• 9330 marta o'qildi
"2022 — 2026-yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasining turizm salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, ayniqsa, Mo‘ynoq tumanining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi va turizm salohiyatini targ‘ib qiluvchi matnli, video materiallarni qoraqalpoq, o‘zbek, rus va ingliz tillarida tayyorlab, ommaviy axborot vositalarida, jumladan, televidenie va radioda muntazam yoritib boriladi hamda turistik ob’ektlarga tarqatiladi.
Xorijiy va mahalliy ommaviy axborot vositalari vakillari, jurnalistlar, bloger va vlogerlar ishtirokida infoturlar tashkil qilinib, ular yoritib boriladi.
Orolbo‘yi mintaqasining ijtimoiy va madaniy-ma’rifiy salohiyatini yanada oshirish bo‘yicha «Orol orzusi» dasturida belgilangan chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi hamda Turizm qo‘mitasi ikki oy muddatda Ellikqal’a tumanidagi «Sharq yulduzi» ovul fuqarolari yig‘inining «Aqchako‘l» hududida turistik dam olish maskanlari, savdo-ko‘ngilochar xizmatlarini tashkil etish va shu maqsadda zarur infratuzilmani barpo qilish bo‘yicha hududning bosh rejasi ishlab chiqiladi, ikki oy muddatda Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan Chimboy tumani «Kokshiqal’a» mahalla fuqarolar yig‘inida faoliyat olib borayotgan o‘tov (qora uy) tayyorlovchi hunarmandlar ustaxonalarini milliy ko‘rinishda ta’mirlash va hududni obodonlashtirish ishlarini tashkil qiladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi hamda Turizm qo‘mitasi mutasaddi vazirlik va idoralar bilan birgalikda:
• Orolbo‘yi muammolari, ularni bartaraf etish hamda mintaqada turizmni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar bilan jahon hamjamiyatini yaqindan tanishtirish, xorijiy davlatlar, xalqaro tashkilotlar grantlari va investorlarning mablag‘larini hududga jalb qilish;
• xorijiy hamkorlar uchun «Orolbo‘yi ezgu niyat elchilari» xalqaro muloqot platformasini tashkil etish va Mo‘ynoqda xalqaro konferentsiya o‘tkazish;
• «yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida yoshlarning ekologik madaniyatini oshirish, tashrif buyuruvchi mahalliy va xorijiy sayyohlar tomonidan Orolbo‘yi mintaqasining iqlimiga mos daraxt hamda saksovul ko‘chatlarini ekishni targ‘ib qilish;
• respublikadagi yoshlarning Mo‘ynoq tumaniga tashrifini tashkil etish, mahalliy yoshlar ishtirokida madaniy-ko‘ngilochar tadbir va ekologik aktsiyalar tashkil etish choralarini ko‘radi.

• 9371 количество просмотров
Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по развитию туристического потенциала Республики Каракалпакстан в 2022-2026 годах».
Согласно постановлению, текстовые и видеоматериалы, пропагандирующие социально-экономическое развитие и туристический потенциал Республики Каракалпакстан, особенно Мойнакского района, будут подготовлены на каракалпакском, узбекском, русском и английском языках и будут регулярно освещаться в средствах массовой информации, включая телевидение и радио, и распространяется среди туристических объектов.
Будут организованы и широко освещены информационные туры с участием представителей зарубежных и местных СМИ, журналистов, блогеров и влогеров.
Меры, определенные в программе «Орол орзуси», будут реализованы для дальнейшего повышения социального, культурного и образовательного потенциала Приаралья.
В течение двух месяцев Совет Министров Республики Каракалпакстан и Комитет туризма разработают генеральный план создания объектов туристско-рекреационного, торгово-развлекательного обслуживания и необходимой для этих целей инфраструктуры района «Акчакуль» и поселка «Шарк Юлдузи» Элликкалинского района. В течении двух месяцев за счет средств Фонда в национальном облике будут благоустроены мастерские ремесленников по изготовлению утов (юрты) в сходе граждан «Кокшикала» Чимбайского района.
Совет Министров Республики Каракалпакстан и Комитет туризма совместно с официальными министерствами и ведомствами предпримут следующие действия:
• ознакомление мировой общественности с проблемами острова, их устранением и проводимой широкомасштабной работой по развитию туризма в регионе, привлечению в регион средств зарубежных стран, международных организаций и инвесторов;
• организация международной коммуникативной площадки «Орол буйи эзгу ният элчилари» (послы благородной цели Арала) для зарубежных партнеров и проведение международной конференции в г. Муйнак;
• в рамках национального проекта «Яшил макон» (Зеленое пространство) повышение экологической культуры молодежи, способствование посадке деревьев и саженцев, подходящих для климата Приаралья;
• предприятие мер по организации посещения молодежью республики Муйнакского района, организация культурно-зрелищных мероприятий и экологических акций с участием местной молодежи.