• 19470 марта ўқилди
Йўловчи ёки багажни ташиш юзасидан ташувчига нисбатан даъво қўзғатишдан олдин унинг олдига талаб қўйилиши шарт, авиация ҳалокати натижасида йўловчининг ўлими ёки соғлиғига зарар етиши билан боғлиқ ҳоллар бундан мустасно.
Ташиш битта ташувчи томонидан бажарилган тақдирда талаблар даъвогарнинг хоҳишига кўра парвоз бошланган ёки тугаган манзилда билдирилади. Ташиш бир нечта ташувчи томонидан бажарилган тақдирда, багаж ташиш қоидаси бузилганлигига доир талаблар даъвогарнинг хоҳишига кўра биринчи ёхуд охирги ташувчига, йўловчининг ўлими юз берган ёки соғлиғига зарар етказилган тақдирда эса, ташишни йўналишнинг зарар юзага келган участкасида бажарган ташувчига билдирилади.
Халқаро ҳаво транспортида ташиш бўйича талаб ва даъволарни бериш муддати Ўзбекистон Республикасининг қонун ҳужжатлари ва «Халқаро ҳаво транспортида ташишларга доир айрим қоидаларни бирхиллаштириш ҳақида»ги Варшава Конвенцияси (1929 йил) билан белгиланади.
Мамлакат ичкарисидаги ташишларда талаб қўйиш муддатлари Ўзбекистон Республикаси Ҳаво кодексининг (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1993 й., 6-сон, 247-модда) 124-моддаси билан белгиланади.
Ташувчининг мулкий жавобгарлиги, ташиш шартномасининг бузилганлиги тўғрисидаги далолатнома билан тасдиқланади.
Ташиш шартномасининг бузилганлиги тўғрисидаги далолатнома багажни бериш вақтида, багажнинг келмагани, камомади ёки шикастланганлигини тасдиқлаш учун тузилади.
Ташиш шартномасининг бузилганлиги тўғрисидаги далолатноманинг бўлмаслиги йўловчини талаб ва даъво қилиш ҳуқуқидан маҳрум қилмайди.
Йўловчи ёки унинг вакили йўловчини ва багажини ҳаво транспортида ташиш шартномаси тузилганлиги фактини тасдиқловчи ҳужжатларни, шунингдек ҳаво транспортида ташиш шартномаси бузилганлиги тўғрисидаги далолатномани тақдим этиб, ташувчига нисбатан талаб қўйиш ва даъво қўзғатиш ҳуқуқига эгадир.
Йўловчининг вафоти ёки соғлиғи ёмонлиги сабабли талаб ва даъвони ташувчига ўзи кўрсата олмайдиган ҳолларда, бундай даъвони қонунчилик асосида кўрилган зарарни қоплаш ҳуқуқига эга бўлган шахс кўрсатади.
Ташувчи Ўзбекистон Республикасининг Ҳаво кодекси (Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг Ахборотномаси, 1993 й., 6-сон, 247-модда) ва халқаро шартномаларига асосан талаб ва даъволарни кўриб чиқиш тартибини белгилайди.

• 19469 количество просмотров
Перед предъявлением иска к перевозчику по поводу перевозки пассажира или багажа обязательно должно быть предъявлено требование, за исключением случаев, связанных с гибелью пассажира или причинением вреда его здоровью в результате авиационного происшествия.
Если перевозка осуществлялась одним перевозчиком, требования могут быть предъявлены по желанию истца в пункте начала или окончания полёта.
Если перевозка осуществлялась несколькими перевозчиками, требования, связанные с нарушением правил перевозки багажа, могут быть предъявлены по желанию истца первому или последнему перевозчику, а в случае смерти пассажира или причинения вреда его здоровью — перевозчику, осуществлявшему перевозку на том участке маршрута, где был причинён вред.
Сроки предъявления требований и исков по перевозкам в международной гражданской авиации устанавливаются законодательством Республики Узбекистан и Варшавской конвенцией 1929 года «О приведении к унификации некоторых правил международных воздушных перевозок».
Внутренние воздушные перевозки регулируются статьёй 124 Воздушного кодекса Республики Узбекистан (Ведомости Олий Кенгаша Республики Узбекистан, 1993 г., №6, ст. 247).
Имущественная ответственность перевозчика подтверждается актом о нарушении договора перевозки.
Такой акт составляется в момент выдачи багажа для подтверждения факта его неприбытия, недостачи или повреждения.
Отсутствие акта о нарушении договора перевозки не лишает пассажира права предъявления требований и исков.
Пассажир или его представитель имеет право предъявить требование и возбудить иск к перевозчику, предоставив документы, подтверждающие заключение договора воздушной перевозки пассажира и багажа, а также акт о нарушении условий перевозки.
Если пассажир в силу смерти или тяжёлого состояния здоровья не может лично предъявить требование или иск, это вправе сделать лицо, имеющее в соответствии с законом право на возмещение причинённого вреда.
Перевозчик рассматривает требования и иски в порядке, установленном Воздушным кодексом Республики Узбекистан (Ведомости Олий Кенгаша Республики Узбекистан, 1993 г., №6, ст. 247) и международными договорами.