• 55133 марта ўқилди
Электрон тижорат — товарларнинг (ишларнинг, хизматларнинг) тадбиркорлик фаолияти доирасида ахборот тизимларидан фойдаланган ҳолда электрон савдо майдончаси орқали тузилган шартномага мувофиқ амалга ошириладиган олди-сотдиси
Электрон тижоратнинг асосий принциплари:
• электрон тижорат соҳасида тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш эркинлиги;
• электрон тижоратда шартномалар тузишнинг ихтиёрийлиги;
• электрон тижоратда иштирок этиш шарт-шароитларининг тенглиги;
• электрон тижорат субъектларининг ҳуқуқларини ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш;
• товарларнинг (ишларнинг, хизматларнинг) тегишли даражадаги сифатини таъминлаш;
• электрон тижоратда жараёнларнинг очиқлиги ва шаффофлиги;
• электрон тижоратда ахборот хавфсизлигини таъминлаш.
Электрон тижоратдаги электрон ҳужжатлар, шунингдек электрон шаклда қайд этилган, ўз юборувчисини идентификация қилиш имконини берадиган ахборот қоғозда расмийлаштирилган ва ўз қўли билан имзоланган ҳужжатларга тенглаштирилади ҳамда улардан шартнома тузилганлигининг далили сифатида фойдаланилиши мумкин.
Шартнома фақат ахборот тизимларидан фойдаланилган ҳолда тузилганлигига асосланиб, ҳақиқий эмас деб топилиши мумкин эмас.
Электрон тижорат иштирокчиси қуйидаги ҳуқуқларга эга:
• электрон тижорат соҳасидаги ишлаб турган ахборот тизимларига офертани жойлаштириш (таклиф этиш);
• ўз электрон савдо майдончасини ва унда товарларни (ишларни, хизматларни) бевосита сотишни ташкил этиш;
• электрон тижоратдаги шартномаларни тузиш йўли билан товарларни (ишларни, хизматларни) реализация қилиш;
• электрон ҳужжатларни ва электрон хабарларни электрон тижорат операторларига сақлаш учун топшириш.
товарларнинг (ишларнинг, хизматларнинг) давлат харидлари тўғрисидаги қонунчиликка мувофиқ амалга ошириладиган давлат харидларига

• 55112 количество просмотров
Электронная коммерция — купля-продажа товаров (работ, услуг) в соответствии с договором, заключенным через электронную торговую площадку с использованием информационных систем в рамках предпринимательской деятельности
Основными принципами электронной коммерции являются
• свобода осуществления предпринимательской деятельности в области электронной коммерции;
• добровольность заключения договоров в электронной коммерции;
• равенство условий участия в электронной коммерции;
• защита прав и законных интересов субъектов электронной коммерции;
• обеспечение надлежащего качества товаров (работ, услуг);
• открытость и прозрачность процессов в электронной коммерции;
• обеспечение информационной безопасности в электронной коммерции.
Электронные документы в электронной коммерции, а также информация, зафиксированная в электронной форме, позволяющая идентифицировать ее отправителя (далее — электронные сообщения), приравниваются к документам, оформленным на бумажном носителе и подписанным собственноручно, и могут быть использованы в качестве доказательства заключения договора.
Договор не может быть признан недействительным только на том основании, что он заключен с использованием информационных систем.
Участник электронной коммерции имеет право
• размещать (предлагать) оферту в информационных системах, функционирующих в области электронной коммерции;
• организовать собственную электронную торговую площадку и непосредственную продажу товаров (работ, услуг) на ней;
• реализовывать товары (работы, услуги) путем заключения договоров в электронной коммерции;
• передавать на хранение операторам электронной коммерции электронные документы и электронные сообщения.
государственные закупки товаров (работ, услуг), осуществляемые в соответствии с законодательством о государственных закупках