• 86405 marta o'qildi
Vafot etgan boquvchining qaramog‘ida bo‘lgan mehnatga qobiliyatsiz oila a’zolari boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi olish huquqiga ega bo‘ladi. Bunda farzandlarga va ushbu shaxslarga pensiya ular boquvchining qaramog‘ida turgan-turmaganidan qat’i nazar tayinlanadi.
• Marhumning qaramog‘ida turmagan ota-onasi va eri (xotini) ham, keyinchalik kun kechirish uchun zarur mablag‘ manbaidan mahrum bo‘lib qolsalar, pensiya olish huquqiga ega bo‘ladilar.
Quyidagilar oilaning mehnatga qobiliyatsiz a’zolari hisoblanadilar
1. bolalar, aka-ukalar, opa-singillar va nabiralar 18 yoshga to‘lmagan bo‘lsa yoki 18 yoshdan katta bo‘lsa, agar ular 18 yoshga to‘lguniga qadar nogironligi bor bola bo‘lib qolgan bo‘lsa. Bunda basharti, agar aka-ukalar, opa-singillar va nabiralarning mehnatga qobiliyatli ota-onasi bo‘lmasa;
2. ota, ona, o‘gay ota, o‘gay ona, xotin, er, basharti, ular 7-moddada nazarda tutilgan pensiya yoshiga to‘lgan yoki nogiron bo‘lsalar;
3. yoshidan va mehnat qobiliyatidan qat’i nazar, ota va onadan biri yoki er (xotin) yoxud buva, buvi, aka-uka yoki opa-singil, agar u vafot etgan boquvchining bolalari, aka-ukalari, opa-singillari yoki nabiralarini, ishlovchilarga bolaga qarash uchun ish haqi saqlanmagan ta’tilda bo‘lish huquqini beradigan yoshga to‘lgunga qadar boqish bilan mashg‘ul bo‘lsa va ishlamasa;
4. buva va buvi — agar qonunga muvofiq ularni boqishi shart bo‘lgan kishilar bo‘lmasa.
• Ta’lim tashkilotlarining o‘quvchilari va talabalari o‘qishning butun davri davomida, biroq 23 yoshga to‘lguniga qadar boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasini olish huquqiga ega.
• Boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi olish huquqiga ega bo‘lgan voyaga etmagan farzandlar, ular farzandlikka olinganlarida ham bu huquqni saqlab qoladilar.
• O‘gay o‘g‘il va o‘gay qiz, agar ular ota-onalaridan aliment olmagan bo‘lsalar, haqiqiy farzandlar singari pensiya olish huquqiga egadirlar.
• O‘gay ota va o‘gay ona, agar vafot etgan o‘gay o‘g‘ilni (qizni) 18 yoshga to‘lgunga qadar kamida 5 yil tarbiyalagan yoki boqqan bo‘lsalar, haqiqiy ota va ona singari pensiya olish huquqiga ega bo‘ladilar.
Ushbu tartib vafot etganlar oilalariga taalluqli hamma qoidalari bedarak yo‘qolganlarning oilalariga ham, agar boquvchining bedarak yo‘qolganligi belgilangan tartibda tasdiqlangan bo‘lsa, tegishli ravishda joriy qilinadi.
Boquvchining pensiya olish huquqini beruvchi ish staji
• Mehnatda mayiblanganlik yoki kasb kasalligiga chalinganlik oqibatida vafot etgan boquvchining oilasiga, shuningdek marhum pensionerning oilasiga pensiya boquvchining ish stajidan qat’i nazar tayinlanadi.
• Agar, boquvchi vafot etgan kunga qadar unga nogironlik pensiyasi tayinlanishi uchun zarur ish stajiga ega bo‘lgan bo‘lsa, umumiy kasallik yoki ish bilan bog‘liq bo‘lmagan mayiblanish oqibatida vafot etgan boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi tayinlanadi.
• Umumiy kasallik oqibatida vafot etgan hamda nogironlik pensiyasini tayinlash uchun etarlicha ish stajiga ega bo‘lmagan boquvchisini yo‘qotgan oila a’zolariga pensiya boquvchining bor stajiga mutanosib ravishdagi miqdorda tayinlanadi.
Boquvchining oila a’zolariga pensiyadan ulush ajratib berish
• Oilaning pensiya olish huquqiga ega bo‘lgan barcha a’zolariga bitta umumiy pensiya tayinlanadi.
• Oila a’zosining talabi bilan uning pensiyadagi ulushi ajratilib, alohida to‘lanadi.
• Pensiyadan ulush ajratib berish pensiyani bo‘lish to‘g‘risida ariza tushgan oydan keyingi oyning birinchi kunidan boshlab amalga oshiriladi.
Boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi miqdori
Pensiyaning boshlang‘ich miqdori quyidagicha belgilanadi:
• boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi uchun oilaning har bir mehnatga layoqatsiz a’zosiga — pensiyani hisoblash uchun qabul qilinadigan o‘rtacha oylik ish haqining 30 foizi miqdorida, biroq qonunchilik hujjatlarda belgilangan miqdorlardan kam emas;
• har ikkala ota-onasini yo‘qotgan bolalarga (chin etimlarga) boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi uchun yoki vafot etgan yolg‘iz onaning bolalariga har bir bola uchun — pensiyani hisoblash uchun qabul qilinadigan o‘rtacha oylik ish haqining 30 foizi, biroq yoshga doir eng kam pensiyaning 100 foizidan kam emas.
Vafot etgan pensionerning oila a’zosiga boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi miqdori vafot etgan pensioner (boquvchi)ning pensiyasini hisoblash uchun qabul qilingan ish haqidan hisoblab chiqiladi.
Boquvchi nogironlik pensiyasi oluvchi hisoblangan va pensiya tayinlangandan keyin mehnat faoliyatini amalga oshirgan hollarda boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasini tayinlashni so‘rab murojaat qilgan vafot etgan boquvchi oila a’zosining xohishiga ko‘ra nogironlik pensiyasi tayinlangandan keyin ega bo‘lingan ish staji boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasini hisoblab chiqishda hisobga olinadi. Talab qilinadigan ish staji boquvchi vafot etgan kunda uning yoshi bo‘yicha aniqlanadi.
Bunda ko‘rsatib o‘tilgan ish staji uchun olingan ish haqi ish haqi tarkibiga kiritiladi, agar boquvchi yoshga doir pensiya olsa va pensiya tayinlangandan keyin ishni davom ettirsa pensiya tayinlangandan keyin ish staji va ish haqi hisobga olinmaydi.
To‘liq davlat ta’minotida turgan bolalarga boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi to‘lash
• Chin etim bolalarga to‘liq davlat ta’minotida turgan davrida bazaviy hisoblash miqdorining 100 foizida miqdorida pensiya to‘lanadi.
• Ota-onasining biridan ajralgan va to‘liq davlat ta’minotida turgan bolalarga bazaviy hisoblash miqdorining 50 foizida miqdorida pensiya to‘lanadi.
• Shu davrdagi to‘lanishi lozim bo‘lgan pensiya puli bolaning nomiga tijorat bankida ochilgan depozit hisobvarag‘iga o‘tkazib qo‘yiladi.
Boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasini tayinlashni so‘rab murojaat qilgan shaxsning arizasiga quyidagi hujjatlar ilova qilinishi kerak:
• oila a’zosining vafot etgan boquvchi bilan qarindoshlik munosabatlarini tasdiqlovchi hujjatlar (sud organlari yoki xorijiy davlatlar mansabdor shaxslarining ma’lumotnomasi);
• boquvchining bedarak yo‘qolganligi to‘g‘risida sudning qarori nusxasi;
• vafot etgan boquvchining ish stajini, shu jumladan, maxsus ish stajini tasdiqlaydigan hujjat;
• vafot etgan boquvchining ish haqi to‘g‘risidagi ma’lumotnoma.
Bundan tashqari, zarur hollarda quyidagilar taqdim etiladi:
• vafot etgan boquvchining 18 — 23 yoshdagi mehnatga layoqatsiz oila a’zosi O‘zbekiston Respublikasining tashqarisidagi ta’lim tashkilotining o‘quvchisi yoki talabasi hisoblanishi to‘g‘risidagi ma’lumotnoma;
• baxtsiz hodisa va sog‘liqning ishlab chiqarishda boshqa shikastlanishi to‘g‘risidagi hujjat yoki agar boquvchining vafoti mehnatda mayiblanish oqibatida sodir bo‘lgan bo‘lsa — boshqa rasmiy hujjat va boshqalar.
• Boquvchisini yo‘qotganlik pensiyalari pensiya olish huquqi paydo bo‘lgan kundan boshlab
• 6 oydan kechikmay murojaat etilsa, boquvchi vafoti kunidan boshlab tayinlanadi.
• 60 yoshli erkaklar va 55 yoshga to‘lgan ayollarga pensiya umrbod tayinlanadi.
• 6 oylik muddat o‘tkazib yuborilgan taqdirda murojaat etilgan kundan tayinlanadi.
• O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi murojaat qilish uchun quyidagi havolaga o‘ting yoki "1271" ishonch telefonlariga qo‘ng‘iroq qiling.
Savol: G. ismli shaxs oilada faqat otasi ishlagani va u ish joyida mehnatda mayiblanish oqibatida vafot etgani, boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasini tayinlash haqidagi ariza qaysi idoraga va qancha muddatda taqdim etishi lozimligi yuzasidan tushuntirish berishni so‘radi.
Javob: Ushbu holatda pensiya tayinlash to‘g‘risidagi ariza to‘g‘ridan-to‘g‘ri yashash joydagi Pensiya jamg‘armasi bo‘limiga yoki vafot etgan boquvchining oxirgi ish joyi bo‘yicha tashkilotning ma’muriyati orqali ariza beruvchining yashash joyi bo‘yicha Pensiya jamg‘armasi bo‘limiga beriladi. Pensiya tayinlashni so‘rab pensiya olish huquqi paydo bo‘lgan kundan boshlab istalgan vaqtda, biror muddat bilan cheklanmagan holda murojaat etish mumkin.

• 82660 количество просмотров
Выплата пенсии по случаю потери кормильца — Полоцк. Полоцкий вестник.  Новости Полоцка и Полоцкого района
Право на пенсию по случаю потери кормильца имеют нетрудоспособные члены семьи умершего кормильца, состоявшие на его иждивении. При этом детям и указанным лицам, пенсии назначаются независимо от того, состояли ли они на иждивении кормильца.
• Родители и супруг (супруга) умершего, не состоявшие на его иждивении, также имеют право на пенсию, если впоследствии утратили источник средств к существованию.
Нетрудоспособными членами семьи считаются:
• дети, братья, сестры и внуки, не достигшие 18 лет или старше этого возраста, если они стали детьми с инвалидностью до достижения 18 лет. При этом братья, сестры и внуки — при условии, если они не имеют трудоспособных родителей;
• дед и бабушка - при отсутствии лиц, которые по закону обязаны их содержать.
• Учащиеся имеют право на пенсию по случаю потери кормильца до достижения ими 23-летнего возраста.
• Пасынок и падчерица, если они не получали алиментов от родителей, имеют право на пенсию наравне с родными детьми.
• Отчим и мачеха имеют право на пенсию наравне с отцом и матерью при условии, если воспитывали или содержали умершего пасынка (падчерицу) не менее 5 лет до достижения им 18-летнего возраста.
• Указанные члены семьи считаются состоявшими на иждивении умершего, если они находились на его полном содержании или получали от него помощь, которая была для них постоянным и основным источником средств к существованию.
Стаж работы кормильца, дающий право на пенсию
• Семье кормильца, умершего вследствие трудового увечья или профессионального заболевания, а также семье умершего пенсионера пенсия назначается независимо от стажа работы кормильца.
• Пенсия по случаю потери кормильца, умершего вследствие общего заболевания или увечья, не связанного с работой, назначается, если кормилец ко дню смерти имел стаж, который был бы необходим ему для назначения пенсии по инвалидности.
• Членам семьи, потерявшим кормильца, умершего вследствие общего заболевания и не имевшего стажа работы, достаточного для назначения пенсии по инвалидности, пенсия назначается в размере, пропорциональном имеющемуся стажу работы кормильца.
Выделение доли пенсии членам семьи кормильца
• На всех членов семьи, имеющих право на пенсию, назначается одна общая пенсия.
• По требованию члена семьи его доля пенсии выделяется и выплачивается ему отдельно.
• Выделение доли пенсии производится с первого числа месяца, следующего за тем месяцем, в котором поступило заявление о разделе пенсии.
Размер пенсии по случаю потери кормильца
Базовый размер пенсии по случаю потери кормильца устанавливается:
• в размере 30 процентов среднемесячного заработка, принимаемого для исчисления пенсии. При этом ее размер не должен быть менее 50 процентов минимальной пенсии по возрасту в расчете на каждого нетрудоспособного члена семьи;
• на детей, круглых сирот, или детей умершей одинокой матери на каждого ребенка — 30 процентов среднемесячного заработка, принимаемого для исчисления пенсии. При этом ее размер не должен быть меньше минимальной пенсии по возрасту.
Члену семьи умершего пенсионера размер пенсии по случаю потери кормильца исчисляется из того же заработка, принятого для исчисления пенсии умершего пенсионера (кормильца).
В случае, когда кормилец являлся получателем пенсии по инвалидности и осуществлял трудовую деятельность после назначения пенсии, то по желанию члена семьи умершего кормильца, обратившегося за назначением пенсии по случаю потери кормильца стаж работы, приобретённый после назначения пенсии по инвалидности, учитывается для исчисления пенсии по случаю потери кормильца. Требуемый стаж работы определяется по возрасту кормильца на день его смерти.
Выплата пенсий детям, находящимся на полном государственном содержании
• Пенсия детям — круглым сиротам при полном государственном содержании выплачивается в размере 100 процентов базовой величины исчисления пенсии.
• Пенсия детям, потерявшим одного из родителей и при полном государственном содержании, выплачивается в размере 50 процентов базовой величины исчисления пенсии.
Документы для назначени пенсии
К заявлению лица, обратившегося за назначением пенсии по случаю потери кормильца, должны быть приложены документы:
• свидетельство о рождении или паспорт, удостоверяющий возраст лица, которому назначается пенсия;
• документы, подтверждающие родственные отношения члена семьи с умершим кормильцем (свидетельство о браке, свидетельство о расторжении брака, а в случае отсутствия — выписка из записи актов гражданского состояния, справка уполномоченных организаций или должностных лиц иностранных государств);
• свидетельство о смерти кормильца или решение суда о его безвестном отсутствии;
• документ, подтверждающий стаж работы, в том числе специальный стаж работы умершего кормильца;
• накопительная пенсионная книжка умершего кормильца (после 1 января 2005 года);
• справка о заработке умершего кормильца.
Кроме того, в необходимых случаях представляются:
• справка органа самоуправления граждан о составе членов семьи, находившихся на иждивении умершего кормильца;
• справка образовательного учреждения о том, что члены семьи умершего кормильца в возрасте от 16 до 23 лет являются учащимися;
• акт о несчастном случае и ином повреждении здоровья на производстве или другой официальный документ, если смерть кормильца наступила вследствие трудового увечья.
Срок назначения пенсии
Пенсия назначается со дня смерти кормильца в течение 6 месяцев.
При пропуске 6 месячного срока обращения пенсия назначается со дня обращения.
60 летним мужчинам и 55 летним женщинам пенсия назначается пожизненно.
• Для обращения во Внебюджетный Пенсионный фонд перейдите по следующей ссылке или звоните по телефону доверия 1271.
• Для обращения в Народный банк Республики Узбекистан перейдите по следущей ссылке или звоните по телефону доверия 1106.