• 14970 марта ўқилди
1. республика ва ҳудудлар кесимида гендерга оид вазиятни таҳлил қилиш ҳамда унинг мониторингини юритиш мақсадида хотин-қизлар ва эркакларнинг норасмий меҳнат бозори секторидаги, шунингдек ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришдаги иштироки, уларнинг давлат томонидан кафолатланган имкониятлардан фойдаланиш ҳолати юзасидан статистик маълумотларни тизимли юритиш;
2. жамият ҳаётининг барча соҳаларида хотин-қизлар ва эркакларнинг ҳолатини акс эттирадиган статистик ахборотни йиғишни, унга ишлов беришни, уни тўплашни, сақлашни, таҳлил ва эълон қилишга оид чора-тадбирларни қўллаб-қувватлаш;
3. вазирлик ва идоралар, ташкилотлар, муассасалар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ҳамда фуқаролик жамияти институтларида жинслар бўйича статистик кўрсаткичлар юритилишини ташкил этиш, мазкур кўрсаткичларни мувофиқлаштирган ҳолда юритилишини таъминлаш;
4. халқаро тажриба ва стандартларга мувофиқ миллий гендер кўрсаткичларни такомиллаштириб бориш;
5. гендер масалаларига оид халқаро рейтинг ва индексларни юритувчи ташкилотларни миллий гендер статистикаси билан доимий таъминлаб боришни йўлга қўйиш;
6. сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий, маданий-маърифий, аграр ва экология соҳаларида гендер статистикасига оид услубий қўлланмаларни тайёрлаш;
7. жамият ҳаётининг турли соҳаларидаги хотин-қизлар ва эркакларнинг ҳолатини акс эттирувчи статистик ҳисоботларни тайёрлаш, ижтимоий сўровлар ва тадқиқотларни ўтказиш ҳамда эълон қилиб бориш.

• 14947 количество просмотров
• систематическое ведение статистических данных об участии женщин и мужчин в неформальном секторе рынка труда, а также в социально-экономическом развитии регионов, их доступе к гарантированным государством возможностям в целях анализа и мониторинга гендерной ситуации в страна и регионы;
• поддерживать меры по сбору, обработке, сбору, хранению, анализу и публикации статистической информации, отражающей положение женщин и мужчин во всех сферах общественной жизни;
• организация ведения гендерной статистики в министерствах и ведомствах, организациях, учреждениях, органах самоуправления граждан и институтах гражданского общества, обеспечение согласования этих показателей;
• совершенствование национальных гендерных показателей в соответствии с международным опытом и стандартами;
• наладить регулярное предоставление национальной гендерной статистики организациям, проводящим международные рейтинги и индексы по гендерным вопросам;
• подготовка методических пособий по гендерной статистике в политико-правовой, социально-экономической, культурно-образовательной, аграрной и экологической сферах;
• готовить и публиковать статистические отчеты, обзоры и обзоры, отражающие положение женщин и мужчин в различных сферах общественной жизни.