“2021–2025 йилларда фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–6181-сон, 04.03.2021 й.) қабул қилинди.
Фармон билан белгиланган йилларда фуқаролик жамиятини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичлари тасдиқланди.
Мақсадли кўрсаткичлар, жумладан, қуйидагиларни назарда тутади:
• нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини давлат томонидан субсидиялар, грантлар ва ижтимоий буюртмалар шаклларида қўллаб-қувватлаш ҳажмини 2021 йилда камида 1,2 бараварга, 2025 йилда 1,8 бараварга ошириш;
• Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари ҳузуридаги нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фондларига 2021 йилда 16 миллиард сўм, 2025 йилда 70 миллиард сўм маблағлар ажратиш;
• мамлакатимизда эълон қилинадиган йилга оид давлат дастурида иштирок этаётган нодавлат нотижорат ташкилотлари сонини 2021 йилда 30 тага, 2025 йилда – 50 тага етказиш;
• содир қилинаётган ҳуқуқбузарликларни нодавлат нотижорат ташкилотлари томонидан 2021 йилда 3,8 фоизга, 2025 йилда 19,2 фоизга камайтириш;
• 2021 йилда 50 та, 2025 йилда 250 та нодавлат нотижорат ташкилотлари раҳбарларини Давлат бошқаруви академиясида қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш.
2021 йил 1 апрелдан нодавлат нотижорат ташкилотлари фаолиятининг очиқлик индекси жорий қилинади.
Мазкур очиқлик индексини ишлаб чиқиш ва тўлиқ амалиётга жорий қилиш адлия органларига юклатилади.
Шунингдек, нодавлат нотижорат ташкилотларининг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва унинг қўмиталари (комиссиялар) мажлисларида иштирок этувчи доимий вакили институти жорий этилади.
Доимий вакил фуқаролик жамияти ривожига ҳисса қўшган, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда фаоллик кўрсатган, эл-юрт иззат-ҳурматига сазовор бўлган нодавлат нотижорат ташкилотлари ходимлари орасидан Жамоатчилик палатаси томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод қилинади.

• 9533 количество просмотров
Принят Указ Президента «Об утверждении Концепции развития гражданского общества в 2021–2025 годах» (№ УП–6181, 04.03.2021 г.).
Указом утверждены целевые показатели развития гражданского общества в 2021–2025 годах.
Целевые показатели, в частности, предусматривают:
• увеличение объема государственной поддержки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества в виде субсидий, грантов и социальных заказов не менее чем в 1,2 раза в 2021 году и в 1,8 раза в 2025 году;
• выделение общественным фондам по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан, Кенгашах народных депутатов областей и города Ташкента средств в размере 16 миллиардов сумов в 2021 году и 70 миллиардов сумов в 2025 году;
• доведение количества негосударственных некоммерческих организаций, участвующих в реализации государственной программы объявляемого  в нашей стране года, до 30 в 2021 году, до 50-2025 года;
• снижение количества правонарушений, совершаемых негосударственными некоммерческими организациями на 3,8 процента в 2021 году и на 19,2 процента в 2025 году;
• переподготовку и повышение квалификации 50 руководителей негосударственных некоммерческих организаций в 2021 году и 250 – в 2025 году в Академии государственного управления.
С 1 апреля 2021 года вводится Индекс открытости деятельности негосударственных некоммерческих организаций.
Разработка и полное введение в практику данного Индекса открытости возлагаются на органы юстиции.
Вводится институт постоянного представителя негосударственных некоммерческих организаций, участвующего в заседаниях Законодательной палаты Олий Мажлиса и ее комитетов (комиссий).
Постоянный представитель назначается на должность и освобождается от должности Общественной палатой из числа работников негосударственных некоммерческих организаций, внесших вклад в развитие гражданского общества, проявивших активность при защите прав и свобод граждан и заслуживших уважение народа.
Согласно Указу, с 1 мая 2021 года будет запущен Единый интерактивный портал «Шаффоф хайрия» («Прозрачная благотворительность»).