• 84453 марта ўқилди
Бола ҳуқуқлари – болага нисбатан инсон ҳуқуқлари тоифаси, ирқи, жинси, тили, дини, туғилган жойи, миллий ёки ижтимоий келиб чиқиши, мулкийлиги, ижтимоий мавқеидан қатъи назар, ҳар бир бола эга бўлиши керак бўлган ҳуқуқ ва эркинликлар. Халқаро ҳуқуқда 18 ёшга этмаганларнинг барчаси бола деб тан олинган.
Бола ҳуқуқлари бўйича халқаро ва миллий даражада кўплаб махсус ҳужжатлар мавжуд. Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро даражадаги асосий ҳужжат Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция ҳисобланади. Конвенция Нью-Йоркда 1989 йил 20-ноябрда қабул қилинган. Унда 54 та моддадан иборат бўлиб, уларда болаларнинг ҳуқуқлари. Конвенцияга киритилган барча ҳуқуқлар барча болаларга нисбатан қўлланилади.
Конвенцияда биринчи марта бола Конвенцияни ратификация қилган давлатлар «ҳурмат қилиш ва кафолатлаш» талаб қилинадиган ҳуқуқларга эга бўлган шахс сифатида кўриб чиқилади. Ушбу қоида бола жамиятнинг жуда ҳимоясиз аъзоси эканлиги ва шунинг учун алоҳида ҳимояни талаб қилиши ва бунга лойиқ эканлигини кўрсатади.
Конвенцияга биноан, бола мустақил шахс сифатида қабул қилинади. Конвенсия болани ўзига хос ҳуқуқларга эга бўлган шахс сифатида тавсифлайди: яшаш ҳуқуқи (6-модда), оила қуриш (9-модда), исми ва фуқаролиги бўйича.
Таълим тўғрисида (7-модда), зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида (19-модда), тенглик, фикр ва сўз эркинлиги тўғрисида (13-модда), дам олиш ва ҳордиқ чиқариш (31-модда), тиббий. хизмат кўрсатиш ва соғлиқни сақлаш (24-модда), давлат ёрдамида (18-27-модда) ва бошқалар.
Ўзбекистон Республикаси Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни 1992 йил 9 декабрда  ратификация қилди.
Ўзбекистонда бола ҳуқуқлари қуйидаги қонун ҳужжатлари билан тартибга солинади:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони қабул қилиниши билан «Бола ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида» 2019 йил 22 апрелдаги ПҚ-4296-сонли қарорига биноан Омбудсман ҳозирда ўз ўринбосарига – болалар ҳуқуқлари бўйича вакилга эга.

• 84360 количество просмотров
Конвенция о правах ребёнка была принята Генеральной Ассамблеей ООН 20 ноября 1989 года и вступила в силу в сентябре 1990 года. По структуре данный международный документ состоит из трех частей, состоящих из преамбулы и 54 статей, где закреплены все права и свободы детей, вне зависимости от пола, расы, языка, религии, социального и национального происхождения, места рождения, а также имущественного положения.
Согласно ст. 1 вышеуказанной Конвенции, «ребёнком является человеческое существо, не достигшее 18-летнего возраста». В документе также излагаются неотъемлемые права ребёнка на жизнь (ст. 6), на имя и на приобретение гражданства сразу же после рождения (ст. 7), право свободно выражать своё мнение, т.е. свободно искать, получать и передавать информацию и идеи любого рода (ст. 13), на свободу совести и религии (ст. 14), на пользование услугами системы здравоохранения (ст. 24), на получение образования (ст. 28), на отдых и досуг, свободно участвовать в культурной жизни и заниматься искусством (ст. 31), на защиту от всех форм эксплуатации, которые могут нанести ущерб благосостоянию ребёнка (ст. 36) и др.
Согласно ст. 43 Конвенции учреждается Комитет по правам ребёнка для рассмотрения прогресса, которое достигнуто государствами-участниками. Данный Комитет состоит из 10 экспертов, которые обладают высокими нравственными качествами и быть компетентным в области, охватываемой Конвенцией. Эксперты избираются на 4-х летний срок.
Республика Узбекистан ратифицировала Конвенцию постановлением Верховного Совета 9 декабря 1992 года.
• Также было принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 22.04.2019 г. № ПП-4296 «О дополнительных мерах по дальнейшему усилению гарантий прав ребенка» в соответствии с которым была введена должность заместителя Омбудсмана – Уполномоченный по правам ребёнка.