• 16822 marta o'qildi
• mazkur ishni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, fuqarolik ishlari bo‘yicha sud, jinoyat ishlari bo‘yicha sud, ma’muriy sud yoki iqtisodiy sud tomonidan ko‘rilayotgan boshqa ish yoki masala yuzasidan, shuningdek tergov harakatlari olib borilayotgan ish yuzasidan qaror qabul qilinguniga qadar ko‘rish mumkin bo‘lmaganda;
• javobgar fuqaro O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining harakatdagi qismida bo‘lganda yoki O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining harakatdagi qismidagi da’vogar-fuqaro tegishli iltimosnoma bilan murojaat qilganda;
• ishda ishtirok etuvchi shaxs bo‘lgan fuqaro vafot etganda, agar nizoli huquqiy munosabatlar huquqiy vorislikka yo‘l qo‘ysa;
• ishda ishtirok etuvchi shaxs bo‘lgan fuqaro muomala layoqatini yo‘qotganda;
• taraf sud tomonidan tan olinishi va ijroga qaratilishi to‘g‘risida ko‘rilayotgan chet davlat sudining yoki arbitrajining hal qiluv qarorini bekor qilish yoki uning ijrosini to‘xtatib turish haqida vakolatli organga iltimosnoma berganda.
• mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirish to‘g‘risida kelishuv tuzilganda.
• ishda ishtirok etuvchi shaxs bo‘lgan yuridik shaxs qayta tashkil etilganda;
• ishda ishtirok etuvchi shaxs bo‘lgan fuqaro davlat majburiyatini bajarish uchun jalb qilinganda;
• chet davlatlar sudlariga nizoni mazmunan hal etish uchun alohida protsessual harakatlarni amalga oshirish haqidagi sud topshiriqlari belgilangan tartibda yuborilganda.
Ish yuritishni to‘xtatib turishga sabab bo‘lgan holatlar bartaraf qilinganidan keyin ish yuritish tiklanadi.
Ish yuritishni to‘xtatib turish, uni tiklash to‘g‘risida yoki uni tiklashni rad etish haqida sud ajrim chiqaradi.
Ish yuritishni to‘xtatib turish to‘g‘risidagi, ish yuritishni tiklashni rad etish haqidagi ajrim ustidan shikoyat qilinishi (protest keltirilishi) mumkin.

• 16814 количество просмотров
• невозможности рассмотрения данного дела до принятия решения по другому делу или вопросу, рассматриваемому Конституционным судом Республики Узбекистан, судом по гражданским делам, судом по уголовным делам, административным судом или экономическим судом, а также по которому проводятся следственные действия;
• пребывания гражданина - ответчика в действующей части Вооруженных Сил Республики Узбекистан или обращения с соответствующим ходатайством гражданина - истца, находящегося в действующей части Вооруженных Сил Республики Узбекистан;
• смерти гражданина, являющегося лицом, участвующим в деле, если спорные правоотношения допускают правопреемство;
• утраты гражданином, являющимся лицом, участвующим в деле, дееспособности;
• подачи стороной в компетентный орган ходатайства об отмене решения иностранного суда или арбитража или о приостановлении его исполнения, о признании и приведении в исполнение которого рассматривается судом.
• заключения соглашения о проведении процедуры медиации.
• назначения судом экспертизы;
• реорганизации юридического лица, являющегося лицом, участвующим в деле;
• привлечения гражданина, являющегося лицом, участвующим в деле, для выполнения государственной обязанности;
• направления в установленном порядке в суды иностранных государств судебных поручений о выполнении отдельных процессуальных действий, необходимых для разрешения спора по существу.
Сроки приостановления производства по делу.
Производство по делу возобновляется после устранения обстоятельств, вызвавших его приостановление.
О приостановлении производства по делу, его возобновлении или об отказе в возобновлении суд выносит определение.
Определение о приостановлении производства по делу, об отказе в возобновлении производства по делу может быть обжаловано (опротестовано).