Тазйиқ ва зўравонликнинг олдини олишда хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни таъминлаш борасидаги вазифалар
15583 марта ўқилди
Тазйиқ ва зўравонликнинг олдини олишда хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни таъминлаш мақсадида қуйидаги тадбирлар амалга оширилади:
тазйиқ ва зўравонликдан жабрланувчиларни ижтимоий реабилитация қилиш ҳамда мослаштириш тизимини такомиллаштириш ҳамда давлат ҳисобидан молиялаштириш;
тазйиқ ва зўравонликдан жабрланувчиларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг хавфсизлигини, жисмоний ва руҳий реабилитациясини ҳамда мослашувини таъминлашга оид чора-тадбирларни амалга ошириш;
хотин-қизлар ва эркакларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларининг олдини олиш ҳамда улар билан ўзаро муносабатлар маданиятини юксалтириш бўйича мулкчилик шаклларидан қатъи назар барча идора ва ташкилотларда профилактика тадбирларини ўтказиш;
хотин-қизлар ва эркакларга нисбатан тазйиқ ва зўравонликнинг олдини олишда давлат органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари ўртасида ижтимоий шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш;
тазйиқ ва зўравонлик ҳолати қайд этилган оилалар, иш жойлари, жазони ижро этиш муассасалари ва бошқа объектларнинг ҳисобини юритиш, шунингдек тазйиқ ва зўравонлик содир этишга мойил бўлган ёки уни содир этган ғайриижтимоий хулқ-атворли шахсларни аниқлаш, уларга профилактик таъсир кўрсатиш ҳамда хулқ-атворини ўзгартириш тизимини ва чораларини такомиллаштириш;
мамлакатларда тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларини баҳоловчи халқаро рейтинг ва индексларда Ўзбекистоннинг ўрнини яхшилаш чораларини кўриб бориш;
жамиятда тазйиқ ва зўравонлик содир этилишига олиб келадиган сабаб ҳамда шарт-шароитларни таҳлил қилиш ва уларни бартараф этиш чораларини кўриш, бу борада жамоатчилик назоратини олиб бориш, шунингдек илмий, амалий ҳамда фундаментал тадқиқотларни қўллаб-қувватлаш;
хотин-қизлар ва эркакларга нисбатан тазйиқ ва зўравонликка доир муросасизлик муҳитини яратиш, гендер стереотипларни бартараф этиш бўйича оммавий ахборот воситалари иштирокида тарғибот-ташвиқот ишларини кучайтириш.

• 15569 количество просмотров
В целях обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин в предотвращении угнетения и насилия будут приняты следующие меры:
1. совершенствование системы социальной реабилитации и адаптации жертв притеснений и насилия, а также государственного финансирования;
2. принимать меры по поддержке жертв притеснений и насилия, обеспечивать их безопасность, физическую и психическую реабилитацию и адаптацию;
3. проводить профилактические мероприятия во всех ведомствах и организациях, независимо от формы собственности, по предупреждению случаев притеснения и насилия в отношении женщин и мужчин и повышению культуры взаимодействия с ними;
4. укрепление социального партнерства между государственными органами, органами самоуправления граждан, негосударственными некоммерческими организациями и другими институтами гражданского общества в предупреждении угнетения и насилия в отношении женщин и мужчин;
5. система учета семей, рабочих мест, пенитенциарных учреждений и других учреждений, где зафиксировано состояние домогательств и насилия, а также выявления, профилактического воздействия и изменения поведения необщественных лиц, склонных или совершающих домогательства и насилие; меры по улучшению;
6. принять меры по улучшению позиций Узбекистана в международных рейтингах и индексах, оценивающих случаи репрессий и насилия в странах;
7. анализировать причины и условия, приводящие к возникновению угнетения и насилия в обществе, и принимать меры по их устранению, осуществлять общественный контроль в связи с этим, а также поддерживать научные, практические и фундаментальные исследования;
8. создание среды нетерпимости к угнетению и насилию в отношении женщин и мужчин, усиление адвокации с участием СМИ по искоренению гендерных стереотипов.