• 23123 марта ўқилди
Яшаш гувоҳномаси - хорижий шахснинг ёки фуқаролиги бўлмаган шахснинг Ўзбекистон Республикасида доимий яшаш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатлар ҳисобланади.
Доимий яшашга рухсатнома олиш учун тақдим этиладиган ҳужжатлар
• белгиланган шакл бўйича 2 нусхада ариза — сўровномалар;
• аризачи доимий яшаш ниятида бўлган қариндошлари (танишлари) нинг аризачи илтимосига ўз муносабатлари тўғрисида нотариат томонидан тасдиқланган аризалари, шунингдек қариндошлар (танишлар)нинг уй-жойга эгалик ҳуқуқини ва унда яшовчи шахслар сонини тасдиқловчи ҳужжатлар;
• никоҳ тўғрисидаги, боланинг туғилганлик ҳақидаги ҳужжатларнинг нотариат томонидан тасдиқланган нусхалари;
• давлат божи тўланганлиги тўғрисида квитанция;
• катталиги 35х45 миллиметрли 2 та фотосурат.
• Хорижий шахслар учун яшаш гувоҳномаси 5 йил муддатга берилади, аммо хорижий давлат паспортининг амал қилиш муддатидан ошмаслиги керак, 60 ёшга тўлганда эса — хорижий давлат паспорти амал қиладиган бутун муддатга берилади.
• Фуқаролиги бўлмаган шахсларга яшаш гувоҳномаси 5 йил муддатга, 60 ёшга тўлганда эса муддатсиз берилади.
Яшаш гувоҳномаси қуйидаги ҳолларда алмаштирилади
• фамилияси, исми, отасининг исми ўзгарганида;
• миллатини, туғилган йилини ўзгартирганда;
• ёзувлардаги чалкашлик аниқланганда;
• алоҳида белгилар учун мўлжалланган варақлар тўлганда;
• амал қилиш муддати тугаганда;
• фойдаланишга яроқсиз ҳолга келганда.
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудида доимий яшашга рухсат бериш тўғрисидаги ҳужжатларни ваколатли органларнинг ҳар бирида кўриб чиқиш муддати 1 ойдан ошмаслиги керак.
• Хорижий шахс ва фуқаролиги бўлмаган шахс учун яшаш гувоҳномалари, шунингдек фуқаролиги бўлмаган шахс гувоҳномаси қуйидаги ҳолларда ўз кучини йўқотади.

• 23121 количество просмотров
• нотариально заверенные заявления родственников (знакомых), у которых намерен постоянно проживать заявитель, об их отношении к просьбе заявителя, а также документов, удостоверяющих права родственников (знакомых) на владение жильем и количество лиц, в нем проживающих;
• нотариально заверенные копий документов о браке, о рождении ребенка;
• 2 фотокарточки (35 х 45 мм).
• Вид на жительство для иностранцев выдается сроком на 5 лет, но не свыше срока действия паспорта иностранного государства, по достижении 60 лет - на весь срок действия паспорта иностранного государства.
• Вид на жительство для лиц без гражданства выдается сроком на 5 лет, а по достижении 60 лет - бессрочно.
Обмен вида на жительство производится в случаях
• израсходования листов, предназначенных для особых отметок;
• истечения срока действия;
• негодности для пользования.
• Срок рассмотрения материалов о разрешении постоянного проживания на территории Республики Узбекистан в каждом из компетентных органов не должен превышать 1 месяца.
• Виды на жительство для иностранца и лица без гражданства, а также удостоверение лица без гражданства утрачивают силу в случаях.