• 28786 marta o'qildi
Hukumat qarori (447-son, 15.08.2022-y.) bilan Davlat OTMning magistratura bosqichiga to‘lov-kontrakt asosida qabul qilingan va ta’lim olayotgan xotin-qizlarning to‘lov-kontrakt summasini Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan qoplab berish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi
• Nizomga ko‘ra, davlat OTM, shu jumladan, Prezident huzuridagi Davlat boshqaruv akademiyasi, Bosh prokuratura akademiyasi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi hamda Bank-moliya akademiyasining magistratura bosqichida o‘qiyotgan barcha xotin-qizlarning kontrakt-to‘lovlari qaytarish shartisiz qoplanadi.
Buning uchun davlat OTMning magistratura bosqichiga to‘lov-kontrakt asosida qabul qilingan va ta’lim olayotgan talaba xotin-qizlar (talabgorlar) 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab o‘quv yili uchun to‘lov-kontraktning to‘liq summasini qoplab berish yuzasidan (tabaqalashtirilgan to‘lov-kontrakt to‘lovlari bundan mustasno) o‘zlari ta’lim oladigan OTM rektori (filial direktori) nomiga 15-sentabrgacha ariza bilan murojaat etadi
• Ushbu muddatdan keyin taqdim etilgan arizalar ko‘rib chiqilmaydi.
• Arizalar 3 ish kunida ko‘rib chiqilib, ro‘yxat shakllantiriladi.
2022-yilda umumlashtirilgan talabgorlar ro‘yxati 5 ish kunida to‘lov-kontraktlarni qoplab berish uchun Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligiga (2023-yildan OTMning idoraviy mansubligiga ko‘ra tegishli vazirliklar va idoralarga) yuboriladi.
• Talabgorlarga to‘lov-kontrakt summasini qoplab berish to‘g‘risida joriy o‘quv yilining 15-oktabriga qadar tegishli OTM rektori (filial direktori) buyrug‘i qabul qilinadi.

• 28785 количество просмотров
Согласно Положению, сумма обучения на платно-контрактной основе для всех женщин, обучающихся в государственных вузах, в том числе в Академии государственного управления при Президенте, Академии Генеральной прокуратуры, Высшей школе бизнеса и предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности, а также в Банковско-финансовой академии на уровне магистратуры, будет возмещена без условий возврата.
Для этого студентки (претендентки), поступившие в магистратуру государственного вуза на платно-контрактной основе и обучающиеся на платно-контрактной основе, начиная с 2022/2023 учебного года, должны подать заявление до 15 сентября на имя ректора (директора филиала) вуза, в котором они обучаются, для возмещения полной суммы обучения на платно-контрактной основе за учебный год (за исключением дифференцированных платно-контрактных платежей).
В 2022 году обобщенный список претендентов в течение 5 рабочих дней направляется в Министерство высшего и среднего специального образования (с 2023 года - в соответствующие министерства и ведомства в соответствии с ведомственной принадлежностью вуза) для возмещения суммы контрактов.