• 113039 марта ўқилди
Паспортни фуқаролар истиқомат жойидаги ички ишлар органлари, ёхуд Ўзбекистон Республикасининг шахс борган хориждаги дипломатия ваколатхоналари ёки консуллик муассасалари беради ва алмаштиради.
Қуйидаги ҳолларда паспорт алмаштирилади
• амал қилиш муддати тугаганида;
• шахснинг фамилияси, исми, отасининг исми, миллати, туғилган санаси ўзгарганида;
• ёзувларда ноаниқликлар ва хатолар мавжудлиги аниқланганда;
• алоҳида маълумотлар ёки визалар учун мўлжалланган бетлари ишлатилиб бўлинганида;
• суд ажрими билан ҳаракатланиш ҳужжатининг амал қилиши тўхтатилганида;
• ҳаракатланиш ҳужжати бланкаси яроқсиз ҳолга келганида;
• ҳаракатланиш ҳужжати йўқотиб қўйилганида.
Ҳаракатланиш ҳужжати эгасининг фамилияси, исми, отасининг исми, миллати, туғилган санаси ўзгарганлиги ёки ёзувларда ноаниқликлар мавжудлиги аниқланганлиги муносабати билан алмаштирилаётганда, фуқаролиги бўлмаган шахс маълумотларни йиғиш пунктига ушбу ҳолатларни тасдиқловчи ҳужжатларни тақдим этади.
• Фуқаро паспортини йўқотган тақдирда унга белгиланган тартибда паспорт йўқолгани ҳақида ариза берган кундан бошлаб 1 ой ичида янги паспорт берилади.
• Паспортни алмаштиришга, шунингдек, 18 ёшга тўлиши муносабати билан хорижга чиқиш биометрик паспортини расмийлаштириш учун аризалар - паспорт амал қилиш муддати тугашидан 1 ой олдин ва паспорт амал қилиш муддати тугаганидан кейин 1 ойлик муддатда ҳамда 18 ёшга тўлгандан кейин 1 ойлик муддатда берилади.
Хорижга чиқиш биометрик паспорти фуқароларга қуйидаги муддатларга берилади
• туғилган кунидан бошлаб бир ёшгача — 2 йил муддатга;
• бир ёшдан 25 ёшгача — 5 йил муддатга;
• 25 ёшдан ошган шахсларга — 10 йил муддатга.
• Консуллик муассасига тақдим этиладиган ҳужжатлар.
• Янги паспортни расмийлаштириш жойидан қатьий назар давлат божи ёки консуллик йиғими ундирилади.
• Паспортни қасддан яроқсизлантириш ёки эҳтиёт қилиб сақламаганлик оқибатида йўқотиб қўйиш жаримага сабаб бўлади.

• 116761 количество просмотров
Выдача и обмен паспортов производятся органами внутренних дел по месту жительства граждан либо дипломатическими представительствами или консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом по месту пребывания лица.
Обмен паспорта производится в случаях
• истечения срока действия паспорта;
• при приостановлении действия документа о перемещении по решению суда;
• израсходования листов, предназначенных для виз и особых отметок;
• негодности для использования.
• При утрате гражданином паспорта новый паспорт выдается в установленном порядке в течение 1 месяца со дня подачи заявления об утрате.
• Для получения паспорта гражданина Республики Узбекистан или проездного документа лицу без гражданства в дипломатических учреждениях Республики Узбекистан за рубежом необходимо обратиться в консульские учреждения Республики Узбекистан за рубежом.
• Заявление о замене, а также о выдаче биометрического паспорта в консульских учреждениях для выезда за границу в связи с достижением 18-летнего возраста принимается за 1 месяц до истечения срока действия паспорта и за 1 месяц после истечения срока действия паспорта. Подробно.
Биометрические паспорта гражданам выдаются консульскими учреждениями на сроки действия
• от рождения до 1 года - сроком на 2 года;
• от 1 года до 25 лет - сроком на 5 лет;
• для лиц старше 25 лет - сроком на 10 лет.
• Документы, предоставляемые в консульские учреждения.
• В зависимости от места оформления нового паспорта взимается государственная пошлина или консульский сбор.