• 8426 marta o'qildi
“O‘zbekiston Respublikasida to‘siqsiz turizm infratuzilmasini rivojlantirish va uni rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–20-son, 12.01.2024-y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, 2024-yildan:
• nogironligi bo‘lgan shaxslarning to‘siqsiz harakatlanishi uchun madaniy meros ob’ektlarida ularga shikast etkazmagan holda pandus, plintus va liftlar hamda ko‘zi ojizlar uchun madaniy meros ob’ektlarining kichraytirilgan o‘lchamdagi maketlari o‘rnatiladi va ular to‘g‘risida Braylь alifbosidagi ma’lumotlar joylashtiriladi;
• temir yo‘l va jamoat transportlarida hamda barcha aeroport, vokzal, avtoshohbekatlarda nogironligi bo‘lgan va jismoniy imkoniyati cheklangan shaxslar uchun sharoitlar, maxsus ko‘tarilish panduslari va qulay zina tutqichlari o‘rnatiladi hamda kema aravachalari (nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun maxsus aravacha) qo‘yiladi;
2027-yil 1 yanvarga qadar:
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida I va II guruh nogironligi bo‘lgan 1000 nafar shaxsga O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qilish xarajatlarining 50 foizi, biroq 500 ming so‘mdan oshmagan qismi;
• eshitish qobiliyatini yo‘qotgan nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun surdogidlar tayyorlash kurslari xarajatlarining 50 foizi qoplab beriladi.
2024-yil 1 apreldan 2026-yil 1 aprelgacha mehmonxona xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlar mehmonxonaning kamida 3 ta xonasini nogironligi bo‘lgan shaxslar o‘rindiqli aravachadan foydalanishi uchun qulay tarzda jihozlasa, shuningdek, eshitishi va ko‘rishi uchun displey hamda ovozli qurilmalar o‘rnatsa, ularga har bir maxsus jihozlangan xona uchun quyidagi miqdorlarda subsidiya beriladi:
• yulduzli toifadagi mehmonxonalarga – 2 million so‘m;
• yulduzli toifa olmagan mehmonxonalarga – 1 million so‘m.
Qaror bilan Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun to‘siqsiz turizm infratuzilmasini rivojlantirish va ularning sayohat qilishlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Dasturda, jumladan, quyidagilar nazarda tutilgan:
2024-yil 1-martdan nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun Uzbekistan.travel yagona milliy turistik axborot portalidan foydalanish imkoniyatini yaratish;
• respublikaning har bir hududida nogironligi bo‘lgan bolalar uchun milliy hunarmandchilik terapiyasi faoliyatini tashkil etish;
• avia, temir yo‘l hamda avtobus biletlarini xarid qilish bo‘yicha onlayn platformalarda eshitish va ko‘rish bo‘yicha nogironligi bo‘lgan shaxslarning tegishli ehtiyojlariga muvofiq e’lonlar uchun taktil hamda ovozli funktsiyali displeylarni joriy qilish.

• 8292 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по развитию инфраструктуры безбарьерного туризма и его стимулированию в Республике Узбекистан» (ПП №20 от 12.01.2024 года)
Согласно Постановлению, с 2024 года:
• для беспрепятственного передвижения лиц с инвалидностью на объектах культурного наследия устанавливаются пандусы, плинтусы и лифты без нанесения повреждения данным объектам, а также для слепых – макеты объектов культурного наследия в уменьшенном размере, с размещением на них сведений на азбуке Брайля;
• на железнодорожном и общественном транспорте, а также во всех аэропортах, на вокзалах, на автостанциях создаются условия и устанавливаются специальные подъемные пандусы и удобные лестничные поручни для лиц с инвалидностью и лиц с ограниченными физическими возможностями, а также предоставляются бортовые коляски (специальные коляски для лиц с инвалидностью);
До 1 января 2027 года будут покрыты:
• 50 процентов, но не более 500 тысяч сумов, расходов на путешествие по Узбекистану одной тысяче лиц с инвалидностью I и II группы в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте;
• 50 процентов расходов на курсы подготовки сурдогидов для лиц с инвалидностью, потерявших слух.
С 1 апреля 2024 года до 1 апреля 2026 года субъектам предпринимательства, оказывающим гостиничные услуги, выделяется субсидия в случае комфортного оснащения не менее трех номеров гостиницы для пользования креслами-колясками лицами с инвалидностью, а также установления дисплея и голосовых устройств для слухового и зрительного восприятия, за каждый специально оснащенный номер в следующих размерах:
• гостиницам, имеющим категорию звезды, – 2 миллиона сумов;
• гостиницам, не имеющим категорию звезды, – 1 миллион сумов.
Постановлением утверждена Программа мер по развитию инфраструктуры безбарьерного туризма для лиц с инвалидностью и созданию комфортных условий для их путешествий.
Программа предусматривает, в том числе:
• с 1 марта 2024 года создано Единый национальный туристский информационный портал Uzbekistan.travel для лиц с инвалидностью;
• организацию мероприятий по национальной ремесленной терапии для детей с инвалидностью в каждом регионе Республики;
• внедрение сенсорных и голосовых дисплеев для объявлений на онлайн-платформах по покупке авиабилетов, железнодорожных и автобусных билетов в соответствии с соответствующими потребностями лиц с нарушениями слуха и зрения.