• 22851 марта ўқилди
• Автомототранспорт воситаларини доимий ва вақтинча сақлаш жойларини ташкил этиш ва улардан фойдаланиш тартиби тўғрисида низом:
1. фуқароларнинг автомототранспорт воситаларини сақлаш учун автомототранспорт воситалари эгаларига туман (шаҳар) ҳокимининг қарорига мувофиқ берилган улар яшайдиган жойлар яқинидаги ер участкаларида уларнинг маблағлари ҳисобига қурилган якка тартибдаги гаражларга — иншоотларга;
2. ташкилотларга берилган, автомототранспорт воситалари сақланганлиги учун тўлов ундирилмайдиган ер участкаларида жойлашган автомототранспорт воситаларини сақлаш жойларига;
3. қонун ҳужжатлари бузилганлиги учун ушланган автомототранспорт воситаларининг тўхташ жойларига татбиқ этилмайди.
Автомототранспорт воситаларини доимий ва вақтинча сақлаш жойлари қуйидаги талабларга жавоб бериши керак
1. қаттиқ қоплама, ёритиш, ахлатни тўплаш учун контейнерлар, ёнғинга қарши воситалар, қаттиқ шатаклар ва шатакка олувчи тросслар мавжудлиги;
2. йўл ҳаракати хавфсизлиги талабларини таъминлайдиган ҳудудга кириш ва ундан чиқиш учун махсус ажратилган жойларнинг мавжудлиги;
3. ҳудуд тўсилган бўлиши ёхуд кириш (чиқиш) учун махсус ажратилган жойни айланиб ўтиб ҳудудга эркин кириш (ундан чиқиш) имконини бермайдиган бошқа тўсиқларга эга бўлиши;
4. автомототранспорт воситаларининг эркин кириши (чиқиши)ни истисно этувчи шлагбаум (ёки бошқа қурилма) мавжудлиги;
5. агар бир неча қаторларда автомототранспорт воситаларини доимий ва вақтинча сақлаш имконияти мавжуд бўлса, ҳудуд ичида автомототранспорт воситаларининг ҳаракатланиши учун ажратилган полосалар мавжудлиги;
6. кириш (чиқиш) учун ажратилган жойда назоратчи-кассирнинг хонаси (будкаси) бўлиши керак, унинг ташқи томонига кўринарли жойда автомототранспорт воситаларини сақлаш хизматлари кўрсатиш тарифлари ва шартлари йирик ҳарфларда ёзилган (ҳарфларнинг йириклиги камида 3 см бўлган) ёзув жойлаштирилади;
7. автомототранспорт воситаларини жойлаштириш тегишли схемасининг мавжудлиги;
8. автомототранспорт воситаларини сақлаш хизматлари кўрсатувчи юридик шахс, иш режими, телефон рақами кўрсатилган «Пулли автомобиллар тўхташ жойи» лавҳаси мавжудлиги;
9. ногиронларнинг автомототранспорт воситалари учун махсус жиҳозланган камида иккита жой мавжудлиги.
Автомобиль тўхташ жойлари ҳудудларида қуйидагилар тақиқланади
1. автомобиль тўхташ жойларини қуриш бўйича лойиҳада назарда тутилмаган вақтинчалик ва капитал иншоотларни барпо этиш ва ўрнатиш;
2. автомототранспорт воситасини таъмирлаш, ювиш, унга ёнилғи-мойлаш материаллари қуйиш, бунинг учун махсус ажратилган жойдан ташқари;
3. двигатель ва агрегатлар учун очиқ ҳолдаги оловдан фойдаланиш;
4. автомототранспорт воситасини соатига 5 км дан ортиқ тезликда бошқариш;
5. тамаки чекиш, спиртли ичимликлар ичиш;
6. ёнилғи-мойлаш материалларини сақлаш учун жойлар барпо этиш;
7. автомототранспорт воситаларини чорпояларга, тагликларга ва шу кабиларга қўйиш.
Мижоз учун қулай бўлган кириб келиш жойида қуйидагилар осиб қўйилиши керак
1. автомототранспорт воситаларини сақлаш қоидалари;
2. ёнғин хавфсизлиги талаблари;
3. автомототранспорт воситаларини қабул қилиб олиш ва сақлаш учун масъул шахсларнинг вазифалари;
4. кўрсатиладиган хизматлар учун амалдаги тарифлар;
5. юридик шахснинг давлат рўйхатидан ўтказилгани тўғрисидаги гувоҳноманинг нусхаси.
Автомототранспорт воситаларини уй-жой мавзеларида доимий сақлаш бўйича хизматлар кўрсатишни ташкил этиш хусусиятлари
• Уйлар ёнидаги ҳудудда, ушбу ҳудудларнинг ободонлаштириш элементлари билан таъминланганлик норматив талабларига риоя этилганда, шунингдек уй-жойларнинг деразаларидан норматив бўйича узоқликка қатъий риоя қилинганда автомототранспорт воситаларини доимий сақлаш учун ёпиқ турдаги ва очиқ турдаги автомобиль тўхташ жойларини жойлаштиришга рухсат этилади.
• Автомототранспорт воситалари эгаларининг якка тартибдаги гаражлари бузиб ташланган тақдирда уларга автомобиль воситаларини доимий сақлаш бўйича уй-жой мавзеларидаги бузиб ташланган якка тартибдаги гаражлар ўрнида ташкил этиладиган автомобиль тўхташ жойида доимий равишда бепул биркитилган жой берилади.
• Автомототранспорт воситаларининг эгаларига доимий биркитилган вақтинча сақлаш жойларида автомототранспорт воситаси эгасининг уй манзили ва автомототранспорт воситасининг давлат тартиб рақами ёзилган табличка ўрнатилган бўлиши керак.
• Турар жой мавзеларидаги автомототранспорт воситаларини доимий сақлаш жойларидаги бўш ётган ёхуд вақтинчалик фойдаланилмаётган (банд бўлмаган) жойларда, ушбу жойлар биркитилган автомототранспорт воситалари эгалари билан келишган ҳолда, фискал хотирали назорат-касса машинасидан ва пластик карточкалардан тўловларни қабул қилиш бўйича ҳисоб-китоб терминалидан мажбурий равишда фойдаланилган тақдирда автомототранспорт воситаларини вақтинча сақлаш бўйича хизматлар кўрсатишга йўл қўйилади.
Автомототранспорт воситаларини сақлаш хизматлар кўрсатувчи юридик шахсларга солиқ солиш хусусиятлари
• Автомототранспорт воситаларини сақлаш бўйича хизматлар кўрсатувчи юридик шахслар автомототранспорт воситаларини вақтинча сақлаш (автотранспорт воситаларининг деҳқон (озиқ-овқат) бозорларининг автомобиллар тўхташ жойида вақтинча тўхтаб туриши бундан мустасно) бўйича пулли хизматлар кўрсатиш ҳуқуқи учун Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексида белгиланган тартибда аниқ белгилаб қўйилган солиқ ва йиғим тўлайдилар.
• Автомототранспорт воситаларини вақтинча сақлаш бўйича хизматлар кўрсатиш ҳуқуқи учун йиғим миқдори халқ депутатлари тегишли туман (шаҳар) Кенгаши томонидан белгиланади ва у чекланган ставкалардан ортиқ бўлиши ва қонун ҳужжатларида белгиланган миқдорлардан паст бўлиши мумкин эмас.

• 22918 количество просмотров
Порядок организации и эксплуатации мест по постоянному и временному хранению автомототранспортных средств
• Положение о порядке организации и эксплуатации мест по постоянному и временному хранению автомототранспортных средств не распространяется на:
1. индивидуальные гаражи — сооружения для хранения автомототранспортных средств граждан, построенные за счет средств владельцев автомототранспортных средств вблизи мест их проживания на земельных участках, предоставленных им в соответствии с решением хокима района (города);
2. места хранения автомототранспортных средств, расположенные на земельных участках, отведенных организациям, на которых за хранение автомототранспортных средств плата не взимается;
3. места стоянки автомототранспортных средств, задержанных за нарушения законодательства.
Места постоянного и временного хранения автомототранспортных средств должны отвечать следующим требованиям
1. наличие твердого покрытия, освещения, контейнеров для сбора мусора, противопожарных средств, жестких буксиров и буксировочных тросов;
2. наличие специально отведенных мест для въезда на территорию и выезда из нее, обеспечивающих требования безопасности дорожного движения;
3. территория должна быть ограждена либо должна иметь иные препятствия, не позволяющие свободно въезжать на территорию (выезжать из нее) в обход специально отведенного места въезда (выезда);
4. наличие шлагбаума (или другого устройства), исключающего свободный въезд (выезд) автомототранспортных средств;
5. наличие выделенных полос для продвижения автомототранспортных средств внутри территории, если имеется возможность постоянного и временного хранения автомототранспортных средств с расположением в несколько рядов;
6. к отведенному месту въезда (выезда) должно примыкать помещение (будка) контролера-кассира, на видном месте которого с наружной стороны размещается надпись крупным шрифтом (с высотой букв не менее чем 3 см) о тарифах и условиях оказания услуг по хранению автомототранспортных средств;
7. наличие соответствующей схемы размещения автомототранспортных средств;
8. наличие вывески «Платная автостоянка» с указанием юридического лица, оказывающего услуги по хранению автомототранспортных средств, режима работы, номера телефона;
9. наличие не менее двух мест, специально оборудованных для автомототранспортных средств инвалидов.
На территории автостоянки запрещается
1. возводить и устанавливать временные и капитальные сооружения, не предусмотренные проектом по строительству автостоянки;
2. производить ремонт автомототранспортного средства, мойку, заправку горюче-смазочными материалами, кроме как в специально отведенном для этого месте;
3. пользоваться открытым огнем для разогрева двигателя и агрегатов;
4. управлять автомототранспортным средством со скоростью более 5 км в час;
5. курить, распивать спиртные напитки;
6. устанавливать места для хранения горюче-смазочных материалов;
7. ставить автомототранспортные средства на козелки, подставки и т.п.
При въезде в удобном для клиента месте должны быть вывешены
1. правила хранения автомототранспортных средств;
2. требования пожарной безопасности;
3. обязанности лиц, ответственных за приемку и хранение автомототранспортных средств;
4. действующие тарифы на оказываемые услуги;
5. копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица.
Особенности организации оказания услуг по постоянному хранению автомототранспортных средств в жилых массивах
• На придомовой территории разрешается размещение автостоянок закрытого типа и автостоянок открытого типа для постоянного хранения автомототранспортных средств при соблюдении нормативных требований обеспеченности придомовых территорий элементами благоустройства площади, а также при строгом соблюдении нормативных разрывов от окон жилых домов.
• В случае сноса индивидуальных гаражей владельцев автомототранспортных средств им предоставляется на безвозмездной основе постоянное закрепленное место на автостоянке по постоянному хранению автомототранспортных средств, которая создается в жилых массивах на месте снесенных индивидуальных гаражей.
• Постоянно закрепленные за владельцами автомототранспортных средств места должны быть обозначены табличкой с домашним адресом владельца и государственным номером автомототранспортного средства.
• На автостоянках по постоянному хранению автомототранспортных средств, расположенных в жилых массивах, допускается оказание услуг по временному хранению автомототранспортных средств на пустующих местах либо на временно неиспользуемых (незанятых) местах, по согласованию с владельцами автомототранспортных средств, за которыми закреплены данные места, при условии обязательного использования контрольно-кассовой машины с фискальной памятью и расчетного терминала по приему платежей с пластиковых карточек.
Особенности налогообложения юридических лиц, оказывающих услуги по хранению автомототранспортных средств
• Юридические лица, оказывающие услуги по временному хранению автомототранспортных средств, уплачивают фиксированный налог (за исключением временного хранения автотранспортных средств на автостоянках дехканских (продовольственных) рынков) и сбор за право оказания платных услуг по временному хранению автомототранспортных средств в порядке, установленном Налоговым кодексом Республики Узбекистан.
• Размер сбора за право оказания услуг по временному хранению автомототранспортных средств определяется Кенгашем народных депутатов района (города) и не может превышать предельные ставки и быть ниже размеров, установленных законодательством.