• 3756 marta o'qildi
♦ shartnoma asosida malakali mutaxassislar hamda nodavlat o‘quv markazlarini jalb etgan holda to‘garaklar tashkil etish;
ota-onalar badali to‘lovini ota-onalar bilan kelishgan holda respublika bo‘yicha belgilangan minimal miqdorlarga nisbatan oshirish.
2026-yil 1 yanvardan “Kelajak” markazlarida o‘qiganlik uchun ota-onalar badali to‘lovining minimal miqdorlari qayta ko‘rib chiqiladi.
“Kelajak” markazlari kontingent soni bo‘yicha ikkita guruhga ajratiladi.
Bunda kontingent soni 600 nafargacha bo‘lgan “Kelajak” markazlari – II guruhga, 601 nafar va undan ortiq bo‘lganda – I guruhga tegishli hisoblanadi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahri va tuman (shahar) “Kelajak” markazlari faoliyati quyidagicha tashkil etiladi:
♦ markazlardagi to‘garaklar faoliyati zamonaviy va yagona dastur asosida tegishli yo‘nalishlarga bosqichma-bosqich ixtisoslashtiriladi;
♦ inklyuziv to‘garaklarga jalb qilingan pedagoglarga mehnatning alohida sharoitlari uchun lavozim maoshining 30 foizi miqdorida har oyda ustama haq to‘lanadi.

• 3793 количество просмотров
• организовывать кружки на договорной основе с привлечением квалифицированных специалистов и негосударственных учебных центров;
• по согласованию с родителями увеличивать размер родительской платы по сравнению с установленным минимальным уровнем по республике.
С 1 января 2026 года минимальные размеры родительской платы за обучение в центрах «Келажак» будут пересмотрены.
Центры «Келажак» будут разделены на две группы по численности контингента:
• центры с численностью до 600 человек относятся ко II группе;
• центры с численностью 601 человек и более — к I группе.
Деятельность центров «Келажак» в Республике Каракалпакстан, областях, городе Ташкент и районах (городах) будет организована следующим образом:
• работа кружков будет поэтапно специализироваться по соответствующим направлениям на основе современной и единой программы;
• педагогам, привлечённым к инклюзивным кружкам, ежемесячно будет выплачиваться надбавка в размере 30% от должностного оклада за особые условия труда.