• 9141 marta o'qildi
Farmonga muvofiq, dastur doirasida subsidiyalar to‘lashning amaldagi tartibiga quyidagilarni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritiladi:
• subsidiyalar ajratish yuzasidan arizalar tasdiqlangan parametrlar doirasida 2024-yilning 15-mayidan 1 noyabriga qadar qabul qilinadi;
• 2024-yilgi Dastur doirasida ajratiladigan kreditlar bo‘yicha foiz to‘lovlarining bir qismini qoplash uchun subsidiyalar – 12 foizdan oshgan qismiga, 2025-yil va undan keyingi yillar Dasturlari doirasidagi kreditlar bo‘yicha esa – Markaziy bankning asosiy stavkasidan oshgan qismiga to‘lanadi;
• birlamchi uy-joy bozoridagi kvartiralarni sotib olish uchun ajratilgan ipoteka kreditlari bo‘yicha dastlabki badalning bir qismini qoplash uchun subsidiyalar – 2024-yilgi Dasturdan boshlab qat’iy belgilangan 30 million so‘m miqdorida to‘lanadi.

• 10690 количество просмотров
Согласно Указу, в действующий порядок выплаты субсидий в рамках Программы будут внесены следующие изменения, в соответствии с которыми:
• прием заявлений на выделение субсидий в рамках утвержденных параметров будет осуществляться в период с 15 мая по 1 ноября 2024 года;
• субсидии на компенсацию части процентных платежей по кредитам, выделенным в рамках Программы на 2024 год, будут выплачиваться в части, превышающей 12 процентов, а по кредитам, выделяемым в рамках Программ на 2025-й и последующие годы – в части, превышающей основную ставку Центрального банка;
• субсидии на компенсацию части первоначального взноса по ипотечным кредитам, выделенным на приобретение квартир на первичном рынке жилья, начиная с Программы на 2024 год, будут выплачиваться в фиксированном размере – 30 миллионов сумов.