• 1142 marta o'qildi
Adliya vazirligi Barqaror tokenlar aylanmasini tartibga solishning maxsus huquqiy rejimini taqdim etish tartibi to‘g‘risidagi idoraviy hujjatni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3818, 15.04.2026-y.).
Barqaror token (stablecoin) qiymati milliy yoki xorijiy valyutaning nominal qiymatiga teng bo‘lgan token (kripto-aktiv) turi hisoblanadi.
Maxsus rejim doirasida O‘zbekiston Respublikasi rezidenti bo‘lgan yuridik shaxslar barqaror tokenlarni chiqarishi mumkin.
Maxsus rejim doirasida quyidagi tajriba-sinov loyihalari amalga oshirilishi mumkin:
▫️ milliy va (yoki) xorijiy valyuta bilan ta’minlangan barqaror tokenlarni chiqarish;
▫️ O‘zbekiston hududida barqaror tokenlardan to‘lov vositasi sifatida foydalanish;
▫️ xalqaro o‘tkazmalarni amalga oshirish uchun barqaror tokenlardan foydalanish;
▫️ blokcheyn texnologiyasi asosida faoliyat yurituvchi to‘lov tizimlarini yaratish.
Barqaror tokenlarni chiqarish uchun ta’minot sifatida faqat Markaziy bankdagi alohida hisobvaraqda zaxiraga qo‘yilgan milliy va (yoki) xorijiy valyutadagi pul mablag‘laridan foydalanilishi lozim.
Barqaror tokenlarga ta’minotni shakllantirish uchun kredit yoki garovga olingan mablag‘lar yoxud boshqa jalb qilingan mablag‘lardan foydalanishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Arizachilar tomonidan taqdim etilgan ariza va hujjatlarni ko‘rib chiqish hamda maxsus rejim ishtirokchisini ro‘yxatdan o‘tkazish bepul amalga oshiriladi.

• 1146 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало ведомственный документ о порядке предоставления специального правового режима для регулирования обращения стабильных токенов (регистрационный номер 3818 от 15.04.2026).
Стабильный токен (стейблкоин) — это вид токена (криптоактива), стоимость которого равна номинальной стоимости национальной или иностранной валюты.
В рамках специального режима выпускать стабильные токены смогут юридические лица, являющиеся резидентами Республики Узбекистан.
В рамках специального режима могут реализовываться следующие экспериментальные проекты:
▫️ выпуск стабильных токенов, обеспеченных национальной и (или) иностранной валютой;
▫️ использование стабильных токенов в качестве средства платежа на территории Узбекистана;
▫️ использование стабильных токенов для осуществления международных переводов;
▫️ создание платёжных систем, функционирующих на основе технологии блокчейн.
Для выпуска стабильных токенов в качестве обеспечения допускается использовать только денежные средства в национальной и (или) иностранной валюте, зарезервированные на отдельном счёте в Центральном банке.
Не допускается использование для формирования обеспечения стабильных токенов кредитных, залоговых или иных привлечённых средств.
Рассмотрение заявления и документов, представленных заявителями, а также регистрация участника специального режима осуществляются бесплатно.