• 1207 marta o'qildi
Adliya vazirligi O‘zbekiston Respublikasi banklarida buxgalteriya hisobini yuritish va buxgalteriya ishlarini tashkil qilish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnomaga o‘zgartirish va qo‘shimchalarni (ro‘yxat raqami 1834-12, 04.03.2026-y.) davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi.
Unga ko‘ra, endilikda tijorat banklarida buxgalteriya hisobini yuritish va buxgalteriya ishlarini tashkil qilish qog‘oz bilan birgalikda dasturiy tizim orqali elektron tarzda yuritilishi va rasmiylashtirilishi mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, Markaziy bankning Bank tizimi ma’lumotlar omboriga bank tomonidan uzatiladigan aktiv va majburiyatlar, balansdan tashqari hisobvaraqlar va ular bilan bog‘liq shartnomalarga doir ma’lumotlar ro‘yxati tasdiqlandi.
Mazkur ma’lumotlar har bank ish kuni soat 10-00 dan, oylik taqdim etiladigan ma’lumotlar esa keyingi oyning 5-sanasidan kechiktirmagan holda to‘g‘ri, to‘liq va o‘z vaqtida uzatilishi belgilandi.

• 1206 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало изменения и дополнения в Инструкцию о порядке ведения бухгалтерского учёта и организации бухгалтерской работы в банках Республики Узбекистан (рег. № 1834-12 от 04.03.2026).
Согласно изменениям, теперь ведение бухгалтерского учёта и организация бухгалтерской работы в коммерческих банках могут осуществляться и оформляться в электронном виде через программные системы наряду с бумажной формой.
Также утверждён перечень данных, передаваемых банками в Базу данных банковской системы Центрального банка, включая сведения об активах и обязательствах, внебалансовых счетах и связанных с ними договорах.
Установлено, что указанные данные должны передаваться каждый банковский рабочий день начиная с 10:00, а ежемесячные сведения — не позднее 5-го числа следующего месяца, при этом они должны быть точными, полными и предоставляться своевременно.