• 1114 marta o'qildi
“Sug‘orishda suv yo‘qotishlarini kamaytirish va suv tanqisligining oldini olish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–79-son, 05.03.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, quyidagilar mazkur qarorni qabul qilishdan ko‘zlangan asosiy maqsadli ko‘rsatkichlar etib belgilandi:
► Suv xo‘jaligi vazirligi tizimidagi suv yo‘qotilishi yuqori bo‘lgan 389 km kanallarni rekonstruktsiya qilish va betonlashtirish. Bunda:
▪️ yiliga o‘rtacha 206 mln metr kub suv resurslarini hamda 26 mln kilovatt soat elektr energiyasini iqtisod qilish;
▪️ sug‘oriladigan 158,4 ming gektar erlarning suv ta’minotini yaxshilash;
► suv tanqisligi sharoitida suv resurslaridan oqilona foydalanish choralarini ko‘rish.
✅ Sug‘orish tarmoqlarini ta’mirlash (betonlashtirish) ishlari birinchi navbatda, “bir kanal – bir tizim” tamoyili asosida avval betonlashtirilgan yoki betonlashtirish boshlangan kanallardan suv oluvchi tarmoqlarda amalga oshirilishi ta’minlanadi.

• 1053 количество просмотров
Принято постановление Президента «О дополнительных мерах по сокращению потерь воды при орошении и предотвращению дефицита воды» (№ ПП–79 от 5 марта 2026 года).
Согласно постановлению, основными целевыми показателями его принятия определены, в частности:
реконструкция и бетонирование 389 км каналов с высоким уровнем потерь воды в системе Министерства водного хозяйства. При этом:
▪️ ежегодно будет экономиться в среднем 206 млн кубометров водных ресурсов и 26 млн киловатт-часов электроэнергии;
▪️ будет улучшено водоснабжение 158,4 тыс. гектаров орошаемых земель;
► принятие мер по рациональному использованию водных ресурсов в условиях водного дефицита.
✅ Работы по ремонту (бетонированию) оросительных сетей в первую очередь будут проводиться в сетях, получающих воду из каналов, где уже выполнено или начато бетонирование, на основе принципа «один канал — одна система».