• 112964 марта ўқилди
Декларация – жисмоний шахснинг йил давомида олган даромадлари ва ушланган солиқ миқдори ҳақидаги ҳужжат бўлиб, яшаш жойидаги солиқ инспекциясига тақдим этилади.
Асосий иш жойидан ташқари бошқа даромадга эга бўлган жисмоний шахслар 1 апрелдан кечикмай доимий турар жойидаги солиқ инспекциясига декларация тақдим этиши шарт. Декларацияда қуйидагилар кўрсатилади:
• мулкий даромадлар , агар бу даромадларга солиқ агентида солиқ солинмаса;
• илм-фан, адабиёт ва санъат асарларини яратганлик ҳамда улардан фойдаланганлик учун муаллифлик ҳақи тариқасида олинган даромадлар
• моддий наф тарзидаги даромадлар, агар бу даромадларга солиқ агентида солиқ солинмаган бўлса
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан ташқаридаги манбалардан олинган даромадлар;
• солиқ агентлари бўлмаган манбалардан олинган даромадлар;
• жисмоний шахслар томонидан олинган даромадлар, улар томонидан жами йиллик даромад тўғрисидаги декларация асосида солиқ тўлаш тартиби танланганда;
• солиқ агенти томонидан солиқ ушлаб қолинмаган солиқ солинадиган бошқа даромадлар.
Декларация ўтган йил (солиқ даври) учун тақдим этилади.
• Жами йиллик даромад тўғрисидаги декларацияга тўланган даромадлар ва ушлаб қолинган солиқ суммалари тўғрисида маълумотнома илова қилинади.
• Декларация солиқ инспекциясига шахсан ташриф буюриш ёки почта орқали буюртма хатда юбориш ёхуд солиқ тўловчининг шахсий кабинети орқали электрон шаклда тақдим этилиши мумкин.
Жисмоний шахснинг жами йиллик даромади тўғрисидаги электрон декларацияни топшириш учун қуйидаги ҳаракатлар амалга оширилиши керак:
• Биринчидан, электрон рақамли имзо олиш керак (ЭРИ) (агар мавжуд бўлмаса). Бунинг учун жисмоний шахс давлат хизматлари марказларига ташриф буюриши ва аризани тўлдириши лозим. ЭРИ бепул берилади. Шундан сўнг давлат хизматлари маркази ходими ЭРИни маълумот ташувчига (флешкага) юклаб беради;
• Иккинчидан, солиқ органларининг электрон давлат хизматлари порталига my.soliq.uz кириб, “Электрон солиқ декларацияларини қабул қилиш ва қайта ишлаш” интерактив хизматини танлаш;
• Учинчидан, зарур маълумотларни киритиш. Маълумотлар босқичма-босқич киритиб борилади.
Жисмоний шахслар жами йиллик даромад тўғрисидаги декларациянинг маълумотларига кўра ҳисоблаб чиқарилган солиқни ўтган солиқ давридан кейинги йилнинг 1 июнидан кечиктирмай тўлайдилар.
• Солиқ тўловчилар ҳисобланган солиқни тўлов хабарномасида кўрсатилган банк ҳисоб рақамига пул кўчириш йўли билан ёки электрон тўлов тизими (UPay ва PayMe) орқали амалга оширишлари мумкин.
• Жисмоний шахслар ҳисоблаб чиқарилган солиқни чет давлатда жойлашган банк ҳисобварағидан чет эл валютасида тўлаши мумкин. Бунда миллий валютада ифодаланган солиқ Ўзбекистон Республикасининг Марказий банки томонидан белгиланган солиқ тўланган санадаги курс бўйича чет эл валютасида қайта ҳисоблаб чиқарилади.
• Солиқ органлари томонидан ҳисоблаб чиқариладиган солиқни тўлаш тўлов хабарномасида кўрсатилган муддатларда амалга оширилиши керак.

• 112789 количество просмотров
Декларация - документ о доходах, полученных физическим лицом за год, и удержанных с них сумм налога на доходы физических лиц, представляемый в налоговую инспекцию по месту жительства.
Не позднее 1 апреля физические лица, имеющие доход, помимо основного места работы, должны представить органу государственной налоговой службы по месту постоянного жительства декларацию, в состав которого входят:
• имущественные доходы, если они не подлежат налогообложению у налогового агента;
• доходы, полученные в виде авторского вознаграждения за создание и использование произведений науки, литературы и искусства;
• доходы в виде материальной выгоды, если они не обложены налогом у налогового агента;
• доходы, полученные от источников за пределами Республики Узбекистан;
• доходы, полученные из источников, не являющихся налоговыми агентами;
• доходы, полученные физическими лицами, при выборе ими порядка уплаты налога на основании декларации о совокупном годовом доходе;
• другие доходы, подлежащие налогообложению, с которых налог не удержан налоговым агентом.
Декларация подается за предыдущий год (налоговый период).
• К декларации о совокупном годовом доходе прилагается справка о выплаченных доходах и удержанных суммах налога.
• Декларация может быть представлена путем личной явки в налоговую инспекцию или по почте заказным письмом либо в электронном виде посредством личного кабинета налогоплательщика.
Для сдачи электронной декларации о совокупном годовом доходе физического лица необходимо:
• Во-первых, получить электронную цифровую подпись (ЭЦП) (при отсутствии). Для этого физическому лицу необходимо обратиться в центры государственных услуг и заполнить заявление. ЭЦП выдается бесплатно.
• После этого сотрудники центра государственнқх услуг запишут ЭЦП на информационный носитель (флешку);
• Во-вторых, перейти на официальный сайт электронных государственных услуг налоговых органов my.soliq.uz и выбрать вид интерактивной услуги "Прием и обработка электронных налоговых деклараций";
• В-третьих, ввести необходимые данные. Информация вводится поэтапно в диалоговом формате.
Физические лица уплачивают исчисленный налог по данным декларации о совокупном годовом доходе не позднее 1 июня года, следующего за истекшим налоговым периодом.
• Налогоплательщики могут оплачивать налог посредством перечисления денежных средств на банковский счет, указанный в платежном извещении, а также услуг электронной оплаты (UPay и PayMe).
• Физические лица могут уплачивать исчисленный налог в иностранной валюте с банковского счета, находящегося в иностранном государстве. При этом налог, выраженный в национальной валюте, пересчитывается в иностранную валюту по курсу Центрального банка Республики Узбекистан, установленному на дату уплаты налога.
• Уплата налога, исчисляемого налоговыми органами, должна быть произведена в сроки, указанные в платежном извещении.