• 150729 марта ўқилди
Меҳнатга ҳақ тўлаш қонунчиликда белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдоридан оз бўлиши мумкин эмас ва унинг энг кўп миқдори бирон бир тарзда чекланмайди.
Меҳнат ҳақининг шакли (натура ва пул кўринишида)
Меҳнат ҳақи шакли ва тизимлари, мукофотлар, қўшимча тўловлар, устамалар, рағбатлантириш тарзидаги тўловлар жамоа шартномаларида, шунингдек иш берувчи томонидан касаба уюшмаси қўмитаси ёки ходимларнинг бошқа вакиллик органи билан келишиб қабул қилинадиган бошқа локал ҳужжатларда белгиланади. Меҳнатга ҳақ, қоида тариқасида, пул шаклида тўланади.
Ходимларга иш ҳақи улар ишлаётган жойда тўланади.
Иш ҳақини тақиқланган шаклларда тўлаганлик учун мансабдор шахсларга маъмурий жарима белгиланган.
Ортиқча тўланган иш ҳақини қайтариш
Иш ҳақи ҳисоб-китобдаги хато натижасида ортиқча тўланган бўлсагина ходим томонидан қайтарилади. Иш берувчи томонидан ихтиёрий равишда тўланган ортиқча тўловлар қайтарилмайди.
Меҳнатга ҳақ тўлаш муддатлари
Меҳнатга ҳақ тўлаш муддатлари ҳар ярим ойда бир мартадан кам бўлиши мумкин эмас. Қоида тариқасида ҳар ойнинг 15 санасида аванс тўлови, кейинги ойнинг 5 санасигача ойлик маош берилади.
Меҳнат ҳақи шартларини ўзгартириш
Меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари ходимнинг розилиги билан ёки розилигисиз ўзгартирилиши мумкин.
Меҳнатга ҳақ тўлашнинг шартларини ходим учун ноқулай томонга ўзгартиришга унинг розилиги билан амалга оширилади.
Қуйидаги ҳолларда ходимнинг розилигисиз меҳнатга ҳақ тўлаш шартлари ўзгартирилиши мумкин:
• технологияда, ишлаб чиқариш ва меҳнатни ташкил этишнинг ўзгариши натижасида аввалги шартларини сақлаб қолиш мумкин бўлмаса;
• қонунда назарда тутилган бошқа ҳолларда йўл қўйилиши мумкин.
Бўлажак ўзгартириш ҳақида ходим камида 2 ой олдин огоҳлантирилади.
Меҳнат ҳақидан ушлаб қолиш
Ходимнинг меҳнат ҳақидан ушлаб қолиш унинг ёзма розилиги билан ёки суднинг қарорига кўра амалга оширилиши мумкин.
Ходимнинг розилигисиз меҳнат ҳақидан қуйидаги ҳолларда ушлаб қолиниши мумкин.
• белгиланган солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларни ундириш учун;
• суднинг қарорлари ва бошқа ижро ҳужжатларини ижро этиш учун;
• олдиндан берилган мақсадли пуллар бўйича ҳисоб-китоб қилиш ҳамда ортиқча тўланган суммани қайтариб олиш учун;
• меҳнат таътили бўйича ҳисоб-китоб қилиш учун;
• ходим томонидан иш берувчига етказилган зарарни қоплаш учун;
• интизомий жазо тариқасида тайинланган жаримани ундириш учун.
Табиий-иқлим ва турмуш шароитлари ноқулай бўлган жойларда меҳнат ҳақига район коэффициентлари ва устамалар белгиланади.

• 150459 количество просмотров
Оплата труда не может быть ниже установленного законодательством минимального размера оплаты труда и не ограничивается каким-либо максимумом.
Форма оплаты труда:
Формы и системы оплаты труда, премии, надбавки, доплаты, поощрительные выплаты устанавливаются в коллективных договорах, и иных локальных актах, принимаемых работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом. Оплата труда производится в денежной форме.
Выплата заработной платы работникам прозводится в месте выполнения ими работы.
За выплату заработной платы в запрещенных формах для должностных лиц установлен административный штраф.
Возврат излишне выплаченной заработной платы:
Заработная плата может быть удержана обратно только в случаях излишней выплаты вследствие счетных ошибок. Заработная плата, излишне выплаченная работодателем в добровольном порядке, не возвращается.
Сроки оплаты труда:
Труд оплачивается не реже одного раза в каждые полмесяца. Как правило, 15 числа каждого месяца выдается аванс, до 5 числа следующего месяца - месячная заработная плата.
При совпадении дня оплаты с выходным или праздничным днем оплата производится накануне этого дня.
Условия оплаты труда могут изменяться как с согласия, так и без согласия работника.
Изменение условий оплаты труда в сторону, неблагоприятную для работника, допускается лишь с согласия работника.
Удержание из оплаты труда:
Вопрос: Я планирую обратиться в суд по гражданским делам по взысканию моей зарплаты за 6 отработанных мной месяцев. Буду ли я оплачивать госпошлину при подаче искового заявления в суд?
Ответ: Согласно статье 8 Закона Республики Узбекистан "О государственной пошлине", от уплаты государственной пошлины в судах по гражданским делам освобождаются истцы - по искам о взыскании заработной платы и по другим требованиям, вытекающим из трудовых правоотношений.