• 69015 марта ўқилди
Бир шахс (ишонч билдирувчи) томонидан иккинчи шахсга (ишончли вакилга) учинчи шахслар олдида вакиллик қилиш учун берилган ёзма ваколат ишончнома ҳисобланади.
• Ишончли вакил ўзига ишончнома билан берилган ваколатлар доирасида иш олиб боради.
• Ишончномани тузиш ва тасдиқлаш учун ишончли вакилнинг иштироки талаб этилмайди.
• Ишончли вакил ҳақидаги, шунингдек ишончнома объекти ҳақидаги маълумотлар ишончнома берувчи томонидан тақдим этилган ҳужжатлар ёки унинг сўзларига асосан ёзилиши мумкин. Ишончли вакил ҳақидаги, шунингдек ишончнома объекти ҳақидаги маълумотлар ишончнома берувчининг сўзларига асосан ёзилган ҳолларда берилган маълумотларнинг тўғрилиги учун ишончнома берувчи масъулдир.
Нотариус томонидан кўчмас мулк воситасини тасарруф этиш ҳуқуқи билан ишончномани тасдиқлашда қонунчилик мазмуни тушунтирилади.
Ишончноманинг шакллари билан ҳаволада танишинг.
Ишончноманинг бошқа турлари
Қуйидаги ишончномалар шахс ишлайдиган ёки ўқийдиган ташкилот, у яшайдиган уйга хизмат кўрсатувчи ташкилот, маҳалла йиғини ёхуд касалхона маъмурияти томонидан тасдиқланиши мумкин:
• хат-хабарларни, шу жумладан пул ва посилкаларни;
• иш ҳақини ҳамда меҳнат муносабатлари билан боғлиқ бўлган бошқа тўловларни;
• муаллифлар ва ихтирочиларга тўланадиган ҳақларни;
• пенсиялар, нафақалар ва стипендияларни;
• банк муассасаларидан суммаларни.
Ишончномалар давлат тилида расмийлаштирилади. Ишончнома рус тилида ёки бошқа мақбул тилда берилиши мумкин.
Ишончномалар ўша ташкилот биносида тасдиқланади. Фуқаро касаллиги, ногиронлиги туфайли ёки бошқа сабабларга кўра ташкилот биносига бора олмаса, у яшайдиган жойда тўлдирилиши мумкин.
Қуйидаги ҳолларда ишончнома тасдиқлаш рад этилади:
• бундай ишончномани тасдиқлаш конунга зид бўлса;
• бу ҳаракат нотариус томонидан тасдиқланииши керак бўлса;
• муомалага лаёқатсиз фуқаро ёхуд зарур ваколатлари бўлмаган вакил ишончномани тасдиқлашни сўраб мурожаат килган бўлса;
• муомалага лаёқатсиз фуқаро ёхуд зарур ваколатлари бўлмаган вакил ишончномани тасдиқлаш учун такдим этган хужжатлар белгиланган талабларга мувофиқ бўлмаса.

• 69016 количество просмотров
Доверенностью признается письменное уполномочие, выдаваемое одним лицом (доверителем) другому лицу (поверенному) для представительства перед третьими лицами.
Поверенный действует в пределах полномочий, представленных ему по доверенности.
Для составления и удостоверения доверенности участие поверенного лица не требуется.
Сведения о поверенном лице, а также сведения об объекте доверенности могут записываться на основании документов, представленных доверителем или с его слов. При записи сведений о поверенном лице, а также сведений об объекте доверенности со слов доверителя ответственным за достоверность сведений является доверитель.
Нотариус при удостоверении доверенности с правом распоряжения недвижимым имуществом разъясняет содержания законодательства.
С видами доверенностей можно ознакомиться по ссылке.
За оформление доверенности взимается сбор, который можно рассчитать на электронном калькуляторе.
Иные формы доверенности:
Следующие доверенности могут быть удостоверены организацией, в которой работает или учится человек, организацией, обслуживающей дом, в котором он проживает, сходом граждан или администрацией больницы:
• корреспонденции, в том числе денежной и посылочной;
• заработной платы и иных платежей, связанных с трудовыми отношениями;
• вознаграждения авторов и изобретателей;
• пенсий, пособий и стипендий;
• сумм из банков.
Доверенности оформляются на государственном языке. Доверенности могут выдаваться на русском или ином удобном языке.
Доверенности подтверждаются в помещении той же организации. Если гражданин не может прийти в здание организации по причине болезни, инвалидности или иным причинам, то доверенность может быть удостоверена по месту жительства личности.
В удостоверении доверенностей может быть отказано, если:
• удостоверение доверенности противоречит закону;
• действие должно быть удостоверено нотариусами;
• для удостоверения доверенности обращается представитель не имеющий соответственные способности или полномочия;
• документы, необходимые для удостоверения доверенности и поданные представителем не имеющим соответственные способности или полномочия, не отвечают требованиям.
Доверенности выдаются сроком до 3 лет, если срок не указан, то доверенность действительна в течение 1 года.