• 86398 марта ўқилди
Вафот этган боқувчининг қарамоғида бўлган меҳнатга қобилиятсиз оила аъзолари боқувчисини йўқотганлик пенсияси олиш ҳуқуқига эга бўлади. Бунда фарзандларга ва ушбу шахсларга пенсия улар боқувчининг қарамоғида турган-турмаганидан қатъи назар тайинланади.
• Марҳумнинг қарамоғида турмаган ота-онаси ва эри (хотини) ҳам, кейинчалик кун кечириш учун зарур маблағ манбаидан маҳрум бўлиб қолсалар, пенсия олиш ҳуқуқига эга бўладилар.
Қуйидагилар оиланинг меҳнатга қобилиятсиз аъзолари ҳисобланадилар
1. болалар, ака-укалар, опа-сингиллар ва набиралар 18 ёшга тўлмаган бўлса ёки 18 ёшдан катта бўлса, агар улар 18 ёшга тўлгунига қадар ногиронлиги бор бола бўлиб қолган бўлса. Бунда башарти, агар ака-укалар, опа-сингиллар ва набираларнинг меҳнатга қобилиятли ота-онаси бўлмаса;
2. ота, она, ўгай ота, ўгай она, хотин, эр, башарти, улар 7-моддада назарда тутилган пенсия ёшига тўлган ёки ногирон бўлсалар;
3. ёшидан ва меҳнат қобилиятидан қатъи назар, ота ва онадан бири ёки эр (хотин) ёхуд бува, буви, ака-ука ёки опа-сингил, агар у вафот этган боқувчининг болалари, ака-укалари, опа-сингиллари ёки набираларини, ишловчиларга болага қараш учун иш ҳақи сақланмаган таътилда бўлиш ҳуқуқини берадиган ёшга тўлгунга қадар боқиш билан машғул бўлса ва ишламаса;
4. бува ва буви — агар қонунга мувофиқ уларни боқиши шарт бўлган кишилар бўлмаса.
• Таълим ташкилотларининг ўқувчилари ва талабалари ўқишнинг бутун даври давомида, бироқ 23 ёшга тўлгунига қадар боқувчисини йўқотганлик пенсиясини олиш ҳуқуқига эга.
• Боқувчисини йўқотганлик пенсияси олиш ҳуқуқига эга бўлган вояга етмаган фарзандлар, улар фарзандликка олинганларида ҳам бу ҳуқуқни сақлаб қоладилар.
• Ўгай ўғил ва ўгай қиз, агар улар ота-оналаридан алимент олмаган бўлсалар, ҳақиқий фарзандлар сингари пенсия олиш ҳуқуқига эгадирлар.
• Ўгай ота ва ўгай она, агар вафот этган ўгай ўғилни (қизни) 18 ёшга тўлгунга қадар камида 5 йил тарбиялаган ёки боққан бўлсалар, ҳақиқий ота ва она сингари пенсия олиш ҳуқуқига эга бўладилар.
Ушбу тартиб вафот этганлар оилаларига тааллуқли ҳамма қоидалари бедарак йўқолганларнинг оилаларига ҳам, агар боқувчининг бедарак йўқолганлиги белгиланган тартибда тасдиқланган бўлса, тегишли равишда жорий қилинади.
Боқувчининг пенсия олиш ҳуқуқини берувчи иш стажи
• Меҳнатда майибланганлик ёки касб касаллигига чалинганлик оқибатида вафот этган боқувчининг оиласига, шунингдек марҳум пенсионернинг оиласига пенсия боқувчининг иш стажидан қатъи назар тайинланади.
• Агар, боқувчи вафот этган кунга қадар унга ногиронлик пенсияси тайинланиши учун зарур иш стажига эга бўлган бўлса, умумий касаллик ёки иш билан боғлиқ бўлмаган майибланиш оқибатида вафот этган боқувчисини йўқотганлик пенсияси тайинланади.
• Умумий касаллик оқибатида вафот этган ҳамда ногиронлик пенсиясини тайинлаш учун етарлича иш стажига эга бўлмаган боқувчисини йўқотган оила аъзоларига пенсия боқувчининг бор стажига мутаносиб равишдаги миқдорда тайинланади.
Боқувчининг оила аъзоларига пенсиядан улуш ажратиб бериш
• Оиланинг пенсия олиш ҳуқуқига эга бўлган барча аъзоларига битта умумий пенсия тайинланади.
• Оила аъзосининг талаби билан унинг пенсиядаги улуши ажратилиб, алоҳида тўланади.
• Пенсиядан улуш ажратиб бериш пенсияни бўлиш тўғрисида ариза тушган ойдан кейинги ойнинг биринчи кунидан бошлаб амалга оширилади.
Боқувчисини йўқотганлик пенсияси миқдори
Пенсиянинг бошланғич миқдори қуйидагича белгиланади:
• боқувчисини йўқотганлик пенсияси учун оиланинг ҳар бир меҳнатга лаёқатсиз аъзосига — пенсияни ҳисоблаш учун қабул қилинадиган ўртача ойлик иш ҳақининг 30 фоизи миқдорида, бироқ қонунчилик ҳужжатларда белгиланган миқдорлардан кам эмас;
• ҳар иккала ота-онасини йўқотган болаларга (чин етимларга) боқувчисини йўқотганлик пенсияси учун ёки вафот этган ёлғиз онанинг болаларига ҳар бир бола учун — пенсияни ҳисоблаш учун қабул қилинадиган ўртача ойлик иш ҳақининг 30 фоизи, бироқ ёшга доир энг кам пенсиянинг 100 фоизидан кам эмас.
Вафот этган пенсионернинг оила аъзосига боқувчисини йўқотганлик пенсияси миқдори вафот этган пенсионер (боқувчи)нинг пенсиясини ҳисоблаш учун қабул қилинган иш ҳақидан ҳисоблаб чиқилади.
Боқувчи ногиронлик пенсияси олувчи ҳисобланган ва пенсия тайинлангандан кейин меҳнат фаолиятини амалга оширган ҳолларда боқувчисини йўқотганлик пенсиясини тайинлашни сўраб мурожаат қилган вафот этган боқувчи оила аъзосининг хоҳишига кўра ногиронлик пенсияси тайинлангандан кейин эга бўлинган иш стажи боқувчисини йўқотганлик пенсиясини ҳисоблаб чиқишда ҳисобга олинади. Талаб қилинадиган иш стажи боқувчи вафот этган кунда унинг ёши бўйича аниқланади.
Бунда кўрсатиб ўтилган иш стажи учун олинган иш ҳақи иш ҳақи таркибига киритилади, агар боқувчи ёшга доир пенсия олса ва пенсия тайинлангандан кейин ишни давом эттирса пенсия тайинлангандан кейин иш стажи ва иш ҳақи ҳисобга олинмайди.
Тўлиқ давлат таъминотида турган болаларга боқувчисини йўқотганлик пенсияси тўлаш
• Чин етим болаларга тўлиқ давлат таъминотида турган даврида базавий ҳисоблаш миқдорининг 100 фоизида миқдорида пенсия тўланади.
• Ота-онасининг биридан ажралган ва тўлиқ давлат таъминотида турган болаларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 фоизида миқдорида пенсия тўланади.
• Шу даврдаги тўланиши лозим бўлган пенсия пули боланинг номига тижорат банкида очилган депозит ҳисобварағига ўтказиб қўйилади.
Боқувчисини йўқотганлик пенсиясини тайинлашни сўраб мурожаат қилган шахснинг аризасига қуйидаги ҳужжатлар илова қилиниши керак:
• оила аъзосининг вафот этган боқувчи билан қариндошлик муносабатларини тасдиқловчи ҳужжатлар (суд органлари ёки хорижий давлатлар мансабдор шахсларининг маълумотномаси);
• боқувчининг бедарак йўқолганлиги тўғрисида суднинг қарори нусхаси;
• вафот этган боқувчининг иш стажини, шу жумладан, махсус иш стажини тасдиқлайдиган ҳужжат;
• вафот этган боқувчининг иш ҳақи тўғрисидаги маълумотнома.
Бундан ташқари, зарур ҳолларда қуйидагилар тақдим этилади:
• вафот этган боқувчининг 18 — 23 ёшдаги меҳнатга лаёқатсиз оила аъзоси Ўзбекистон Республикасининг ташқарисидаги таълим ташкилотининг ўқувчиси ёки талабаси ҳисобланиши тўғрисидаги маълумотнома;
• бахтсиз ҳодиса ва соғлиқнинг ишлаб чиқаришда бошқа шикастланиши тўғрисидаги ҳужжат ёки агар боқувчининг вафоти меҳнатда майибланиш оқибатида содир бўлган бўлса — бошқа расмий ҳужжат ва бошқалар.
• Боқувчисини йўқотганлик пенсиялари пенсия олиш ҳуқуқи пайдо бўлган кундан бошлаб
• 6 ойдан кечикмай мурожаат этилса, боқувчи вафоти кунидан бошлаб тайинланади.
• 60 ёшли эркаклар ва 55 ёшга тўлган аёлларга пенсия умрбод тайинланади.
• 6 ойлик муддат ўтказиб юборилган тақдирда мурожаат этилган кундан тайинланади.
• Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси мурожаат қилиш учун қуйидаги ҳаволага ўтинг ёки "1271" ишонч телефонларига қўнғироқ қилинг.
Савол: Г. исмли шахс оилада фақат отаси ишлагани ва у иш жойида меҳнатда майибланиш оқибатида вафот этгани, боқувчисини йўқотганлик пенсиясини тайинлаш ҳақидаги ариза қайси идорага ва қанча муддатда тақдим этиши лозимлиги юзасидан тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: Ушбу ҳолатда пенсия тайинлаш тўғрисидаги ариза тўғридан-тўғри яшаш жойдаги Пенсия жамғармаси бўлимига ёки вафот этган боқувчининг охирги иш жойи бўйича ташкилотнинг маъмурияти орқали ариза берувчининг яшаш жойи бўйича Пенсия жамғармаси бўлимига берилади. Пенсия тайинлашни сўраб пенсия олиш ҳуқуқи пайдо бўлган кундан бошлаб исталган вақтда, бирор муддат билан чекланмаган ҳолда мурожаат этиш мумкин.

• 86403 количество просмотров
Выплата пенсии по случаю потери кормильца — Полоцк. Полоцкий вестник.  Новости Полоцка и Полоцкого района
Право на пенсию по случаю потери кормильца имеют нетрудоспособные члены семьи умершего кормильца, состоявшие на его иждивении. При этом детям и указанным лицам, пенсии назначаются независимо от того, состояли ли они на иждивении кормильца.
• Родители и супруг (супруга) умершего, не состоявшие на его иждивении, также имеют право на пенсию, если впоследствии утратили источник средств к существованию.
Нетрудоспособными членами семьи считаются:
• дети, братья, сестры и внуки, не достигшие 18 лет или старше этого возраста, если они стали детьми с инвалидностью до достижения 18 лет. При этом братья, сестры и внуки — при условии, если они не имеют трудоспособных родителей;
• дед и бабушка - при отсутствии лиц, которые по закону обязаны их содержать.
• Учащиеся имеют право на пенсию по случаю потери кормильца до достижения ими 23-летнего возраста.
• Пасынок и падчерица, если они не получали алиментов от родителей, имеют право на пенсию наравне с родными детьми.
• Отчим и мачеха имеют право на пенсию наравне с отцом и матерью при условии, если воспитывали или содержали умершего пасынка (падчерицу) не менее 5 лет до достижения им 18-летнего возраста.
• Указанные члены семьи считаются состоявшими на иждивении умершего, если они находились на его полном содержании или получали от него помощь, которая была для них постоянным и основным источником средств к существованию.
Стаж работы кормильца, дающий право на пенсию
• Семье кормильца, умершего вследствие трудового увечья или профессионального заболевания, а также семье умершего пенсионера пенсия назначается независимо от стажа работы кормильца.
• Пенсия по случаю потери кормильца, умершего вследствие общего заболевания или увечья, не связанного с работой, назначается, если кормилец ко дню смерти имел стаж, который был бы необходим ему для назначения пенсии по инвалидности.
• Членам семьи, потерявшим кормильца, умершего вследствие общего заболевания и не имевшего стажа работы, достаточного для назначения пенсии по инвалидности, пенсия назначается в размере, пропорциональном имеющемуся стажу работы кормильца.
Выделение доли пенсии членам семьи кормильца
• На всех членов семьи, имеющих право на пенсию, назначается одна общая пенсия.
• По требованию члена семьи его доля пенсии выделяется и выплачивается ему отдельно.
• Выделение доли пенсии производится с первого числа месяца, следующего за тем месяцем, в котором поступило заявление о разделе пенсии.
Размер пенсии по случаю потери кормильца
Базовый размер пенсии по случаю потери кормильца устанавливается:
• в размере 30 процентов среднемесячного заработка, принимаемого для исчисления пенсии. При этом ее размер не должен быть менее 50 процентов минимальной пенсии по возрасту в расчете на каждого нетрудоспособного члена семьи;
• на детей, круглых сирот, или детей умершей одинокой матери на каждого ребенка — 30 процентов среднемесячного заработка, принимаемого для исчисления пенсии. При этом ее размер не должен быть меньше минимальной пенсии по возрасту.
Члену семьи умершего пенсионера размер пенсии по случаю потери кормильца исчисляется из того же заработка, принятого для исчисления пенсии умершего пенсионера (кормильца).
В случае, когда кормилец являлся получателем пенсии по инвалидности и осуществлял трудовую деятельность после назначения пенсии, то по желанию члена семьи умершего кормильца, обратившегося за назначением пенсии по случаю потери кормильца стаж работы, приобретённый после назначения пенсии по инвалидности, учитывается для исчисления пенсии по случаю потери кормильца. Требуемый стаж работы определяется по возрасту кормильца на день его смерти.
Выплата пенсий детям, находящимся на полном государственном содержании
• Пенсия детям — круглым сиротам при полном государственном содержании выплачивается в размере 100 процентов базовой величины исчисления пенсии.
• Пенсия детям, потерявшим одного из родителей и при полном государственном содержании, выплачивается в размере 50 процентов базовой величины исчисления пенсии.
Документы для назначени пенсии
К заявлению лица, обратившегося за назначением пенсии по случаю потери кормильца, должны быть приложены документы:
• свидетельство о рождении или паспорт, удостоверяющий возраст лица, которому назначается пенсия;
• документы, подтверждающие родственные отношения члена семьи с умершим кормильцем (свидетельство о браке, свидетельство о расторжении брака, а в случае отсутствия — выписка из записи актов гражданского состояния, справка уполномоченных организаций или должностных лиц иностранных государств);
• свидетельство о смерти кормильца или решение суда о его безвестном отсутствии;
• документ, подтверждающий стаж работы, в том числе специальный стаж работы умершего кормильца;
• накопительная пенсионная книжка умершего кормильца (после 1 января 2005 года);
• справка о заработке умершего кормильца.
Кроме того, в необходимых случаях представляются:
• справка органа самоуправления граждан о составе членов семьи, находившихся на иждивении умершего кормильца;
• справка образовательного учреждения о том, что члены семьи умершего кормильца в возрасте от 16 до 23 лет являются учащимися;
• акт о несчастном случае и ином повреждении здоровья на производстве или другой официальный документ, если смерть кормильца наступила вследствие трудового увечья.
Срок назначения пенсии
Пенсия назначается со дня смерти кормильца в течение 6 месяцев.
При пропуске 6 месячного срока обращения пенсия назначается со дня обращения.
60 летним мужчинам и 55 летним женщинам пенсия назначается пожизненно.
• Для обращения во Внебюджетный Пенсионный фонд перейдите по следующей ссылке или звоните по телефону доверия 1271.
• Для обращения в Народный банк Республики Узбекистан перейдите по следущей ссылке или звоните по телефону доверия 1106.