• 18302 марта ўқилди
• аҳолини жойлаштириш тизимларини, табиатдан фойдаланишни ва ишлаб чиқариш кучларини Ўзбекистон Республикаси ҳудудини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш прогнозларига мувофиқ ривожлантиришнинг асосий қоидалари;
• Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар ҳудудларида экологик вазиятни яхшилаш, ерлардан оқилона фойдаланиш ва уларни муҳофаза қилиш, маданий мерос объектлари ҳудудларини сақлаш, умумдавлат аҳамиятига молик муҳандислик, транспортга оид ва ижтимоий инфратузилмаларни ривожлантириш чора-тадбирлари;
• аҳолини жойлаштириш тизимларини ривожлантириш учун қулай ҳудудлар;
• муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар;
• қишлоқ хўжалигига ва ўрмон хўжалигига мўлжалланган ҳудудлар;
• экстремал табиий-иқлим шароитларига эга бўлган ҳудудлар;
• табиий ва техноген хусусиятга эга фавқулодда вазиятлар таъсирига дучор бўлган ҳудудлар;
• фойдали қазилмалар жойлашган ҳудудлар;
• ўзига нисбатан шаҳарсозлик фаолиятини алоҳида тартибга солиш режимлари ва шаҳарсозлик жиҳатидан фойдаланишнинг бошқа турлари ҳамда шаҳарсозлик фаолиятини амалга ошириш учун мазкур ҳудудлардан фойдаланишга доир чекловлар белгиланган ҳудудлар;
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудини ривожлантиришга доир бошқа лойиҳа ечимлари.
Лойиҳа ҳужжатлари қуйидагилардан иборат:
• ишчи лойиҳа;
• лойиҳа-смета ҳужжатлари;
• ишчи ҳужжатлар.
Лойиҳа ҳужжатлари ҳажмий-режали, амалий ва техникавий ечимларни, биноларни, иншоотларни ва уларнинг мажмуаларини қуриш, реконструкция қилиш ҳамда мукаммал таъмирлашнинг, шунингдек ободонлаштириш ишларининг қийматини белгилайди.
• Лойиҳа ҳужжатлари шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларига мувофиқ ишлаб чиқилади, махсус ваколатли давлат органининг тегишли ҳудудий бўлинмалари, санитария-эпидемиология хизматлари, давлат ёнғин назорати органлари, экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш органлари ва бошқа хизматлар билан келишилади.
• Лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш, молиялаштириш, тасдиқлаш ва улардан фойдаланиш тартибини белгилаш, шунингдек уларга ўзгартиришлар киритиш буюртмачининг ташаббусига кўра ҳамда унинг ҳисобидан амалга оширилади.

• 18306 количество просмотров
• основные положения развития систем расселения, природопользования и производительных сил в соответствии с прогнозами социально-экономического развития территории Республики Узбекистан;
• меры по улучшению экологической обстановки на территориях Республики Каракалпакстан и областей, рациональному использованию и охране земель, сохранению территорий объектов культурного наследия, развитию инженерной, транспортной и социальной инфраструктур общегосударственного значения;
• территории, благоприятные для развития систем расселения;
• охраняемые природные территории;
• территории сельскохозяйственного и лесохозяйственного назначения;
• территории с экстремальными природно-климатическими условиями;
• территории, подверженные воздействию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
• территории залегания полезных ископаемых;
• территории, для которых установлены режимы особого регулирования градостроительной деятельности и другие виды градостроительного использования и ограничения на использование данных территорий для осуществления градостроительной деятельности;
• иные проектные решения по развитию территории Республики Узбекистан.
Проектной документацией являются
• рабочий проект;
• проектно-сметная документация;
• рабочая документация.
Проектная документация определяет объемно-планировочные, конструктивные и технические решения, стоимость строительства, реконструкции и капитального ремонта зданий, сооружений и их комплексов, а также благоустроительных работ.
• Проектная документация разрабатывается в соответствии с градостроительными нормами и правилами, согласовывается с соответствующими территориальными подразделениями специально уполномоченного государственного органа, санитарно-эпидемиологическими службами, органами государственного пожарного надзора, органами экологии и охраны окружающей среды и иными службами.
• Разработка, финансирование, утверждение и определение порядка использования проектной документации, а также внесение в нее изменений осуществляются по инициативе и за счет ее заказчика.