Qishloq va suv xo‘jaligi muhandislarini tayyorlash tizimi takomillashtiriladi
“Qishloq va suv xo‘jaligi muhandislarini tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–122-son, 02.04.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2026-yil 1-maydan “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universitetida (Universitet) o‘qish quyidagi shakllarda tashkil etiladi:
♦ dual ta’lim asosida 6 oy muddatga nazariy ta’limdan ajralgan va joyiga chiqqan holda tashkil etiladigan malakaviy amaliyot;
♦ qolgan bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarida yil davomida nazariy ta’lim bilan birga to‘liq uyg‘unlashtirgan “4+2” shakldagi amaliyot.
✅ 2026-yil 1-maydan:
♦ Universitetning etakchi professor-o‘qituvchilari va ilmiy xodimlari hududlarga biriktiriladi. Bunda etakchi professor-o‘qituvchilar va ilmiy xodimlar viloyat hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha ilmiy maslahatchisi hisoblanadi;
♦ talabalarning sayyor darslari qishloq va suv xo‘jaligi sohasidagi tashkilotlar va hududlardagi “Suvchilar maktabi” bazasida tashkil etiladi.
☑️ Universitetda Istiqbolli loyihalar ofisi (Loyiha ofisi) tashkil etiladi.
Universitet tarkibiga kiruvchi Umummuhandislik fakulьteti tashkil etiladi
Qarorga ko‘ra, Universitet huzurida 2026/2027 o‘quv yilidan mahalliy va xorijiy talabalar uchun akademik fanlar bo‘yicha (STEAM, til bilimlari, akademik yozish va milliy strategik mezonlar) maxsus tayyorlov kursi tashkil etiladi. Bunda:
♦ maxsus tayyorlov kursida o‘qish bir yil muddatga xalqaro standartlarga muvofiq to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.
✅ 2027/2028 o‘quv yilidan boshlab maxsus tayyorlov kursini muvaffaqiyatli tamomlagan shaxslar (tayyorlov kursidagi o‘qish davri yakuniga ko‘ra o‘zlashtirish baholari “5 (a’lo)” va “4 (yaxshi)” bo‘lgan bitiruvchilar) Universitetga imtihon asosida to‘lov-kontrakt bilan o‘qishga qabul qilinadi.
Universitetga “texnikum–oliygoh” tamoyili asosida Toshkent geodeziya va kartografiya texnikumi (Texnikum) biriktiriladi. Texnikum binosida Universitet tarkibiga kiruvchi Umummuhandislik fakulьteti tashkil etiladi.
Universitetdagi “Suv diplomatiyasi” magistratura mutaxassisligi “Xalqaro suv diplomatiyasi” mutaxassisligiga o‘zgartiriladi.

• 982 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки инженеров в сфере сельского и водного хозяйства» (№ ПП–122 от 02.04.2026).
Согласно постановлению, с 1 мая 2026 года обучение в Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» (Университет) будет организовано в следующих формах:
♦ квалификационная практика сроком 6 месяцев на основе дуального образования, организуемая с отрывом от теоретического обучения и с выездом на место;
♦ по остальным направлениям бакалавриата — практика в формате «4+2», полностью интегрированная с теоретическим обучением в течение года.
С 1 мая 2026 года:
♦ ведущие профессора-преподаватели и научные сотрудники Университета будут закреплены за регионами. При этом ведущие профессора-преподаватели и научные сотрудники будут считаться научными советниками хокима области по вопросам сельского и водного хозяйства;
♦ выездные занятия студентов будут организованы на базе организаций в сфере сельского и водного хозяйства, а также на базе «Школы водников» в регионах.
☑️ В Университете будет создан Офис перспективных проектов (Проектный офис).
Будет создан факультет общей инженерии в структуре Университета
Согласно постановлению, при Университете с 2026/2027 учебного года для местных и иностранных студентов будет организован специальный подготовительный курс по академическим дисциплинам (STEAM, языковые знания, академическое письмо и национальные стратегические критерии). При этом:
♦ обучение на специальном подготовительном курсе будет осуществляться в течение одного года на платно-контрактной основе в соответствии с международными стандартами.
✅ Начиная с 2027/2028 учебного года лица, успешно завершившие специальный подготовительный курс (выпускники, имеющие по итогам обучения оценки «5 (отлично)» и «4 (хорошо)»), будут приниматься в Университет на платно-контрактной основе по результатам экзамена.
К Университету по принципу «техникум–вуз» будет присоединён Ташкентский техникум геодезии и картографии. В здании Техникума будет создан факультет общей инженерии, входящий в структуру Университета.
Магистерская специальность «Дипломатия воды» в Университете будет переименована в «Международную водную дипломатию».
☑️ Выпускникам магистратуры по специальности «Международная водная дипломатия» будет присваиваться квалификация «Специалист в сфере международных водных отношений».