• 3830 marta o'qildi
Hukumat qarori (632-son, 08.10.2025-y.) bilan “Yoshlarning o‘quv markazlarida xorijiy tillarni o‘qish xarajatlari bir qismi uchun subsidiya ajratish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, "2+6" dasturi belgilangan xorijiy tillarni bilish bo‘yicha ballning (darajaning) kamida minimal ko‘rsatkichli sertifikatiga ega bo‘lgan ariza beruvchi o‘quv markazi tomonidan unga xorijiy tilni o‘qitish xizmatini ko‘rsatgani uchun dastlabki 2 oy uchun o‘qish xarajatini o‘z hisobidan to‘laganda, keyingi 6 oygacha o‘qish xarajati uchun Yoshlar ishlari agentligining Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga ajratilgan mablag‘lar doirasida subsidiya ajratilishini nazarda tutadi.
"2+6" dasturiga muvofiq, yoshlarga har oy yakuni bo‘yicha quyidagi miqdorda subsidiya ajratiladi:
Toshkent shahrida – BHMning 2 baravarigacha;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar markazlarida – BHMning 1,5 baravarigacha;
tuman (shahar)larda – BHMning 1 baravarigacha.
Agentlik tomonidan 2025–2026-yillarda o‘quv markazlarida xorijiy tillarni o‘rganadigan 20 ming nafargacha, 2031-yilga qadar har yili 20 ming nafargacha yoshlarga o‘qish xarajatlari uchun subsidiya ajratiladi.
Bunda tegishli yilda subsidiya ajratilgan yoshlar soni 20 ming nafardan oshgan taqdirda, o‘sha yil uchun subsidiya ajratish keyingi yilga qadar to‘xtatiladi.
Ariza beruvchilarning xorijiy tilni o‘qitish xarajati uchun:
▪️ o‘quv markazlarining reytingini shakllantirish uchun belgilangan tartibda elektron platforma orqali ro‘yxatdan o‘tgan;
▪️ ariza beruvchilarning o‘quv mashg‘ulotlarida qatnashganini  kunlik elektron nazorat qilish imkonini beruvchi elektron platformaga integratsiya qilingan o‘quv markazlariga "2+6" dasturi doirasida subsidiya ajratiladi.

• 3818 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 632 от 8 октября 2025 г.) утверждено Положение «О порядке предоставления субсидий на частичное покрытие расходов молодежи на изучение иностранных языков в учебных центрах».
Согласно Положению, программа «2+6» предусматривает, что заявитель, имеющий сертификат по иностранному языку не ниже минимального уровня, установленного для данного языка, оплачивает обучение за первые 2 месяца за свой счет. После этого за следующие до 6 месяцев часть расходов на обучение компенсируется за счет средств Фонда поддержки государственной молодежной политики при Агентстве по делам молодежи.
В соответствии с программой «2+6», молодежи ежемесячно предоставляются субсидии в следующих размерах:
⇒ в городе Ташкент — до 2 базовых расчетных величин (БРВ);
⇒ в Республике Каракалпакстан и областных центрах — до 1,5 БРВ;
⇒ в районах (городах) — до 1 БРВ.
Агентство планирует в 2025–2026 годах выделить субсидии на обучение иностранных языков в учебных центрах для до 20 000 молодых людей, а до 2031 года — ежегодно для до 20 000 человек.
Если в соответствующем году количество получателей субсидий превысит 20 000 человек, предоставление субсидий в этом году приостанавливается до следующего года.
Субсидии в рамках программы «2+6» предоставляются учебным центрам, которые:
▪️ зарегистрированы на электронной платформе в установленном порядке для формирования рейтинга учебных центров;
▪️ интегрированы с электронной платформой, обеспечивающей ежедневный электронный контроль посещаемости заявителей.