Ish yuritishni to‘xtatib turish to‘g‘risidagi, ish yuritishni tiklashni rad etish haqidagi ajrim ustidan shikoyat qilinishi (protest keltirilishi) mumkin.

• 12987 количество просмотров
1. невозможности рассмотрения данного дела до принятия решения по другому делу или вопросу, рассматриваемому Конституционным судом Республики Узбекистан, судом по гражданским делам, судом по уголовным делам, административным судом или экономическим судом, а также по которому проводятся следственные действия;
2. смерти гражданина, являющегося лицом, участвующим в деле, если спорные правоотношения допускают правопреемство;
3. утраты гражданином, являющимся лицом, участвующим в деле, дееспособности.
1. назначения судом экспертизы;
2. реорганизации юридического лица, являющегося лицом, участвующим в деле;
3. привлечения гражданина - заявителя для выполнения государственной обязанности.
Сроки приостановления производства по делу.
При приостановлении производства по делу приостанавливаются течение сроков, установленных Кодексом об административном производсе или иными законами либо назначенных судом.
До возобновления производства по делу суд не вправе совершать какие-либо процессуальные действия, за исключением действий, направленных на принятие мер предварительной защиты и обеспечение доказательств.
Производство по делу возобновляется после устранения обстоятельств, вызвавших его приостановление.
О приостановлении производства по делу, его возобновлении или об отказе в возобновлении суд выносит определение.
Определение суда о приостановлении производства по делу, об отказе в возобновлении производства по делу может быть обжаловано (опротестовано).