• 49243 марта ўқилди
Олий таълим муассасалари қабулни Ўзбекистон Республикаси Президенти ёки Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарори билан тасдиқланган давлат грантлари ва тўлов-контракт асосида қабул квоталарига мувофиқ амалга оширадилар.
• Қабул квоталаридан ташқари абитуриентларни ўқишга қабул қилиш Давлат комиссияси рухсатига асосан амалга оширилади.
Олий таълим муассасаларига қабул барча учун (ҳам грантлар, ҳам тўлов-контракт бўйича) амалга оширилиб, тест синовларида энг юқори балл тўплаган абитуриентларнинг давлат грантлари бўйича биринчи навбатда қабул қилинади.
• Қолган абитуриентлар тест баллари рейтинги асосида белгиланган тўлов-контракт квоталари доирасида қабул қилинади.
Ҳудудлар кесимида мақсадли қабул квоталари тасдиқланган таълим йўналишларига қабул фақат тегишли ҳудудда яшаётган ва ҳудуднинг тегишли таълим тўғрисидаги дипломига эга бўлган абитуриентлар ҳисобидан амалга оширилади.
• Қабул квоталари тегишли қарор эълон қилинганда Давлат тест марказининг сайтида жойлаштирилади. Давлат тест маркази сайтига кириш учун ушбу ҳавола ўтинг.
Тест синовлари ташкил этилаётган ўқув йилидан аввалги йилларда таълим муассасаларини тугатган абитуриентлардан (ногиронлиги бўлган ёки тўлиқ давлат таъминотидаги шахслар бундан мустасно) тест синовларида иштирок этиш учун БҲМнинг ярим баравари миқдорида тўлов ундирилади.
Аризаларни қабул қилиш
• Абитуриентларни рўйхатдан ўтказиш 20 июнидан 20 июлига қадар (20 июль куни ҳам) бўлган муддатда Ягона интерактив давлат хизматлари портали ҳамда Давлат тест марказининг расмий веб-сайти орқали амалга оширилади
• Абитуриент яшаш жойи (прописка)дан қатъий назар, исталган жойдаги Давлат марказлари орқали ўқишга ҳужжат топшириши мумкин.
Абитуриент қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади:
1. фуқаролик паспорти ёки ички ишлар бўлимлари томонидан берилган 09-шакл бўйича жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами, паспорт сериясива рақами кўрсатилган маълумотнома;
2. паспорт ёшига етмаганлар учун туғилганлик тўғрисидаги гувоҳнома
3. умумий ўрта таълим (11-синф негизида) ёки ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасасини тугатганлиги ҳақидаги ҳужжат (иловаси билан);
4. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг норматив-ҳуқуқий ҳужжатларида белгиланган тартибда имтиёзга эга бўлган абитуриентлар имтиёз ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжат;
5. тест синовлари ташкил этилаётган ўқув йилидан аввалги йилларда таълим муассасаларини тугатган абитуриентлар (ногиронлиги бўлган ёки тўлиқ давлат таъминотидаги шахслар бундан мустасно) тест синовларида иштирок этиш учун БҲМнинг ярим баравари миқдорида тўловни амалга оширганлиги тўғрисидаги тўлов варақаси (квитанция).
Тўлиқ давлат таъминотидаги етим болалар ва кўзи ожизлар тоифасига кирувчи шахслар ушбу ҳолатни тасдиқловчи ҳужжатларни топширадилар.
Тўлиқ давлат таъминотидаги етим болалар тоифасига «Меҳрибонлик уйлари»да яшаб таълим олган, 18 ёшга тўлмаган, отаси ҳам, онаси ҳам вафот этган ёки суд қарорига биноан вафот этган деб эълон қилинган болалар киради.
• Ҳарбий қисмлар қўмондонлиги тавсияномалари улар берилган кундан ҳамда муддатли ҳарбий хизматни тугатган давридан бошлаб, 3 йил мобайнида ҳақиқий ҳисобланади (олий таълим муассасасига талабаликка қабул қилинганлиги тўғрисидаги расмий буйруқ бўлса, имтиёздан такроран фойдаланиш мумкин эмас).
• Кўрсатиб ўтилган ҳужжатлар мавжуд бўлганда давлат марказлари (олий таълим муассасаси қабул комиссияси) абитуриентнинг ҳужжатларини қабул қилишни рад этишга ҳақли эмас.
• Ҳужжатлар қабул қилишнинг белгиланган муддатлари тугагандан сўнг ҳужжатларга қўшимчалар ва ўзгартиришлар киритиб бўлмайди.
• Абитуриент томонидан топширилган ҳужжатларнинг қалбакилиги аниқланса, у ҳолда абитуриент тест синовларидан (олий таълим муассасасидан) четлаштирилади.
Касбий имтиҳонлар
• Олий таълимнинг айрим йўналишлари бўйича тест синовлари билан бир қаторда қўшимча касбий (ижодий) имтиҳонлар ўтказилади. Касбий (ижодий) имтиҳонлар ўтказиладиган таълим йўналишлари рўйхати Давлат комиссияси томонидан тасдиқланади.
• Касбий (ижодий) имтиҳонлар абитуриентлар белгиланган тартибда рўйхатдан ўтиш жараёнида танлаган биринчи олий таълим муассасаси томонидан тест синовлари ўтказилишига қадар 11 июлдан 20 июлгача, тест мажмуаларида фаннинг ўрнига қараб унинг учун назарда тутилган энг кўп баллнинг 0 дан 100 фоизигача бўлган оралиқда ягона кўп балли баҳолаш тизими бўйича амалга оширилади.
• Касбий (ижодий) имтиҳонлар натижалари бўйича тушган норозилик (апелляция) аризалари олий таълим муассасаси қабул комиссияси томонидан 21 июлга қадар бўлган муддатда кўриб чиқилади.
• Касбий (ижодий) имтиҳонлар натижалари Давлат тест марказига олий таълим муассасалари томонидан 22 июлгача тақдим этилади.
Тест синовларини ўтказиш
• Тест синовлари Давлат тест маркази томонидан амалга оширилади.
• Тест синовлари 3 тилда — ўзбек, рус, Қорақалпоғистон ҳудудида қорақалпоқ тилида ҳам ўтказилади.
• Абитуриент тест синовларини ва касбий (ижодий) имтиҳонни олий таълим муассасасида ўқийдиган тилда топширади. Бунда ўзбек гуруҳларига ҳужжат топширган абитуриент ўз аризасига асосан тест синовларини ўзбек тилида лотин ёки кирилл алифбосида топшириш ҳуқуқига эга.
• Абитуриент чет тиллар сифатида инглиз, немис, француз тилларидан бири бўйича тест синови топширади. Абитуриент ўқиган чет тилидан қатъи назар, хоҳлаган (инглиз, немис, француз) чет тилидан тест топшириши мумкин.
• Тест синовлари кундузги ва кечги (сменали) таълим шакллари учун ҳар йили июль - август ойларида, қоида тариқасида кунига 2 сменада ўтказилади.
• Абитуриентнинг тест синовидан тўплаган баллари тест синови ўтказилган куннинг эртасига, унинг талабаликка тавсия этилган ёки этилмаганлиги тест синовларини ўтказиш тўлиқ якунланганидан кейин 1 ҳафта муддат ичида Давлат тест марказининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
• Олий таълим муассасасида танланган таълим йўналишига қараб абитуриентлар белгиланган тартибда тасдиқланган фан мажмуалари бўйича тест синовларидан ўтадилар.
• Тест топшириқлари умумий ўрта, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими умумтаълим фанлари ўқув дастурларига мувофиқ тузилади.
• Давлат тест маркази томонидан бериладиган чет тилини билиш даражаси тўғрисидаги давлат намунасидаги В1 ва ундан юқори даражадаги малака сертификатга эга бўлган абитуриентларга мос чет тили фанидан белгиланган максимал балл берилади ва улар чет тили фанидан тест синови (касбий (ижодий) имтиҳон) топширмайди.
Контракт асосида қабул қилиш
• Абитуриентларни тўлов-контракт асосида қабул қилиш тест синовларининг баллар рейтинги бўйича Давлат комиссияси томонидан амалга оширилади.
• Давлат комиссияси томонидан абитуриентларни тўлов-контракт асосида талабаликка тавсия этиш тўғрисида қарор қабул қилингандан кейин олий таълим муассасаси билан юридик ёки жисмоний шахслар ўртасида белгиланган тартибда контрактлар расмийлаштирилади.
• Тўлов ҳар йили контрактда кўрсатилган муддатларда амалга оширилади.
Қўшимча контракт
• Олий таълим муассасаларининг таклифларига мувофиқ, Давлат комиссияси қарори асосида абитуриентлар тўлов-контракт бўйича белгиланган квотадан ташқари қўшимча равишда ўқишга қабул қилиниши мумкин.
• Олий таълим муассасалари қўшимча қабулни Давлат комиссияси қарори билан белгиланган кўрсаткичларга мувофиқ тўплаган баллари Давлат комиссияси томонидан белгиланган минимал баллдан кам бўлмаган ва асосий қабул чегараларига 4 баллгача етмаган абитуриентлар орасидан баллар кетма-кетлигига қатъий риоя қилинган ҳолда амалга оширадилар.
Оширилган тўлов-контракт миқдори амалда ўрнатилган тўлов-контракт миқдорига нисбатан қуйидаги миқдорларда белгиланади:
1. тўплаган баллари тасдиқланган тўлов-контракт бўйича қабул квоталари чегарасига 1 баллгача етмаган абитуриентлар учун - 1,5 баробар;
2. 1,1 баллдан 2 баллгача етмаганлар учун - 2,0 баробар;
3. 2,1 баллдан 3 баллгача етмаганлар учун - 2,5 баробар;
4. 3,1 баллдан 4 баллгача етмаганлар учун - 3,0 баробар.
Имтиҳонсиз ўқишга қабул қилинадиган шахслар
Қуйидагилар мос таълим йўналишларига имтиҳонларсиз давлат грантлари асосида қабул қилинадилар:
• халқаро ва республика олимпиадалари, танловлари ва мусобақалари ғолиблари;
• Зулфия номидаги Давлат мукофотлари соҳибалари;
•  «Мард ўғлон» давлат мукофоти соҳиблари;
• «Тарбиячи» республика танлови ғолиби;
• «Ҳамшира» республика танлови ғолиби;
• Бадиий академиянинг тасвирий санъат бўйича республика танлови ғолиблари;
• «Ниҳол» мукофоти совриндорлари;
• Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг фаол аъзолари доимий яшаш жойидаги олий таълим муассасаларининг педагогика таълим йўналишларига.
Олимпиада фани, танловлар билан олий таълим йўналишлари ўртасидаги касбий мувофиқлик Давлат комиссияси томонидан тасдиқланади.
Ўқишга қабул қилишни расмийлаштириш
• Давлат комиссиясининг абитуриентларни қабул қилиш тўғрисидаги қарори асосида олий таълим муассасалари 25 августга қадар абитуриентларни давлат грантлари бўйича талабалар сафига қабул қилиш ҳақидаги буйруқларни расмийлаштиради.
• Тўлиқ давлат таъминотидаги етим болалар (ҳужжат топширган таълим йўналиши бўйича тўлов-контракт асосидаги қабул квоталари доирасида белгиланган ўтиш баллини тўплаган бўлса) ва кўзи ожизлар тоифасига кирувчиларни ўқишга қабул қилиш давлат гранти асосида амалга оширилади.
• Тўлов-контракт асосида абитуриентларни ўқишга қабул қилиш контрактда белгиланган маблағ миқдори 15 сентябрдан кечиктирилмай, белгиланган тартибда ўтказилгандан сўнг расмийлаштирилади.
• Бунда, тўлов-контракт асосида талабаликка тавсия этилган абитуриентлар 2 сентябрдан бошлаб дарсларга қатнашига рухсат берилади.
• Қўшимча тўлов-контракт асосида ўқиш истагини билдирган абитуриентлар ушбу сумма биринчи ўқув йили учун тўлиқ тўлангандан кейин ўқишга қабул қилинади.

• 48096 количество просмотров
Прием в высшие образовательные учреждения осуществляется на основе изучения маркетинговых исследований потребности кадров по государственным грантам и на платно-контрактной основе утвержденных соответствующим постановлением Президента Республики Узбекистан или Кабинета Министров.
• Прием абитуриентов сверх квоты приема осуществляется в порядке, установленном Государственной комиссией.
• Прием в высшие образовательные учреждения, осуществляясь на основе равноправия, единых правил приема и единого конкурса (как на основании грантов, так и на платно-контрактной основе) для всех абитуриентов, обеспечивает первоочередные права приема по государственным грантам, набравших наивысшие баллы на тестовых испытаниях.
• Остальные абитуриенты имеют право на зачисление в пределах платно-контрактной квоты, установленной на основе рейтинга тестовых баллов.
• Прием по направлениям образования, по которым утверждены квоты целевого приема в разрезе регионов в составе высших образовательных учреждений, осуществляется только за счет абитуриентов, проживающих на соответствующей территории и имеющих диплом, выданный средне-специальными, профессиональными образовательными учреждениями региона.
• Квоты приема размещаются на сайте Государственного центра тестирования при объявлении соответствующего решения.
• Для доступа к Государственному центру тестирования пройдите по ссылке.
• Соискателей, окончивших учебные заведения в годы, предшествующие учебному году, в котором проводятся тесты (за исключением лиц с ограниченными возможностями или полной государственной поддержки), будет взиматься плата в размере половины БРВ за участие в тестах.
Прием заявлений:
Прием заявлений абитуриентов поступления осуществляется Центрами государственных услуг и приемными комиссиями высших образовательных учреждений с 20 июня по 20 июля (включительно).
Абитуриент может подать документы на обучение через Центры государственных услуг в любом месте, независимо от места жительства (прописки). .
Абитуриент предоставляет следующие документы:
• гражданский паспорт (ID- карту) или свидетельство с личным идентификационным номером, серией паспорта и номером физического лица по форме 09 выданное отделением внутренних дел;
• свидетельство о рождении для лиц, не достигших возраста паспорта;
• оригинал документа об окончании общего среднего образования (на базе 11 классов) или среднего специального, профессионального образовательного учреждения;
• документ, подтверждающий право поступающих на льготы в порядке, установленном нормативными правовыми актами Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров;
• платежный лист (квитанция), подтверждающий, что абитуриенты, окончившие учебные заведения в годы до начала экзаменационного года (за исключением лиц с ограниченными возможностями или на полной государственной поддержке), заплатили половину суммы БРВ для участия в тестировании.
Дети-сироты и инвалиды I группы, находящиеся на полном государственном обеспечении, представляют документы, подтверждающие такое состояние.
К категории детей-сирот, находящихся на полном государственном обеспечении, относятся дети, которые проживали в «Домах милосердия», не достигшие 18-летнего возраста, у которых умерли как отец, так и мать или же они объявлены умершими по решению суда .
Рекомендации командования воинских частей действительны в течение 3-х лет со дня их выдачи и со дня окончания срочной военной службы (если имеется официальный приказ о зачислении в высшее учебное заведение, то льгота не может быть использована повторно).
При наличии указанных документов Центры государственных услуг (приемная комиссия Высшего образовательного учреждения) не вправе отказать в приеме документов абитуриента.
По истечении установленных сроков приема документов внесение дополнений и изменений в документы категорически запрещается.
В случае выявления недостоверности документов, представленных абитуриентом, он отстраняется от тестовых испытаний (высшего учебного заведения).
Профессиональные экзамены:
По некоторым направлениям высшего образования, наряду с тестовыми, проводятся дополнительные профессиональные (творческие) экзамены. Перечень направлений образования, по которым проводятся профессиональные (творческие) экзамены утверждается Государственной комиссией.
Профессиональные (творческие) экзамены проводятся с 11 июля по 20 июля, в зависимости от места предмета в тестовых комплексах по единой многоточечной системе оценки от 0 до 100 процентов от максимального количества баллов, предусмотренных для него.
Заявления о неудовлетворении (апелляции) по результатам профессиональных (творческих) экзаменов рассматриваются приемной комиссией высшего образовательного учреждения в срок до 21 июля.
Результаты профессиональных (творческих) экзаменов представляются в Государственный тестовый центр высшими учебными заведениями до 22 июля.
Проведение тестовых испытаний:
Проведение тестовых испытаний осуществляется Государственным центром тестирования.
Тестовые испытания проводятся на трех языках - узбекском, русском и каракалпакском в высших образовательных учреждениях Республики Каракалпакстан.
Абитуриент сдает тестовые испытания и профессиональный (творческий) экзамен на языке,на котором он будет обучается в высшем учебном заведении. При этом абитуриент, подавший документы в узбекские группы, имеет право на основании своего заявления сдать тестовые испытания на узбекском языке на латинице или кириллице.
Абитуриент в качестве иностранного языка сдает тест по одному из языков: английский, немецкий, французский. Абитуриент может сдать экзамен по иностранному языку (английскому, немецкому, французскому) независимо от того, какой иностранный язык он изучал.
Тестовые испытания проводятся ежедневно с 3 августа по 15 августа, как правило, в две смены.
Результаты утверждения или отклонения абитуриентов публикуются на официальном веб-сайте Государственного центра тестирования
В зависимости от выбранного направления образования в высшем учебном заведении абитуриенты проходят тестовые испытания по одному, двум или трем предметам соответственно.
Тестовые задания составляются в соответствии с учебными программами общего среднего, среднего специального, профессионального образования по общеобразовательным предметам.
Абитуриентам, имеющим квалификационный сертификат государственного образца В1 и выше об уровне владения иностранным языком, выдаваемый государственным тестовым центром, при предъявлении в процессе приема документа, подтверждающего данное положение, в комплекс предметов вступительных тестовых испытаний бакалавриата высших образовательных учреждений присваивается максимальный балл, установленный по соответствующему предмету иностранного языка, и они не сдают тестовые испытания (профессиональный (творческий) экзамен) по иностранному языку.
Прием на контрактной основе:
Прием абитуриентов на платно-контрактной основе осуществляется Государственной комиссией по рейтингу баллов тестовых испытаний на основе правил единого приема в рамках квот приема.
После принятия Государственной комиссией решения о рекомендации абитуриентов к обучению на платно-контрактной основе, в установленном порядке оформляются контракты между высшим образовательным учреждением и юридическими или физическими лицами.
Оплата производится ежегодно в сроки, указанные в условиях контракта.
Дополнительный контракт:
На основании решения Государственной комиссии, абитуриенты могут быть приняты на обучение сверх установленной квоты дополнительно на платно-контрактной основе.
Высшие образовательные учреждения осуществляют дополнительный прием в соответствии с показателями, установленными решением Государственной комиссии, строго соблюдая последовательность баллов среди абитуриентов, набравших не менее 30% от максимального балла и не добравших 4-х баллов от основного порога приема.
Сумма превышения платежа-контракта по сравнению с фактически установленной суммой платежа-контракта определяется в следующих размерах:
• для абитуриентов, не добравших до 1 балла к пределу квоты приема по подтвержденному платежно-контрактному контракту — 1,5 раза;
• для тех, кто добрал от 1,1 балла до 2 балловв 2,0 раза;
• для тех, кто не добрал от 2,1 балла до 3 баллов - в 2,5 раза;
• для тех, кто не добрал от 3,1 балла до 4 балловв 3,0 раза.
Лица, принимаемые на обучение без экзаменов:
Cледующие лица принимаются на основании государственных грантов по соответствующим направлениям образования без проведения экзаменов:
• победители международных и республиканских олимпиад, конкурсов и соревнований;
• обладатели Государственной премии имени "Зульфии";
• обладатели Государственной премии  "Мард углон"  ;
• победитель республиканского конкурса "Тарбиячи";
• победитель республиканского конкурса "Хамшира";
• победители республиканского конкурса Академии художеств по изобразительному искусству;
• призеры премии "Нихол";
• активные члены союза молодежи Узбекистана на педагогические направления высших образовательных учреждений по месту постоянного проживания.
Профессиональная совместимость между предметом олимпиады, конкурсами и направлениями высшего образования утверждается Государственной комиссией.
Оформление приема на учёбу:
На основании постановления Государственной комиссии о зачислении абитуриентов в высшие образовательные учреждения, приказы высших образовательных учреждений о зачислении абитуриентов в число студентов по государственным грантам оформляются до 25 августа .
Прием детей-сирот, находящихся на полном государственном обеспечении (если документ набрал проходной балл, установленный в рамках квоты приема на платно-контрактной основе по направлению образования) и инвалидов с нарушениями зрения I группы осуществляется по решению Государственной комиссии на основании государственного гранта.
Зачисление абитуриентов на платно-контрактной основе оформляется приказом высшего образовательного учреждения после зачисления платы юридическими или физическими лицами в установленном порядке не позднее 15 сентября, установленного контрактом на обучение.
Приказ высшего образовательного учреждения о допуске абитуриентов, рекомендованных на платно-контрактное обучение, оформляется со 2 сентября.
Абитуриенты, желающие обучаться на дополнительной платно-контрактной основе, зачисляются на обучение после полного выполнения условий оплаты контракта.