• 18366 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan yilning har choragida mavjud o‘rinlar fondining, uning aylanishining va poliklinikalarning bemorlarni qabul qilish quvvatining quyidagi miqdorida imtiyozli bepul tibbiy xizmatlar ko‘rsatishga kvotalar belgilanadi:
• Respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari uchun — 20 foizigacha;
• Respublika ixtisoslashtirilgan akusherlik va ginekologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi uchun — 20 foizigacha;
• Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi uchun hamda Respublika ixtisoslashtirilgan dermatologiya va venerologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi uchun — 30 foizigacha;
• Respublika ixtisoslashtirilgan terapiya va tibbiy reabilitatsiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi uchun — katta yoshdagilar bo‘limlari bo‘yicha — 20 foizigacha va bolalar bo‘limlari bo‘yicha — 100 foizigacha;
• Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi hamda Respublika ixtisoslashtirilgan ftiziatriya va pulьmonologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi uchun — 100 foizigacha.
Kvotalarni mintaqalar bo‘yicha taqsimlash Qoraqalpog‘iston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, viloyatlar va Toshkent shahar sog‘liqni saqlashni boshqarish organlarining buyurtmanomalarini ko‘rib chiqish yo‘li bilan amalga oshiriladi.

• 18367 количество просмотров
Министерством здравоохранения Республики Узбекистан ежеквартально устанавливаются квоты на предоставление льготных бесплатных медицинских услуг в размерах от имеющегося коечного фонда, его оборачиваемости и пропускной мощности поликлиник:
• до 20 процентов — для Республиканских специализированных медицинских центров;
• до 20 процентов — для Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра акушерства и гинекологии;
• до 30 процентов — для Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии и Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра дерматологии и венерологии;
• до 20 процентов — для Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра терапии и медицинской реабилитации по отделениям для взрослых и до 100 процентов — по отделениям для детей;
• до 100 процентов — для Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра педиатрии и Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра фтизиатрии и пульмонологии.
Распределение квот по регионам осуществляется путем рассмотрения заявок Министерства здравоохранения Республики Каракалпакстан, органов управления здравоохранением областей и г. Ташкента.