• 20926 марта ўқилди
Нодавлат нотижорат ташкилотини давлат рўйхатидан ўтказиш адлия органлари томонидан амалга оширилади.
Ўзбекистон Республикасида фаолият юритаётган халқаро нодавлат нотижорат ташкилотлари, бош ташкилоти Ўзбекистон Республикасидан ташқарида жойлашган халқаро нодавлат нотижорат ташкилотларининг ҳамда чет эл нодавлат нотижорат ташкилотларининг ваколатхоналари ва филиаллари, республика, вилоятлараро нодавлат нотижорат ташкилотлари Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида рўйхатдан ўтказилади.
Вилоят, туман, шаҳар, шаҳарча, қишлоқ ва овул ҳудудларида фаолият олиб борадиган нодавлат нотижорат ташкилоти Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар адлия бошқармаларида рўйхатдан ўтказилади.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги нодавлат нотижорат ташкилотларининг чет эл фуқаролари бўлган ходимларини, шунингдек уларнинг қарамоғидаги оила аъзоларини белгиланган тартибда аккредитация қилишни амалга оширади.
ННТни давлат рўйхатидан ўтказиш учун рўйхатга олувчи органга қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
• мазкур нодавлат нотижорат ташкилотининг раҳбар-органи аъзолари ҳар бирининг фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган йили ва жойи, яшаш жойи ҳамда манзилини кўрсатган ҳолда улар томонидан имзоланган ариза;
• нодавлат нотижорат ташкилотининг устави ёхуд юридик шахс бўлган ваколатхона ёки филиал тўғрисидаги низом давлат тилида икки нусхада;
• таъсис шартномаси — нодавлат нотижорат ташкилотларининг уюшмалари (иттифоқлари) учун;
• нодавлат нотижорат ташкилотини ташкил этиш тўғрисидаги таъсис съезди (конференцияси) ёки умумий йиғилишнинг баённомаси ёхуд таъсисчининг қарори (республика ва вилоятлараро нодавлат нотижорат ташкилотлари учун тегишли ваколатхоналар ва филиалларни ташкил этиш, раҳбар органларни ҳамда бошқа органларни шакллантириш тўғрисидаги маълумотлар ҳам кўрсатилади);
• жойлашган ери нодавлат нотижорат ташкилотининг почта манзили сифатида фойдаланилиши мўлжалланаётган кўчмас мулкка бўлган мулк ҳуқуқини ёки ундан фойдаланиш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжат;
• нодавлат нотижорат ташкилотини тузиш ташаббускорлари ёхуд унинг таъсисчилари тўғрисидаги маълумотлар;
• ташаббускор фуқароларнинг рўйхати;
• дастлабки маблағлар шакллантирилганлигини тасдиқловчи ҳужжат — жамоат фондлари учун;
• васиятноманинг нотариал тасдиқланган нусхаси — васиятнома бўйича ташкил этилаётган жамоат фондлари учун;
• Давлат рўйхатидан ўтказиш учун ҳужжатлар таъсис съезди (конференцияси) ёки умумий йиғилиш ўтказилган кундан эътиборан 2 ой ичида, жамоат бирлашмаси учун эса 1 ой ичида тақдим этилади.
Нодавлат нотижорат ташкилотини давлат рўйхатидан ўтказиш учун ҳужжатларни қабул қилиб олган адлия органи уларни 1 ойлик муддат ичида кўриб чиқади ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотини давлат рўйхатидан ўтказиш тўғрисида ёки давлат рўйхатидан ўтказишни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилади ва қарор қабул қилинган пайтдан эътиборан 3 кун ичида муассисларга давлат рўйхатидан ўтказиш тўғрисида гувоҳнома ёки қонунчиликнинг қайси қоидалари бузилганлиги давлат рўйхатидан ўтказишни рад этишга олиб келганлиги ҳақида аниқ кўрсатилган ҳужжат беради.

• 20832 количество просмотров
Государственная регистрация негосударственной некоммерческой организации осуществляется органами юстиции.
Международные негосударственные некоммерческие организации, представительства и филиалы международных негосударственных некоммерческих организаций, головная организация которых находится за пределами Республики Узбекистан, и иностранных негосударственных некоммерческих организаций, действующие в Республике Узбекистан, республиканские, межобластные негосударственные некоммерческие организации регистрируются в Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
Негосударственная некоммерческая организация, деятельность которой распространяется на территорию области, района, города, поселка, кишлака и аула, регистрируется в Министерстве юстиции Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентском городском управлениях юстиции.
Министерство юстиции Республики Узбекистан в установленном порядке осуществляет аккредитацию сотрудников негосударственных некоммерческих организаций, являющихся иностранными гражданами, а также членов их семей, находящихся на их иждивении.
Для государственной регистрации ННО в регистрирующий орган представляются следующие документы:
• заявление, подписанное членами руководящего органа данной негосударственной некоммерческой организации, с указанием фамилии, имени, отчества, года и места рождения, места жительства каждого и адреса;
• устав негосударственной некоммерческой организации либо положение о представительстве или филиале, являющемся юридическим лицом, на государственном языке в двух экземплярах;
• учредительный договор — для ассоциаций (союзов) негосударственных некоммерческих организаций;
• протокол учредительного съезда (конференции) или общего собрания либо решение учредителя о создании негосударственной некоммерческой организации (для республиканских и межобластных негосударственных некоммерческих организаций указываются также сведения о создании соответствующих представительств и филиалов, формировании руководящего и других органов);
• документ, подтверждающий право собственности или пользования недвижимым имуществом, местонахождение которого предполагается для использования в качестве почтового адреса негосударственной некоммерческой организации;
• сведения об инициаторах создания либо учредителях негосударственной некоммерческой организации;
• список инициативных граждан;
• документ, подтверждающий формирование первоначальных средств, — для общественных фондов;
• нотариально заверенная копия завещания — для общественных фондов, создаваемых по завещанию;
• Документы представляются на государственную регистрацию в течение 2 месяцев, а для общественного объединения — в течение 1 месяца со дня проведения учредительного съезда (конференции) или общего собрания.
Орган юстиции, принявший документы для государственной регистрации негосударственной некоммерческой организации, в месячный срок рассматривает и принимает решение о государственной регистрации или отказе в государственной регистрации негосударственной некоммерческой организации и выдает учредителям в течение 3 дней с момента принятия решения свидетельство о государственной регистрации либо документ с указанием конкретных положений законодательства, нарушение которых повлекло отказ в государственной регистрации.