• 13516 марта ўқилди
Ҳукумат қарори (300-сон, 02.06.2022 й.) билан “Янги Ўзбекистон” университетининг иқтидорли талабаларига давлат грантини бериш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, давлат гранти “Янги Ўзбекистон” университетининг бакалавриат таълим йўналишлари бўйича кундузги таълим шаклида таҳсил оладиган талабгорлар учун ажратилади.
Давлат гранти қуйидагиларга тақдим этилади:
• халқаро даражадаги тегишли дастурлар (International Baccalaureate, Advanced Placement, International Advanced Levels) дипломи ёки сертификатига эга Президент мактаблари битирувчиларига;
• Агентлик тизимидаги ижод ва ихтисослаштирилган мактаблар учун ажратиладиган қабул параметрларига мувофиқ кириш имтиҳонлари асосида ушбу мактаблар битирувчиларига;
• Университетга кириш имтиҳонларидан муваффақиятли ўтган Халқаро математика олимпиадаси (IMO), Халқаро физика олимпиадаси (IPhO), Халқаро кимё олимпиадаси (IChO), Халқаро биология олимпиадаси (IBO), Халқаро информатика олимпиадаси (IOI) ғолибларига;
• Университетга кириш имтиҳонларида юқори балл тўплаган Ўзбекистон фуқароларига;
• Университетга кириш имтиҳонларидан муваффақиятли ўтган “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри”га киритилган оилалар фарзандларига.
Давлат грантини олган талабалар Университетни тамомлагач Президент таълим муассасалари агентлиги йўлланмасига асосан эгаллаган мутахассислиги бўйича республикадаги ташкилотларда 5 йилгача ишлаб бериш мажбуриятини олади.
Шунингдек қарор билан, Ўзбекистондаги хорижий олий таълим ташкилотлари ва уларнинг филиаллари ҳамда нодавлат олий таълим ташкилотларига тўлов-контракт асосида ўқишга кирган Президент мактаблари битирувчиларига субсидия бериш тартиби белгиланди.
Бунда Президент мактаблари битирувчиларига тўлов-контракт суммасининг БҲМнинг 100 бараваригача қисми қоплаб берилади.
• Талабгорлар ўқув йилининг 15 декабригача Агентликка ариза билан мурожаат қилади (ўқишга қабул қилинганлик тўғрисидаги маълумотнома ва тўлов-контракт шартномаси илова қилинади).
• Субсидия олган талабалар Университетни тамомлагач Агентлик йўлланмасига асосан эгаллаган мутахассислиги бўйича республикадаги ташкилотларда 5 йилгача ишлаб бериш мажбуриятини олади.
• Магистратура ёки докторантурада ўқиш давом эттирилган тақдирда, ушбу муддат магистратура ёки докторантурада ўқиш даври тугагандан сўнг бошланади.

• 13518 количество просмотров
Постановлением Правительства (№300 от 06.02.2022 года) утверждено Положение о порядке предоставления государственного гранта одаренным студентам  Университета «Новый Узбекистан».
Согласно Положению, государственный грант предоставляется претендентам, обучающимся на очной форме обучения по направлениям бакалавриата Университета «Новый Узбекистан».
Государственный грант предоставляется:
• выпускникам Президентских школ с дипломом или сертификатом соответствующих программ международного уровня (International Baccalaureate, Advanced Placement, International Advanced Levels);
• выпускникам творческих и специализированных школ на основе вступительных экзаменов в соответствии с параметрами приема, выделенными для данных школ в системе Агентства;
• победителям Международной олимпиады по математике (IMO), Международной олимпиады по физике (IPhO), Международной олимпиады по химии (IChO), Международной олимпиады по биологии (IBO), Международной олимпиады по информатике (IOI), успешно сдавшим вступительные экзамены в Университет;
• гражданам Узбекистана, набравшим высокие баллы на вступительных экзаменах в Университет;
• детям из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», успешно сдавшим вступительные экзамены в Университет.
Студенты, получившие государственный грант, после окончания Университета по направлению Агентства Президентских образовательных учреждений Республики Узбекистан обязаны проработать в организациях республики по полученной специальности до 5 лет.
Также, Постановлением определен порядок предоставления субсидий выпускникам Президентских школ, поступившим на платно-контрактной основе в зарубежные высшие образовательные организации и их филиалы в Узбекистане и негосударственные высшие образовательные организации.
При этом, выпускникам Президентских школ компенсируется сумма платежа-контракта до 100 БРВ.
• Заявители подают заявление в Агентство до 15 декабря учебного года (прилагается справка о зачислении на учёбу и контракт на оплату).
• Студенты, получившие субсидию, после окончания Университета по направлению Агентства обязаны проработать в организациях республики до 5 лет по полученной специальности.
• В случае продолжения обучения в магистратуре или докторантуре этот период начинается после окончания периода обучения в магистратуре или докторантуре.