• 30710 марта ўқилди
«Аёллар дафтари» рўйхатига киритилган хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга қаратилган чора-тадбирлар ижроси мониторинги уларнинг индивидуал дастурлари орқали мониторинг қилинади.
• Индивидуал дастурлар «маҳалла еттилиги» томонидан юритилади.
• Анкета-сўровномалар ва индивидуал дастурларнинг асл нусхалари туманлар (шаҳарлар) оила ва хотин-қизлар бўлимларида 5 йил муддат давомида сақланади.
• Индивидуал дастурда кўрсатилган тегишли чора-тадбирлар ижроси белгиланган масъуллар томонидан таъминланади ҳамда индивидуал дастурда қайд этиб борилади.
• Мутасадди ташкилотларнинг масъул ходимлари, секторлар штабларининг котиблари томонидан «Аёллар дафтари»га киритилган ҳар бир хотин-қизнинг аниқланган муаммолари бартараф этилганлиги ҳақидаги ҳисоботлар ҳар иш куни соат 18.00 гача ахборот тизимига киритиб борилади.
• Туман (шаҳар) оила ва хотин-қизлар бўлими маълумотларни кўриб чиқади ва таҳлил қилади ҳамда маълумотларнинг асослилигини ўрганиш учун ҳар 10 кунда секторлар раҳбарларига тақдим қилади.
Секторлар раҳбарлари ҳар ойнинг 1-санасига қадар тақдим қилинган маълумотларни ҳамда амалга оширилган ишларни тегишли ташкилот ва идоралар раҳбарлари ҳамда «маҳалла еттилиги» билан таҳлил қилади, муаммоларни бартараф этиш чораларини кўради ҳамда амалга оширилган ишларни туман (шаҳар) оила ва хотин-қизлар бўлимига киритади.
• Секторлар раҳбарлари, туман (шаҳар) оила ва хотин-қизлар бўлимлари бошлиқлари, масъул ташкилотлар раҳбарлари индивидуал дастурларда белгиланган чора-тадбирлар ижроси ва унинг ҳаққонийлиги бўйича ҳар чорак якунида тегишли халқ депутатлари туман (шаҳар) Кенгашларига ахборот бериб боради.
• Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари сессияларида секторлар, идора ва ташкилотлар раҳбари, оила ва хотин-қизлар бўлими бошлиғи ҳисоботи эшитилиб, уларга тегишли баҳо берилади.
• Туман (шаҳар) оила ва хотин-қизлар бўлими ҳар ойда якуний маълумотларни Қорақалпоғистон Республикаси Оила ва хотин-қизлар қўмитаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар Оила ва хотин-қизлар бошқармасига тақдим қилади.
Қорақалпоғистон Республикаси Оила ва хотин-қизлар қўмитаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар Оила ва хотин-қизлар бошқармаси ҳар ой якуни бўйича кейинги ойнинг 5-санасига қадар маълумотларни таҳлил қилади, қайта ишлайди ҳамда умумлаштирилган маълумотларни Оила ва хотин-қизлар қўмитасига тақдим қилади
Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси
• Вазирлар Маҳкамаси таҳлилий маълумот ва таклифларни кўриб чиқади ҳамда зарурат бўлган ҳолларда, «Аёллар дафтари»нинг юритилиши бўйича Вазирлар Маҳкамаси Раёсати мажлисида муҳокама қилишга материаллар тайёрлайди.
• Барча муаммолар бартараф этилиб, индивидуал дастурда қайд этилган чора-тадбирлар тўлиқ бажарилгандан сўнг «Аёллар дафтари»га киритилган хотин-қизлар ва масъуллар томонидан тасдиқланиб, хотин-қизлар рўйхати халқ депутатлари туман (шаҳар) Кенгашларига «Аёллар дафтари»дан чиқариш учун киритилади.
• «Аёллар дафтари» билан ишлаш тизими натижаси бўйича ҳисобот бериш Низомнинг иловасидаги схемага мувофиқ амалга оширилади.

• 30648 количество просмотров
Мониторинг реализации мер поддержки женщин, включенных в список «Женской тетради», будет контролироваться через их индивидуальные программы.
• Индивидуальные программы ведутся «семёркой махалли».
• Оригиналы анкет и индивидуальных программ хранятся в отделах семьи и женщин районов (городов) в течение 5 лет.
• Выполнение соответствующих мероприятий, указанных в индивидуальной программе, обеспечивается назначенными должностными лицами и фиксируется в индивидуальной программе.
• Отчеты об устранении выявленных проблем каждой женщины, внесенных в «Женскую тетрадь» должностными лицами соответствующих организаций, секретарями штабов секторов, вносятся в информационную систему каждый рабочий день до 18:00ч.
• Районные (городские) отделы по делам семьи и женщин рассматривают и анализируют данные и каждые 10 дней представляют их руководителям секторов для проверки достоверности данных.
До 1-го числа каждого месяца руководители секторов анализируют представленные данные и проделанную работу совместно с руководителями соответствующих организаций и учреждений, а также с «семёркой махалли», принимают меры по устранению выявленных проблем и предоставляют информацию о проделанной работе в районный (городской) отдел по делам семьи и женщин.
• Руководители секторов, начальники районных (городских) отделов по делам семьи и женщин, а также руководители ответственных организаций ежеквартально информируют соответствующие районные (городские) Кенгаши народных депутатов о выполнении мероприятий, предусмотренных в индивидуальных программах, и об их достоверности.
• На сессиях местных Советов народных депутатов заслушиваются и оценениваются отчеты руководителей секторов, ведомств и организаций, заведующего отделом семьи и женщин.
• Районный (городской) отдел семьи и женщин ежемесячно предоставляет итоговую информацию в Комитет по делам семьи и женщин Республики Каракалпакстан, областное и Ташкентское городское управление семьи и женщин.
Комитет по делам семьи и женщин Республики Каракалпакстан, управления по делам семьи и женщин областей и города Ташкента по итогам каждого месяца до 5-го числа следующего месяца анализируют, обрабатывают предоставленные данные и представляют обобщённую информацию в Комитет по делам семьи и женщин.
Государственный комитет по делам семьи и женщин:
• ежемесячно анализирует поступающую от областных администраций информацию с соответствующими министерствами, ведомствами и организациями, а также органами местного самоуправления;
• Комитет по делам семьи и женщин по итогам каждого квартала в установленном порядке представляет в Кабинет Министров отчёт о подотчётности руководителей всех уровней ответственных министерств, ведомств, организаций и местных хокимиятов за ведение «Женской тетради».
• Соответствующий секретариат Кабинета Министров анализирует представленное информационное письмо, изучает вопросы, подлежащие решению на национальном уровне.
• В министерства, ведомства, организации и местные хокимияты направляется поручение заместителя Премьер-министра — председателя Комитета по делам семьи и женщин по устранению имеющихся проблем.
• Кабинет Министров рассматривает аналитическую информацию и предложения и при необходимости готовит материалы для обсуждения на заседании Президиума Кабинета Министров по вопросам ведения «Женской тетради».
• После решения всех проблем и полного выполнения мероприятий, предусмотренных индивидуальной программой, список женщин утверждается ответственными лицами, внесенных в "Женскую тетрадь", и представляется в районные (городские) Советы народных депутатов для исключения из "Женской тетради".
• Отчетность по результатам системы работы с «Женской тетрадью» осуществляется по схеме, приведенной в приложении к Положению.