• 8895 marta o'qildi
“Onkologik, gematologik va immunologik kasalliklarga chalingan bolalarga tibbiy yordam ko‘rsatishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Qarori (PQ-183-son, 21.05.2024-y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, quyidagilar bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi sohasini rivojlantirishning ustuvor vazifalaridan biri etib belgilandi, jumladan:
• 2030-yilgacha onkologik kasalliklarga chalingan bolalarning omon qolish darajasini 60 foizga oshirish;
• gemopoetik o‘zak hujayralari va suyak ko‘migi hujayralarini transplantatsiya qilishni rivojlantirish;
• bemor bolalarni zarur dori vositalari va tibbiy buyumlar bilan uzluksiz ta’minlash.
Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazini Bolalar onkologiyasi, gematologiyasi va immunologiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi (Markaz) etib qayta nomlandi.
Markaz huzurida Onkologik va gematologik kasalliklarga chalingan bolalarni sog‘lomlashtirishga ko‘maklashish jamg‘armasi tashkil etildi.
2024-yil 1-iyuldan onkologik, gematologik va immunologik kasalliklarga chalingan 18 yoshdan 21 yoshgacha bo‘lgan (21 yosh ham kiradi) bemorlar belgilangan tibbiyot markazlarining bolalar gematologiyasi va onkologiyasi bo‘limlarida, shuningdek, ular voyaga etgunlariga qadar ushbu kasallik bo‘yicha tibbiy yordam ko‘rsatgan boshqa tibbiyot tashkilotlarida bepul davolanishni davom ettiradi.

• 8894 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию оказания медицинской помощи детям, страдающим онкологическими, гематологическими и иммунологическими заболеваниями» (ПП №183 от 21.05.2024 года)
Согласно Постановлению, приоритетными задачами развития сферы детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии определены:
• повышение до 2030 года уровня выживания детей, страдающих онкологическими заболеваниями, до 60 процентов;
• развитие трансплантации гемопоэтических стволовых клеток и клеток костного мозга;
• непрерывное обеспечение больных детей необходимыми лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
Центр детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии будет переименован в Научно-практический медицинский центр детской онкологии, гематологии и иммунологии.
При Центре будет создан Фонд содействия оздоровлению детей, страдающих онкологическими и гематологическими заболеваниями без статуса юридического лица.
С 1 июля 2024 года больные в возрасте от 18 лет до 21 года (включительно), страдающие онкологическими, гематологическими и иммунологическими заболеваниями,  будут продолжать бесплатное лечение в отделениях детской гематологии и онкологии назначенных медицинских центров, а также в других медицинских организациях, оказывающих медицинскую помощь по данным заболеваниям до достижения ими совершеннолетия.