• 28245 марта ўқилди
Савол: М. исмли шахс Ўзбекистон миллий университетида тўлов-контракт асосида ўқиётган 28 ёшли турмуш ўртоғининг контракт пулини ўзининг иш ҳақи ҳисобидан тўлагани, бироқ иш жойидаги бухгалтер контракт пулини тўлашга йўналтирилган иш ҳақи бўйича солиқ ҳисоблаганлиги ҳақида маълум қилиб, бундай ҳолатда иш ҳақидан солиқ ҳисобланиши тўғри ёки нотўғри эканлиги юзасидан ҳуқуқий тушунтириш беришни  сўради.
Жавоб: 2021 йил 1 январдан бошлаб боқувчисини йўқотган кўп болали оилалар жисмоний шахслардан олинадиган ер солиғидан озод қилинади.
Ота ва онадан бири ёхуд ота-она вафот этган кўп болали оилалар солиқ солиш мақсадида боқувчисини йўқотган кўп болали оилалардир. Ушбу имтиёз Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси туман (шаҳар) бўлимининг маълумотномаси асосида берилади.
Савол: К. исмли шахс иш жойидан бериладиган вақтинча меҳнатга қобилиятсизлик нафақасидан солиқ ҳисоблаганлиги ҳақида маълум қилиб, бундай ҳолатда солиқ ҳисобланиши тўғри ёки нотўғри эканлиги юзасидан ҳуқуқий тушунтириш беришни  сўради.
Жавоб: Меҳнат лаёқатини вақтинча йўқотганлик учун ходимга тўланадиган тўловлар (касаллик варақаси асосида) жисмоний шахсларнинг бошқа даромадлари ҳисобланади. Ушбу даромадлар ўз навбатида жами даромадлар таркибига киради ҳамда белгиланган тартибда 12 % ставкада жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғига тортилади.
Савол: У. исмли шахс отасининг номида бўлган уй унга мерос сифатида расмийлаштирилгани, солиқ идораси томонидан ушбу уй-жой бўйича унга солиқ ҳисоблангани ҳақида маълум қилиб, бундай ҳолатда солиқ ҳисобланиши тўғри ёки нотўғри эканлиги юзасидан ҳуқуқий тушунтириш беришни  сўради.
Жавоб: Солиқ кодексининг 378-моддасига асосан жисмоний шахслардан мерос ёки ҳадя тартибида, шунингдек текинга олинган пул ва натура шаклидаги даромадларга солиқ солинмайди. Яқин қариндош бўлмаган шахслар ўртасидаги кўчмас мулк, автотранспорт воситалари, қимматли қоғозлар, юридик шахсларнинг устав фондларидаги (устав капиталларидаги) улушлар эса бундан мустасно ҳисобланади ва улар белгиланган ставкада солиқ тўлайди.
Савол: Н. исмли шахс 2-гуруҳ ногирони эканлиги, унинг номида ҳовли уй-жой борлиги, солиқ идораси томонидан ушбу ҳовли уй-жой бўйича мол-мулк солиғи ва ер солиғи ҳисоблангани ҳақида маълум қилиб, бундай ҳолатда солиқлар ҳисобланиши тўғри ёки нотўғри эканлиги юзасидан ҳуқуқий тушунтириш беришни  сўради.
Жавоб: I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларнинг мол-мулки 60 квадрат метр доирасида солиқ солишдан озод қилинади, шунингдек I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар жисмоний шахслардан олинадиган ер солиғидан озод этилган. Мазкур имтиёз пенсия гувоҳномаси ёки тиббий-меҳнат эксперт комиссиясининг маълумотномаси асосида берилади.
Савол: Ж. исмли шахс асосий иш жойидан ташқари, яна қўшимча равишда 2 та ташкилотда ишлаши, ушбу ҳар учта ташкилотдан оладиган иш ҳақидан 12 фоизлик ставкада жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи ҳисобланаётгани ҳақида маълум қилиб, у жами йиллик даромадлари ҳақида солиқ идорасига декларация топшириши шарт ёки шарт эмаслиги юзасидан ҳуқуқий тушунтириш беришни  сўради.
Жавоб: Агар солиқ тўловчининг аризасига асосан унинг асосий бўлмаган иш жойидан олинган даромадларидан солиқ ушлаб қолинган бўлса, жами йиллик даромад тўғрисидаги декларация тақдим қилинмайди.

• 28244 количество просмотров
Гражданин М. оплатил обучение в национальном университете своей супруге, которой 28 лет. Но бухгалтер удержал с его заработной платы подоходный налог. М.просит юридического разъяснения, верно ли бухгалтер удержал подоходный налог?
В соответствии с п.16 ст. 378 Налогового кодекса, суммы заработной платы и другие доходы налогоплательщика, подлежащие налогообложению, направляемые на оплату за обучение (свое, а также своих детей или супруга (супруги) - в возрасте до26 лет) в высших учебных заведениях Республики Узбекистан не подлежат налогообложению. Поскольку супруге уже 28 лет, то сумма заработной платы уже будет облагаться налогом.
Гражданину У. был оформлен дом отца в виде наследства. Мне пришлоуведомление с налоговой инспекции о том, что я должен заплатить налог на доходы. Должен ли он оплачивать налог?
Ответ: Согласно п.11 статье 378 НК РУз, не подлежат налогообложению доходы в денежной и натуральной форме, полученные от физических лиц в порядке наследования, дарения или безвозмездно, за исключением:
• вознаграждения, выплачиваемого наследникам (правопреемникам) авторов произведений науки, литературы и искусства, исполнителей произведений литературы и искусства, а также открытий, изобретений и промышленных образцов;
• недвижимого имущества, автотранспортных средств, ценных бумаг, долей в уставных фондах (уставных капиталах) юридических лиц между лицами, не являющимися близкими родственниками.
Лицо К. находился на больничном. Работодателем ему было выплачено пособие по временной нетрудоспособности на основании больничного листа с вычетом подоходного налога. Правомерны ли действия работодателя?
Согласно ст. 377 Налогового кодекса, выплаты работнику попособия по временной нетрудоспособности на основании больничного листа относятся к прочим доходам физических лиц. Эти доходы, в свою очередь, включаются в общий доход и облагаются налогом на доходы физических лиц в размере 12% в установленном порядке.
Гражданин Ж.работает в двух организациях. На каждом месте работы с него удерживают подоходный налог в размере 12% из заработной платы. Ж. просил разъяснения нужно ли ему сдавать декларацию в налоговые органы?
Согласно ст. 393 Налогового кодекса, декларация о совокупном годовом доходе не представляется, если с доходов, полученных налогоплательщиком не по месту основной работы, налог был удержан по его заявлению.
Гражданин Н. является инвалидом 2 группы и на его имени есть дом. Он просит разъяснить в каком порядке будет рассчитываться налог?
Ответ: От налогообложения освобождается имущество в пределах 60 кв.м, находящееся в собственности лиц с инвалидностью I и II групп. Настоящая льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки врачебно-трудовой экспертной комиссии.