• 16808 marta o'qildi
O‘n sakkiz yoshga to‘lgan va yoshi o‘n sakkizdan oshgan chaqiriluvchilarning harbiy ro‘yxatda turish joyini o‘zgartirishiga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining navbatdagi chaqiruv to‘g‘risidagi qarori e’lon qilinguniga qadar yo‘l qo‘yiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori e’lon qilinganidan keyin chaqiriluvchilar harbiy ro‘yxatda turish joyini faqat quyidagi hollarda o‘zgartirishi mumkin:
• boshqa joydagi ishga o‘tkazilgan bo‘lsa;
• yangi turar joyga ko‘chib o‘tgan bo‘lsa;
• ta’lim muassasasiga o‘qishga kirgan va ta’lim olishni davom ettirish uchun ketayotgan bo‘lsa.
Asoslar mavjud bo‘lsa, mudofaa ishlari organiga taqdim etiladigan tegishli hujjatlar bilan tasdiqlanishi lozim.
Fuqarolar mudofaa ishlari organlari tomonidan belgilangan muddatlarda chaqiruv uchastkalarida hozir bo‘lmaganda quyidagilar uzrli sabab hisoblanadi:
• fuqaroning chaqiruv uchastkasiga kelishiga imkon bermagan kasalligi;
• yaqin qarindoshining (otasi, onasi, aka-ukasi, opa-singlisi, xotini, bolasi) vafot etganligi yoki og‘ir kasalligi;
• fuqaroga bog‘liq bo‘lmagan holda, uning chaqiruv uchastkasiga kelishiga imkon bermagan tabiiy ofat yoki boshqa holatlar.
Hozir bo‘lmaganlik sabablari tegishli hujjatlar bilan tasdiqlanishi lozim.
Tinchlik davrida quyidagilar muddatli harbiy xizmatga chaqirilmaydi:
• ushbu Qonunning 21 va 22-moddalariga muvofiq chaqirilish muddati kechiktirilgan va chaqirilishdan ozod etilgan shaxslar;
• ishi yuzasidan surishtiruv yoki dastlabki tergov olib borilayotgan yoki jinoyat ishi sudda ko‘rilayotgan shaxslar

• 16807 количество просмотров
Изменение места воинского учета призывниками, достигшими 18 лет и старше, допускается до опубликования постановления Президента Республики Узбекистан об очередном призыве.
После опубликования постановлений Президента Республики Узбекистан изменение призывниками места воинского учета возможно только в следующих случаях:
• при переводе на работу в другую местность;
• при переезде к новому месту жительства;
• при поступлении в образовательное учреждение и выезде для продолжения образования.
Наличие оснований, должно быть подтверждено соответствующими документами, представленными в орган по делам обороны.
Уважительными причинами неявки граждан на призывные участки в сроки, установленные органами по делам обороны, являются:
• болезнь гражданина, лишившая его возможности личной явки на призывной участок;
• смерть или тяжелая болезнь близкого родственника (отец, мать, брат, сестра, жена, ребенок);
• препятствия стихийного характера или другие обстоятельства, не зависящие от гражданина, лишившие его возможности лично явиться на призывной участок.
Причина неявки должна быть подтверждена соответствующими документами.
В мирное время призыву на срочную военную службу не подлежат лица:
• получившие отсрочку и освобожденные от призыва в соответствии со статьями 21 и 22 Закона;
• в отношении которых ведется дознание или предварительное следствие либо уголовное дело рассматривается судом.