• 44706 marta o'qildi
Bolaligidan nogironligi bo‘lgan shaxs, doimiy parvarishni talab etadigan farzandi bilan birga yashab, uni tarbiyalayotgan ota yoki ona. Bu imtiyoz pensiya guvohnomasi yoki sog‘liqni saqlash muassasasining doimiy parvarish zarurligini tasdiqlovchi tibbiy ma’lumotnomasi asosida beriladi.
• Soliq to‘lovchilar qisman (daromadlar qaysi oyda olingan bo‘lsa, o‘sha oyda har bir oy uchun mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 1,41 baravari miqdoridagi daromadlar bo‘yicha) soliq solishdan ozod etiladi.
• Bolalikdan nogironligi bo‘lgan shaxslar, shuningdek I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun esa mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 3 baravari miqdoridagi daromadlar bo‘yicha ozod etiladi. Bu imtiyoz pensiya guvohnomasi yoki tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyasining ma’lumotnomasi asosida beriladi.
• Soliq imtiyoziga bo‘lgan huquq kalendarь yil davomida vujudga kelgan taqdirda, soliq imtiyozi unga bo‘lgan huquqlar vujudga kelgan paytdan e’tiboran qo‘llaniladi.
Agar soliq to‘lovchi ushbu moddada nazarda tutilgan bir nechta asos bo‘yicha soliq imtiyoziga doir huquqqa ega bo‘lsa, unga xohishiga qarab faqat bitta soliq imtiyozi beriladi.
• Soliq imtiyozini qo‘llash soliq to‘lovchining asosiy ish (xizmat, o‘qish) joyi bo‘yicha, asosiy ish joyi mavjud bo‘lmagan taqdirda esa — yashash joyidagi soliq organlari tomonidan jami yillik daromad to‘g‘risidagi deklaratsiya asosida soliqni hisoblab chiqarish chog‘ida amalga oshiriladi. Soliq imtiyoziga bo‘lgan huquq yo‘qotilgan taqdirda, soliq to‘lovchi imtiyozga bo‘lgan huquqni yo‘qotgan paytidan e’tiboran o‘n besh kun ichida bu haqda undan soliqni ushlab qoladigan yuridik shaxsga ma’lum qilishi kerak.

• 44575 количество просмотров
Один из родителей, воспитывающий проживающего с ним лицо с инвалидностью с детства, в связи с требованиями по постоянному уходу. Льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или медицинской справки учреждения здравоохранения, подтверждающей необходимость постоянного ухода.
• Освобождаются от налогообложения частично по доходам в размере 1,41-кратной минимального размера оплаты труда за каждый месяц, в котором получены эти доходы.
• Лица с инвалидностью с детства, а также лица с инвалидностью I и II групп по доходам в размере 3-кратного минимального размера оплаты труда, за каждый месяц, в котором получены эти доходы. Данная льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки медико-социальной экспертной комиссии.
• При возникновении права на налоговую льготу в течение календарного года налоговые льготы применяются с момента возникновения права на налоговую льготу.
Если налогоплательщик имеет право на налоговую льготу по нескольким основаниям, предусмотренным настоящей статьей, предоставляется только одна налоговая льгота по выбору указанного лица.
• Применение налоговой льготы производится по месту основной работы (службы, учебы) налогоплательщика, а при отсутствии основного места работы — налоговыми органами по месту жительства при исчислении налога на основании декларации о совокупном годовом доходе. При утрате права на налоговую льготу налогоплательщик должен в течение пятнадцати дней с момента утраты сообщить об этом юридическому лицу, удерживающему с него налог.