• 29108 marta o'qildi
Uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj bo‘lganlarga 120 mln. so‘mgacha ipoteka  krediti beriladi - zarnews.uz
Farmonga ko‘ra, 2024-yil 1-iyundanmahalla ettiligi” tavsiyasi asosida Kambag‘allikdan chiqarish dasturiga kiritilgan va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj bo‘lgan shaxslarga ipoteka kreditlarini ajratish amaliyoti joriy etildi.
• ipoteka kreditlari 120 million so‘mgacha miqdorda, 20 yilgacha muddatga, Markaziy bankning asosiy stavkasidan 4 foiz bandga yuqori stavkada yakka tartibdagi uy-joyni qurish, rekonstruktsiya qilish va ta’mirlash maqsadlari uchun ajratiladi;
• ipoteka krediti bo‘yicha dastlabki badalning bir qismini qoplash uchun – ajratiladigan kreditning 15 foizi miqdorida hamda foiz to‘lovlarining bir qismini qoplash uchun – kredit muddatining birinchi 5 yili davomida 12 foizdan oshgan qismiga subsidiya to‘lanadi.

• 29168 количество просмотров
Согласно Указу, с 1 июня 2024 года на основании рекомендации «махаллинской семерки» будет внедрена практика предоставления ипотечных кредитов лицам, включенным в Программу выведения из бедности и нуждающимся в улучшении жилищных условий.
• ипотечные кредиты будут выделяться в размере до 120 миллионов сумов на срок до 20 лет по ставке, превышающей основную ставку Центрального банка на четыре процентных пункта, на цели строительства, реконструкции и ремонта индивидуального жилья;
• по ипотечным кредитам будут выплачиваться субсидии на компенсацию части первоначального взноса в размере 15 процентов выделяемого кредита, а также на покрытие в течение первых 5 лет срока кредита части процентных платежей, превышающих 12 процентов.