• 15292 marta o'qildi
• Pasport yo‘qolgan taqdirda-pasport nusxasi, pasport yo‘qolganligi to‘g‘risida politsiya bo‘limidan ma’lumotnoma, fotosurat 35x45 mm 2 dona;
• Pasport muddati tugagan taqdirda-pasportning o‘zi, fotosurat 35x45 mm 2 dona;
• Agar pasport yaroqsiz xolga kelgan bo‘lsa (yirtilgan, chizilgan va hokazo) pasport va pasport nusxasi, fotosurat 35x45 mm 2 dona;
• Barcha hollarda davlat boji qiymati 60 AQSh dollari.
Taxminan 7-14 kalendar kunda tayyor bo‘ladi.
16 yoshgacha bo‘lgan bolaga sertifikat berish:
• Ikkala ota-onaning pasportlari;
• Nikoh to‘g‘risidagi guvohnoma;
• Bolaning tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi;
• Bolaning pasporti (agar mavjud bo‘lsa), bolaning fotosurati 35x45 mm 2 dona.
Davlat boji 10 AQSh  dollari
Tayyorlash uchun taxminan 2 soat vaqt ketadi.
Eslatma:
Agar bolaning tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasida otasi ko‘rsatilmagan bo‘lsa:
• Onaning pasporti;
• Bolaning fotosurati 35x45 mm 2 dona;
Agar bolada tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma bo‘lmasa: tug‘ruqxonada berilgan tibbiy tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma.
O‘zbekiston Respublikasiga qaytish guvohnomasi (sertifikat) O‘zbekiston Respublikasining chet eldagi diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari tomonidan chet elda vaqtincha yashayotgan va O‘zbekistonda doimiy ro‘xatda turgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va fuqaroligi yuq shaxslarga quyidagi holatlarda beriladi: shaxsini tasdiqlovchi hujjatini yuqotgan, hujjati yaroqsiz holga kelgan, muddati o‘tgan, hujjatning varaqlari tugagan, avval passport bilan rasmiylashtirilmagan fuqarolarga.
Sertifikatni olish uchun arizachi O‘zbekiston  Respublikasi  Tashqi ishlar vazirligininig interaktiv Konsullik hizmati veb-saytida joylashgan dasturi orqali shaxsni tasdiqlash haqidagi so‘rovnoma – arizasini to‘ldirilib unga elektron fotosuratni biriktiriladi va ikki nushada chop etiladi.
Sertifikatni olish uchun arizachi Konsullik muassasasiga quyidagi hujjatlarni taqdim qiladi:
• qog‘ozda   chop   etilgan,   arizachinig   imzosi   qo‘yilgan,  bar-kodli  ko‘rsatilgan elektron so‘rovnoma – arizasi, 2 nusxada;
• 2 dona rangli fotosurat (3,5x4,5sm);
• muddati   o‘tgan,   yaroqsiz    holga    kelgan,    viza     varaqlari    tugagan shaxsni tasdiqlovchi hujjat;
• shaxsni  tasdiqlovchi  hujjat  yuqolganda  -  yuqolgan  shaxsni  tasdiqlovchi  hujjat yoki shaxsni tasdiqlovchi boshqa ma’lumotnoma nusxasi  va shaxsni  tasdiqlovchi  hujjat yuqolganligi haqida  vaqtincha yashayotgan joydagi vakolatli idoralarning ma’lumotnomasi (imkoniyat darajasida);
• avval passport bilan rasmiylashtirilmagan fuqarolar uchun – ularning  tog‘ilganlik haqida guvohnomasi va ota-onasining pasportlaridan nusxa;
• konsullik to‘lovlari kvtantsiyasi yoki cheki.
• Arizachiga sertifikat O‘zbekiston Respublikasi vakolatli idoralari tomonidan uning shaxsi tasdiqlangandan so‘ng beriladi.
• Sertifikat bir oydan, alohida vaziyatlarda (kasalligi tufayli, hibsda saqlanayotgan xolda, yashayotgan davlatda kosullik muassasalari bolmagan taqdirda)  3 oy muddatga beriladi. Sertifikatning muddati uzaytirilmaydi.
• Sertifikat har bir kishiga alohida rasmiylashtiriladi. Sertifikatga bolalar yozilmaydi.
• Shaxsni tasdiqlovchi hujjat yaroqsiz holga kelgan, muddati o‘tgan va viza varaqlari tugagan holda mazkur hujjat Konsullik muassasasiga topshirishi lozim.
• Arizachi O‘bekistonga kelgandan so‘ng 10 kundan kech bo‘lmagan muddat ichida Sertifikatni doimiy yashash joyidagi ichki ishlar idoralariga pasport olish uchun topshirishi lozim.
O‘zbekiston Respublikasiga qaytish guvohnomasini olish uchun 50 AQSh dollari miqdoridagi konsullik to‘lovlari va 5 AQSh dollari miqdoridagi ma’muriy harajatlar olinadi. Bunda 16 yoshga to‘lmagan bolalar  konsullik to‘lovlaridan ozod etiladi.
Quyidagi holatlar arizachiga Sertifikat berish rad etilishi mumkin:
• o‘zi yoki   shaxsini   tasdiqlovchi   hujjatning   yo‘qolganligi   to‘g‘risida   yolg‘on ma’lumotlar bersa;
• taqdim qilinishi lozim bo‘lgan hujjatlar va ma’lumotlat belgilangan talablarga mos kelmasa (hujjatlar etarli emas, so‘rovnoma – arizasidagi ma’lumotlar aniq va to‘liq emas).
Qoshimcha malumot olish uchun  +74992300076  yoki  +74992383620 telefon raqamlariga  qo‘ng‘iroq qilishingiz mumkin.

• 15368 количество просмотров
Оформление выхода из гражданства – Генеральное консульство Республики  Узбекистан во Франкфурте на Майне
Сертификат на возвращение в Республику Узбекистан  выдается дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом гражданам Республики Узбекистан и постоянно проживающим в Узбекистане лицам без гражданства в случаях утери, порчи, истечения срока действия, израсходования страниц паспорта гражданина Республики Узбекистан либо проездного документа лица без гражданства, а также в случае, если лицо ранее не было документировано паспортом.
• Для получения сертификата заявитель заполняет на веб-сайте загранучреждения анкету-заявление о подтверждении личности и прикрепляет к ней электронную фотографию.
• Анкета - заявление о подтверждении личности и выдаче сертификата может быть заполнена на интерактивном сайте МИД http://consulate.mfa.uz/.
• Для возвращения в Узбекистан необходимо оформить сертификат для возвращения на родину.
• в случае утери паспорта – копия паспорта, справка из участкового отделения полиции об утере паспорта, фото 35х45 мм 2 шт.;
• в случае окончания срока действия паспорта – сам паспорт, фото 35х45 мм 2 шт.;
• в случае, если паспорт, испорчен (порван, изрисован и т.д.) – паспорт и копия паспорта, фото 35х45 мм 2 шт.;
• Стоимость во всех случаях – 60 долларов США (в российских рублях по курсу Консульства).
Будет готов:
Примерно 7-14 календарных дней.
Для оформления Сертификата ребенку до 16 лет:
• паспорта обеих родителей;
• свидетельство о заключении брака;
• свидетельство о рождении ребенка;
• паспорт ребенка (при наличии), фото ребенка 35х45 мм 2 шт;
• госпошлина - 10 долларов США.
Готовится примерно 2 часа.
Примечание:
В случае, если в Свидетельстве о рождении ребенка не указан отец:
• паспорт матери;
• фото ребенка 35х45 мм 2 шт;
В случае, если у ребенка нет Свидетельства о рождении: Медицинское свидетельство о рождении, выдаваемое в Роддоме.
Выдача сертификата осуществляется только после получения соответствующего подтверждения компетентных органов Республики Узбекистан.
Сертификат выдается сроком действия от 1 месяца. В исключительных случаях(состояние здоровья, нахождение под стражей, в стране, где отсутствует консульское учреждение) до трех месяцев. Срок действия сертификата продлению не подлежит.
Сертификат оформляется на каждое лицо отдельно. Вписание в сертификат несовершеннолетних детей не допускается.
В случае выдачи сертификата в связи с истечением срока действия, порчей или израсходованием страниц документа, удостоверяющего личность, указанный документ должен быть сдан в загранучреждение.
• Заявителю необходимо по прибытии в Республику Узбекистан в срок не позднее 10 дней сдать сертификат после прибытия в органы внутренних дел по месту жительства для получения нового паспорта.
• За оформление и выдачу сертификата взимается консульский сбор в размере 50 долл.США и сбор на возмещение фактических расходов в размере 5 долл. США.
От уплаты консульского сбора за оформление и выдачу сертификата освобождаются дети до 16 лет.
В следующих случаях заявителю может быть отказано в выдаче сертификата на возвращение в Республику Узбекистан:
• сообщение заведомо ложных сведений о себе либо ложности утери проездного документа;
• несоответствие сдаваемых документов установленным требованиям (неполный перечень, неправильное заполнение).